Туркий давлатлар инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлари ҳамкорлигини мустаҳкамлаш йўлида
2021 йил 14 декабрь куни Туркия Республикаси Омбудсмани Шереф Малкоч ташаббуси билан Туркий давлатлар инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлари вакилларининг онлайн учрашуви бўлиб ўтди. Унда Туркий давлатлар Омбудсманлари ва инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлари ассоциациясини тузишга доир масалалар муҳокама қилинди.
Онлайн мулоқотда Туркия, Озарбайжон, Ўзбекистон, Қозоғистон Омбудсманлари ва Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази вакили иштирок этди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Милллий маркази вакили туркий тилли давлатлар ўртасидаги ҳамкорлик тобора мустаҳкамланаётган ҳозирги шароитда ташкил этиладиган Ассоциация инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар учун қулай ҳамкорлик майдонига айланишини таъкидлади. Бўлажак тузилма, шунингдек, ушбу мамлакатларда бўлиб турган фуқаролар ҳуқуқларини таъминлаш соҳасидаги масалаларни ҳал этишга кўмаклашади.
Маълумот учун: Туркий тилли давлатлар Ҳамкорлик кенгашининг 2021 йил 12 ноябрда Истанбулда бўлиб ўтган саммитида Туркий Кенгаш “Туркий давлатлар ташкилоти” дея қайта номланди. Туркий тилли давлатлар Ҳамкорлик кенгаши негизида ташкил топадиган Туркий давлатлар ташкилотининг биринчи саммити 2022 йили Ўзбекистонда бўлиб ўтади. Ташкилот аъзолари сафида Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон, Туркия ва 2019 йилдан буён Ўзбекистон бор. Венгрия ва Туркманистон кузатувчи мақомига эга.
Шуни таъкидлаш жоизки, 2019 йил 18-19 ноябрь кунлари Истанбулда бўлиб ўтган Омбудсманларнинг 2-халқаро конференциясида ва 2020 йил 4 ноябрдаги онлайн учрашувда Туркия, Қирғизистон, Озарбайжон, Қозоғистон ва Ўзбекистон Омбудсманлари Туркий тилли давлатлар инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлари ассоциациясини тузиш имкониятларини муҳокама қилган. Аммо, коронавирус пандемияси тарқалгани муносабати билан ушбу масалага якуний ечим топиш кейинга қолдирилганди.

На пути укрепления сотрудничества между национальными институтами по правам человека тюркских государств
14 декабря 2021 года состоялась онлайн встреча национальных институтов по правам человека тюркоязычных государств, организованной по инициативе Омбудсмена Турецкой Республики Шереф Малкоч. На встречи обсуждены вопросы создания Ассоциации омбудсманов и национальных институтов по правам человека тюркских государств.
В онлайн встрече принимали участие омбудсмены Турции, Азербайджана, Узбекистана, Казахстана и Национального центра Республики Узбекистан по правам человека.
НЦПЧ было подчеркнуто, что новая создаваемая Ассоциация будет площадкой сотрудничества между правозащитными институтами в свете укрепления сотрудничества между тюркскими государствами, а также способствовать решению вопросов в сфере обеспечения прав граждан, находящихся в этих странах.
Справочно. 12 ноября 2021 года на саммите Совета сотрудничества тюркоязычных государств в городе Стамбул Тюркский Совет был переименован в Организацию Тюркских Государств. Первый саммит Организации тюркских государств, которая образуется на основе Совета сотрудничества тюркоязычных государств, состоится в 2022 году в Узбекистане. Членами организации являются Азербайджан, Казахстан, Кыргызстан, Турция и Узбекистан (с 2019 года). Статус наблюдателя имеют Венгрия и Туркменистан.
Напомним, 18-19 ноября 2019 года, во время 2-й Стамбульской международной конференции Омбудсменов и 4 ноября 2020 года на онлайн-встрече, представители Турции, Кыргызстана, Азербайджана, Казахстана и Узбекистана обсудили возможность создания Ассоциации институтов по правам человека тюркоязычных государств, однако в связи с распространением пандемией коронавируса окончательное решение данного вопроса было перенесено.