Ўзбекистон технологияларни ҳуқуқий тартибга солиш борасидаги ўз тажрибасини тақдим этди
4 июнь куни Россиянинг Екатеринбург шаҳрида иш бошлаган Европа-Осиё ҳуқуқий конгрессининг ХIХ сессиясида Ўзбекистоннинг технологияларни ҳуқуқий тартибга солиш соҳасидаги тажрибаси тақдим этилди. Тадбирда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори, академик Акмал Саидов мавзу юзасидан маъруза қилди.
Конгресснинг “Ҳуқуқ ва технологиялар синтези: технологик етакчилик сари” мавзусидаги икки кунлик сессияси Россия ҳуқуқшунослари ассоциацияси ҳамда В.Ф.Яковлев номидаги Урал давлат юридик университети томонидан ташкил этилди.
2007 йилдан буён ўтказиб келинадиган ушбу Конгресс ҳар йили 20 дан ортиқ хорижий давлатдан 1500 дан зиёд иштирокчини жамлайди. У Евроосиё маконидаги энг йирик ҳуқуқий форумлардан бири бўлиб, ЕОИИ, БРИКС+, ШҲТ каби ташкилотларга аъзо мамлакатларнинг олимлари ва амалиётчи ҳуқуқшуносларини, шунингдек, сиёсатчилар, давлат ҳокимияти органлари ҳамда бизнес вакилларини бирлаштиради.
Академик Акмал Саидов Конгресс иштирокчиларини технологияларни ҳуқуқий тартибга солиш ва рақамли трансформация соҳасидаги Ўзбекистоннинг миллий тажрибаси билан таништирди. Ўзбекистон вакилининг ушбу анжумандаги иштироки форумнинг юксак халқаро нуфузини кўрсатиб, ШҲТ ва бошқа Евроосиё интеграциявий бирлашмалари доирасидаги ҳуқуқий ҳамкорлик кенгайиб бораётганидан далолат беради.
ХIХ сессия доирасида жами 41 та тадбир ўтказилиши режалаштирилган. Жумладан, Россия Федерацияси Президенти ҳузуридаги Фуқаролик қонунчилигини кодификациялаш ва такомиллаштириш бўйича кенгашнинг сайёр йиғилиши, ялпи мажлис, панель мунозаралари, давра суҳбатлари, IX Алексеев ўқишлари, БРИКС Ҳуқуқ институти Мувофиқлаштирувчи кенгашининг IX сессияси, “Европа-Осиё ҳуқуқ университети” консорциуми иштирокчиларининг умумий йиғилиши ва V Европа-Осиё ёшлар ҳуқуқий форуми ўтказилмоқда.
Ишбилармонлик дастурининг асосий қисми “Техно-регуляторика” стратегик технологик лойиҳасига бағишланди. Бунда Россиянинг технологик етакчилигини таъминлашда ҳуқуқнинг ўрни, юридик таълим ва амалиётга АКТ, сунъий интеллект, Big Data каби замонавий технологияларни жорий этиш, шунингдек, юридик фаолиятда ижтимоий технологияларни қўллаш каби масалаларни қамраб олинди.
Конгресс якунлари бўйича “European and Asian Law Review” журналининг махсус сонини нашр этиш режалаштирилмоқда.

Узбекистан представил свой опыт в правовом регулировании технологий
Опыт Узбекистана в сфере правового регулирования технологий был представлен на XIX сессии Европейско-Азиатского правового конгресса в Екатеринбурге, которая открылась 4 июня. С докладом по теме выступил директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека академик Акмал Саидов.
Организаторами двухдневной сессии конгресса на тему: «Синтез права и технологий: на пути к технологическому лидерству» выступили Ассоциация юристов России и Уральский государственный юридический университет имени В. Ф. Яковлева.
Конгресс проводится с 2007 года, ежегодно собирает более 1500 участников из свыше 20 иностранных государств и является одним из крупнейших правовых форумов на евразийском пространстве, объединяя ученых и практикующих юристов из стран ЕАЭС, БРИКС+, ШОС, а также политиков, представителей публичных органов власти и бизнеса.
Академик Акмал Саидов представил участникам конгресса национальный опыт Узбекистана в сфере правового регулирования технологий и цифровой трансформации. Участие представителя Узбекистана подчёркивает высокий международный авторитет форума и свидетельствует о расширении правового сотрудничества в рамках ШОС и других евразийских интеграционных объединений.
Всего в рамках XIX сессии запланировано 41 мероприятие, включая выездное заседание Совета при Президенте Российской Федерации по кодификации и совершенствованию гражданского законодательства, пленарное заседание, панельные дискуссии, круглые столы, IX Алексеевские чтения, IX сессию Координационного совета Института права БРИКС, Общее собрание участников консорциума «Европейско-Азиатский правовой университет» и V Европейско-Азиатский молодежный юридический форум.
Основной блок деловой программы посвящен стратегическому технологическому проекту «Техно-регуляторика» и охватывает такие вопросы, как роль права в обеспечении технологического лидерства России, внедрение современных технологий (ИКТ, искусственного интеллекта, Big Data) в юридическое образование и практику, а также применение социальных технологий в юридической деятельности.
По итогам Конгресса планируется издание специального выпуска официального рецензируемого журнала European and Asian Law Review.