Янги Ўзбекистоннинг Тараққиёт стратегияси – инсон қадрини улуғлаш йўлидаги ислоҳотларнинг мустаҳкам пойдевори
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси ҳузуридаги Қонунчилик муаммолари ва парламент тадқиқотлари институти томонидан ташкил этилган давра суҳбати айнан шу мавзуга бағишланди.
Офлайн ва онлайн тарзда ўтган очиқ мулоқотда парламент депутатлари, сенаторлар, шунингдек Олий Мажлис палаталари ҳузуридаги Ёшлар парламентлари, Қонунчилик муаммолари ва парламент тадқиқотлари институти Илмий-эксперт кенгаши ҳамда “Қонунчилик муаммолари ахборотномаси” журнали таҳрир ҳайъати аъзолари, Институт илмий ходимлари, хорижий мамлакатларда таълим олаётган ва меҳнат қилаётган Ўзбекистон ёшлари, кенг жамоатчилик ва оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этишди.
Тадбирни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари Акмал Саидов кириш сўзи билан очиб берди.
Таъкидланганидек, Янги Ўзбекистоннинг Тараққиёт стратегияси лойиҳаси 7 та устувор йўналишдаги 94 та мақсадни қамраб олган ва унда Шавкат Мирзиёевнинг Ўзбекистон Республикаси Президенти лавозимига киришиш тантанали маросимига бағишланган Олий Мажлис палаталари қўшма мажлисидаги нутқида ҳамда сайловолди дастурида илгари сурилган ташаббуслар акс этган бўлиб, шу жумладан, қатор концепция, дастур, стратегия ва қонун ҳужжатлари қабул қилиниши назарда тутилган.
Маълумки, “Ҳаракатлар стратегиясидан – Тараққиёт стратегияси сари” тамойили асосида кейинги беш йилликда мамлакатимизда амалга ошириладиган ислоҳотларнинг зарур сиёсий-ҳуқуқий, ижтимоий-иқтисодий ва илмий-маърифий асосларини яратишга қаратилган Янги Ўзбекистоннинг 2022-2026 йилларга мўлжалланган Тараққиёт стратегияси лойиҳаси Интернетдаги regulation.gov.uz, 2022-2026.strategy.uz ва jamoatchilik.uz порталлари орқали кенг жамоатчилик муҳокамасига ҳавола этилди.
Бугунги давра суҳбати эса Янги Ўзбекистоннинг Тараққиёт стратегияси лойиҳасининг, асосан, илмий доира вакиллари ҳамда экспертлар иштирокида муҳокама қилиниши билан ҳам алоҳида аҳамиятлидир.
Эътироф этиш керак, Янги Ўзбекистон “адолат ва қонун устуворлиги – халқчил давлат қуриш, инсон қадр-қимматини таъминлашнинг энг асосий ва зарур шарти” деган муҳим ғоя негизида барпо этилмоқда. Ўзбекистон Республикаси Президенти белгилаб берган бу улуғвор мақсад асосида халқимиз янгидан-янги ислоҳотларнинг ҳақиқий муаллифига айланиб бормоқда.
Айнан мазкур жиҳат доирасида давра суҳбатида Янги Ўзбекистоннинг Тараққиёт стратегияси лойиҳасининг 7 та устувор йўналишига монанд равишда қуйидагилар бўйича, яъни:
инсон қадрини юксалтириш ва эркин фуқаролик жамиятини янада ривожлантириш орқали халқпарвар давлат барпо этиш;
мамлакатимизда адолат ва қонун устуворлиги тамойилларини тараққиётнинг энг асосий ва зарур шартига айлантириш;
миллий иқтисодиётни ривожлантириш, унинг ўсиш суръатларини замон талаблари даражасида таъминлаш;
адолатли ижтимоий сиёсат юритиш, инсон капиталини ривожлантириш;
маънавий тараққиётни таъминлаш, ушбу соҳани тубдан ислоҳ этиш ва янги босқичга олиб чиқиш;
умумбашарий муаммоларга миллий манфаатлардан келиб чиққан ҳолда ечим топиш;
мамлакатимиз хавфсизлиги ва мудофаа салоҳиятини кучайтириш, очиқ ва прагматик, фаол ташқи сиёсат олиб бориш масалаларида қизғин муҳокамалар бўлиб ўтди.
