Халқаро форумда Бухоро декларацияси қабул қилинди
Ҳар қандай мамлакатнинг иқтисодий фаровонлиги унинг бошқа давлатлар билан ҳамкорлиги даражасига боғлиқ.
“Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда глобал парламентлараро ҳамкорлик” Халқаро форуми доирасида Бухоро декларацияси қабул қилинди, у барқарор ривожланиш бўйича глобал кун тартибини янада инклюзив, очиқ ва шаффофроқ амалга оширишни таъминлашнинг қисқа муддатли, ўрта муддатли ва узоқ муддатли йўлларини назарда тутади.
Ҳужжатда ёши, жинси, ногиронлиги, ирқи, миллати, келиб чиқиши, дини ва иқтисодий ва бошқа ҳолатидан қатъи назар, барча шахсларнинг сиёсий жараёнларда иштирокини таъминлаш назарда тутилади.
Шунингдек, декларацияга мувофиқ парламентлар глобал пандемиянинг иқтисодий натижаларини ҳисобга олган ҳолда асосий устувор йўналишлар ва индикаторларга эга Барқарор ривожланиш мақсадларини амалга оширишга доир дастурларни (режаларни, “йўл хариталари”ни) ишлаб чиқиш, кўриб чиқиш ва тасдиқлашга жалб этилади.
Барқарор ривожланиш мақсадларини амалга оширишда парламентлар гендер тенгликка эътибор қаратган ҳолда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишни тарғиб қилиш чораларини кўриши, ривожланаётган мамлакатларни ташқи самарали ва ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш учун парламентлараро ҳамкорлик йўлларидан фаол фойдаланиши, 2030 йилги кун тартибига эришишда барқарор ривожланиш муаммоларини енгиб ўтиш, самарали стратегик ва мувофиқлаштирилган чора-тадбирларни ишлаб чиқиш учун энг яхши амалиёт ва тавсиялар алмашиши кераклиги белгилаб берилди.
Шунингдек, барқарор ривожланиш соҳасидаги қонунчилик сиёсатини муҳокама қилиш ва тарғиб қилишда муҳим роль ўйнайдиган парламент фракциялари ва сиёсий партиялар гуруҳларининг салоҳиятини ошириш, шунингдек, умумий ғояларни тарғиб қилиш учун парламент аъзоларининг минтақавий ва глобал тармоқлари билан мулоқотни кенгайтириш кўзда тутилган.
Барқарор ривожланиш мақсадларини амалга ошириш жараёнига фуқаролик жамияти, хусусан сиёсий партиялар, нодавлат ташкилотлар, хайрия ташкилотлари, хусусий сектор, илмий муассасалар ва бошқа барча даражадаги манфаатдор томонлар ҳам фаол жалб этилади.
Бухоро декларацияси Барқарор ривожланиш мақсадларини амалга ошириш бўйича бошқа йўналишларини ҳам қамраб олади.

На международном форуме принята Бухарская декларация
В основе экономического благополучия любой страны лежит уровень ее взаимодействия с другими государствами.
В рамках проведения Международного форума «Глобальное межпарламентское сотрудничество в достижении Целей устойчивого развития» принята Бухарская декларация, направленная на краткосрочные, среднесрочные и долгосрочные пути решения по обеспечению более инклюзивного, открытого и прозрачного выполнения глобальной повестки дня устойчивого развития.
Документ предусматривает обеспечение участия в политическом процессе всех лиц, независимо от возраста, пола, инвалидности, расы, этнической принадлежности, происхождения, религии или экономического, или иного статуса.
Также в соответствии с декларацией парламенты будут вовлечены в разработку программ (планов, дорожных карт), их рассмотрение и утверждение по выполнению задач Целей устойчивого развития с ключевыми приоритетами и индикаторами с учетом экономических последствий глобальной пандемии.
Обозначено в реализации Целей устойчивого развития принимать парламентами меры по продвижению защиты прав человека с акцентом на обеспечение гендерного равенства, активно использовать каналы межпарламентского сотрудничества для оказания внешней эффективной и всесторонней поддержки развивающимся странам, обмениваться передовой практикой и выработкой рекомендаций для преодоления вызовов на пути устойчивого развития, разработки эффективных стратегических и согласованных мер в достижении Повестки дня на период до 2030 года.
Также предусматривается повысить потенциал фракций и групп политических партий в парламентах, играющих важную роль в обсуждении и продвижении законодательной политики в области устойчивого развития, а также расширить диалог с региональными и глобальными сетями парламентариев для продвижения общих идей.
В процесс реализации Целей устойчивого развития также будут активно вовлечены гражданское общество, в частности политические партии, неправительственные организации, благотворительные фонды, частный сектор, научные учреждения и другие заинтересованные стороны на всех уровнях.