Миллий марказда USAID вакиллари билан учрашув бўлди
21 октябрь куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори ўринбосари Дилноза Муратова АҚШ Халқаро ривожланиш агентлиги – USAIDнинг “Суд органларини мустаҳкамлаш бўйича дастур” лойиҳаси раҳбари Соня Простран билан учрашди.
Учрашув доирасида “Суд органларини мустаҳкамлаш бўйича дастур” лойиҳаси тақдимоти ўтказилди. Шунингдек, ўзаро ҳамкорликнинг истиқболлари муҳокама қилинди.
Соня Простран “Суд органларини мустаҳкамлаш бўйича дастур” лойиҳасининг учта таркибий қисми ҳақида атрофлича сўзлаб берди. Хусусан, лойиҳадан суд тизимини кучайтириш, судьяларнинг ва уларни ўқитадиган муассасаларнинг салоҳиятини ошириш ҳамда суд тизимига нисбатан жамоатчилик ишончини юксалтириш билан боғлиқ чора-тадбирлар ўрин олган.
Мазкур лойиҳани Олий суд, Судьялар олий мактаби, Судьялар олий кенгаши ва Миллий марказ билан ҳамкорликда амалга ошириш мўлжалланмоқда.

Об итогах встречи с представителями Агентства США по международному развитию (USAID)
21 октября 2021 г. состоялась встреча заместителя директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Д. Муратовой с руководителем проекта (USAID) “Программы по укреплению судебных органов” Соня Простран.
Цель встречи – презентация проекта “Программы по укреплению судебных органов” и определение дальнейших направлений сотрудничества.
В ходе встречи Соня Простран представила информацию об основных трёх компонентах проекта “Программы по укреплению судебных органов”. В нее входят принятие мер, направленных на усиление судебной системы, повышение потенциала судей и учреждений, обучающих судей, а также повышение общественного доверия судебной системе.
Данный проект будет реализован совместно с Верховным судом, Высшей школой судей, Высшем судейским советом и Национальным центром по правам человека.