Тадбирда “Инсон қадрини юксалтириш ва эркин фуқаролик жамиятини янада ривожлантириш орқали халқпарвар давлат барпо этиш” мавзусида маъруза қилган Қонунчилик муаммолари ва парламент тадқиқотлари институти директори Фозилжон Отахонов таъкидлаганидек, яқин келажакда Янги Ўзбекистонни жаҳон майдонида кучли салоҳият ва муносиб обрў-эътиборга эга, ҳар томонлама обод ва фаровон, тинч ва осойишта мамлакатга айлантиришни мақсад қилган мазкур тарихий ҳужжат лойиҳаси бўйича фикр билдириш – эртанги кунига, оиласи иқболига, она юрти ва жонажон халқи тақдирига бефарқ бўлмаган ҳар бир соғлом фикрли фуқаромиз учун шарафлидир.
Шунингдек, тадбир давомида Қонунчилик муаммолари ва парламент тадқиқотлари институти илмий ходимларининг Янги Ўзбекистоннинг Тараққиёт стратегияси лойиҳаси йўналишлари бўйича белгиланган мақсадлар таҳлилига бағишланган маърузалари тингланди.
Анжуманда Ташқи ишлар вазирлиги бошқармаси бошлиғи, Институт қошидаги Илмий-эксперт кенгаши аъзоси Комил Рашидов сўзга чиқиб, Янги Ўзбекистон Тараққиёт стратегиясининг бешинчи йўналиши – “Маънавий тараққиётни таъминлаш, ушбу соҳани тубдан ислоҳ этиш ва янги босқичга олиб чиқиш” – юзасидан ўринли таклиф ва мулоҳазаларини айтиб ўтди.
Онлайн тарзда иштирок этган хориждаги ватандошлар, хусусан, Россия, Бирлашган Араб Амирликлари, Сингапур, Нидерландия, Япония, Хитой давлатларида таҳсил олаётган ва меҳнат фаолиятини олиб бораётган юртдошларимиз Янги Ўзбекистоннинг Тараққиёт стратегияси лойиҳасида белгиланган вазифа ва мақсадлар юзасидан ўз фикр ва таклифлари билан ўртоқлашишди.
Қизғин баҳс-мунозаралар майдонига айланган муҳокамаларда илмий ходимлар ва экспертлар томонидан Янги Ўзбекистоннинг Тараққиёт стратегияси лойиҳаси юзасидан мамлакатимиз ривожига хизмат қилувчи, илмий асослантирилган ва аниқ таклиф ҳамда тавсиялар билдирилди.

Стратегия развития Нового Узбекистана в центре обсуждения экспертов
Как известно,Стратегия развития Нового Узбекистана на 2022–2026 годы, направленная на создание необходимых политико-правовых, социально-экономических и научно-просветительских основ реформ, осуществляемых в стране в следующие 5 лет на основе принципа «От Стратегии действий к Стратегии развития», была размещена в интернет-порталах regulation.gov.uz, 2022-2026.strategy.uz и jamoatchilik.uz для всеобщего обсуждения.
В целях проведения обсуждения Стратегии развития Нового Узбекистана среди представителей научного сообщества и экспертов 12 января текущего года Институтом проблем законодательства и парламентских исследований при Олий Мажлисе Республики Узбекистан был организован круглый стол на тему: «Стратегия развития Нового Узбекистана – надёжный фундамент реформ во имя чести и достоинства человека».
