Ўзбекистонда давлат ва жамият қурилиши тизимини такомиллаштириш истиқболлари
14 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Академиясида сиёсий-ҳуқуқий таълим кафедраси ва Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллй маркази томонидан мазкур Академия кундузги таълим бўлимининг 213-219-ўқув гуруҳлари учун «Давлат ва жамият қурилиши тизимини такомиллаштириш» мавзусида мастер-класс ташкил этилди.
Машғулотни Миллий марказ бош мутахассиси, юридик фанлар номзоди Л.Исҳақова ўтказди.
Тадбирда Академиянинг 180 нафар курсанти, профессор-ўқитувчилари ва Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази вакиллари иштирок этди.
Дарс жараёнида 2020 йилда июнь ойида давлат раҳбари Фармони билан тасдикланган Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий стратегиясининг мазмун-моҳияти ва аҳамияти муҳокама қилинди. Миллий стратегияда, жумладан, ички ишлар органларига юклатилган вазифалар кўриб чиқилди.
Интерфаол шаклда бўлиб ўтган машғулот давомида курсантлар  инсон ҳуқуқларига оид долзарб саволларга  жавоблар топишди.
Тадбир доирасида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий стратегиясининг асосий йўналишларига бағишланган мультимедиа тақдимоти ҳам бўлиб ўтди.
Машғулот якунида иштирокчилар бу каби маърифий-ҳуқуқий тадбирлар Ўзбекистонда олиб борилаётган инсон ҳуқуқларига оид давлат сиёсатининг моҳияти ва аҳамиятини Академия курсантлари чуқур тушуниб олишлари учун яқиндан хизмат қилишини қайд этдилар.

Национальная Cтратегия по правам человека стала темой встречи в Академии МВД
В Академии МВД Республики Узбекистан кафедрой политико-правовых учений и Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека (НЦПЧ)  организован мастер-класс по теме: «Совершенствование системы государственного и общественного строительства».
Мастер-класс, состоявшийся 14 ноября 2020 года, проведен главным специалистом НЦПЧ, кандидатом юридических наук Л.Ф. Исхаковой для курсантов 213-219 учебных групп 2 курса очной формы обучения.
В мероприятии приняли участие 180 курсантов, профессорско-преподавательский состав Академии и представители Национального Центра Республики Узбекистан по правам человека .
В ходе занятия были рассмотрены основные  направления Национальной  стратегии  Республики Узбекистан  по правам человека, утвержденной Указом Президента №УП-6012 от 22 июня 2020 года  а также задачи органов внутренних дел, определенных в этой Стратегии и «дорожной карте» к ней.
В процессе проведения лекции-беседы в интерактивной форме курсантами были заданы более 10 вопросов по актуальным проблемам прав человека. Для участников была представлена мультимедийная презентация основных направлений  Национальной стратегии Республики Узбекистан  по правам человека.
Как было отмечено участниками в завершении лекции, подобные мероприятия способствуют глубокому пониманию курсантами Академии сущности и значения государственной политики Узбекистана в области прав человека.