В мероприятии принимали участие члены Сената, депутаты Законодательной палаты, сотрудники Института проблем законодательства и парламентских исследований, члены Научно-экспертного совета при Институте, члены редакционной коллегии журнала “Бюллетень проблем законодательства”, члены молодёжных парламентов при палатах Олий Мажлиса, представители средств массовой информации и молодые соотечественники, обучающиеся и трудящиеся за рубежом .
Основная цель круглого стола заключалась в разработке предложений, способствующих процветанию нашей страны, посредством обсуждения Стратегия развития Нового Узбекистана на 2022–2026 годы.
Известно, что сегодня в основе Нового Узбекистана лежит важная идея о том, что справедливость и верховенство закона являются самыми главными и необходимыми условиями построения демократического государства и обеспечения человеческого достоинства. На основе этой благородной цели, поставленной Президентом Республики Узбекистан, наш народ становится настоящим автором новых преобразований.
На открытии круглого стола с приветственной речью выступил первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Акмаль Саидов. Отмечалось, что проект Стратегии развития Нового Узбекистана включает 94 цели по 7 приоритетным направлениям. В проекте отражены инициативы Шавката Мирзиёева, выдвинутые на совместном заседании Олий Мажлиса Республики Узбекистан, посвященном торжественной церемонии вступления в должность Президента Республики Узбекистан, и инициативы, озвученные в предвыборной программе.
В ходе круглого стола были обсуждены следующие темы, созвучные 7 приоритетным направлениям проекта Стратегии развития Нового Узбекистана:
вопросы строительства народолюбивого государства путем возвеличивания чести и достоинства человека и дальнейшего развития свободного гражданского общества;
вопросы превращения принципов справедливости и верховенства закона в основное и необходимое условие в стране;
вопросы развития национальной экономики, обеспечение темпов ее роста на уровне современных требований;
вопросы осуществления справедливой социальной политики, развитие человеческого капитала;
вопросы обеспечения духовного развития, коренное реформирование и поднятие на новый этап данной сферы;
вопросы поиска решения общечеловеческих проблем исходя из национальных интересов;
вопросы усиления безопасности и оборонного потенциала нашей страны, осуществление открытой, прагматичной и активной внешней политики.
В рамках круглого стола был заслушан доклад директора Института проблем законодательства и парламентских исследований Фозилжона Отахонова на тему: «Строительство народолюбивого государства путем возвеличивания чести и достоинства человека и дальнейшего развития свободного гражданского общества».
Как указывалось в выступлении, для всех неравнодушных к завтрашнему дню большой честью будет озвучить своё мнение по поводу этих проектов исторических документов, целью которых является превращение Нового Узбекистана в ближайшее время в благополучную страну с сильным потенциалом и достойной репутацией.
На мероприятии также были представлены доклады сотрудников Института проблем законодательства и парламентских исследований по анализу целей, поставленных в семи направлениях проекта Стратегии развития Нового Узбекистана.
На мероприятии также выступил начальник управления Министерства иностранных дел, член Научно-экспертного совета при Институте Камиль Рашидов и высказал свои предложения по пятому направлению Стратегии развития Нового Узбекистана – «Обеспечение духовного развития, коренное реформирование и поднятие на новый этап данной сферы».
Кроме того, в работе круглого стола активное участие приняли соотечественники из иностранных государств. В частности, свои мнения и предложения по задачам и целям, изложенным в проекте Стратегии развития Нового Узбекистана высказали генеральный директор компании «Alkastroy» Ш.Кличев (Россия), менеджер авиакомпании И. Умаркулов (ОАЭ), сотрудник банка «Credit Agricole Corporate and Investment Bank» Н.Бахромов (Сингапур), IT-специалист Б.Комилов (Нидерланды), студент International university of Japan С.Хусанов (Япония), студент Шаохингского университета Б.Тургунов (Китай).
По итогам обсуждений научными сотрудниками и экспертами были выдвинуты научно-обоснованные предложения и рекомендации по проекту Стратегии развития Нового Узбекистана, которые будут способствовать процветанию нашей страны.