ФУҚАРОЛИК ВА ФУҚАРОСИЗЛИК МУАММОЛАРИ: Миллий марказ ва БМТ мутахассислари талабаларга шу мавзуда маъруза ўқидилар
2 ноябрь куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази билан БМТ Қочоқлар ишлари бўйича олий комиссарининг Бошқармаси томонидан мамлакатимизнинг юридик факультетлари талабалари учун фуқаросизлик масалалари юзасидан онлайн-маъруза ўтказилди. Мазкур маъруза “#Ibelong” (“#Мен мансубман”, “#ЯПринадлежу”) кампаниясининг 7 йиллиги ва БМТнинг 1961 йилги Фуқаросизликни камайтириш тўғрисидаги конвенциясининг 60 йиллигига бағишлаб ташкил этилди.
Маъруза аввалида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов ва БМТ Қочоқлар ишлари бўйича олий комиссари Бошқармасининг Марказий Осиё бўйича вакили ўринбосари Думитру Липкану талабаларга табрик йўллади.
Маърузадан мақсад – талабаларнинг фуқаросизлик сабаблари ва оқибатлари, дунёда, жумладан, Марказий Осиёда фуқаросизлик билан боғлиқ вазият ҳақидаги билимларини оширишдан иборат. Шунингдек, ёшларни инсон ҳуқуқлари тўғрисидаги асосий халқаро ҳужжатлар, жумладан, БМТнинг Фуқаросизлик тўғрисидаги 1954 ва 1961 йилги конвенциялари билан таништириш кўзда тутилган.
Маълумки, 2014 йилда БМТ Қочоқлар ишлари бўйича олий комиссари Бошқармаси “#Мен мансубман” деб номланган фуқаросизликка 10 йил ичида барҳам бериш кампаниясини амалга оширишга киришди. Бу тадбир – фуқаросизлик билан боғлиқ вазиятни ҳал этиш ва келгусида бундай ҳолатларнинг олдини олишга қаратилган ўнта амалий қадамдан иборат дастурни ўзида қамраган глобал ҳаракатлар режасидир.
2019 йилда дунёдаги барча мамлакатларнинг олий даражадаги вакиллари иштирокида бўлиб ўтган Фуқаросизлик масалалари бўйича юқори даражадаги  Сегмент мажлисида “#Мен мансубман” кампанияси доирасида дастлабки беш йилда эришилган натижалар муҳокама этилди ва баҳоланди.
Бу ҳақда сўз борганда, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан амалга оширилаётган шиддатли ислоҳотлар туфайли мамлакатимизда фуқаросизликка барҳам бериш борасидаги вазият кейинги беш йилда тубдан ўзгарганини таъкидлаш лозим. БМТ Бош котиби Антониу Гутерришнинг фуқаролиги бўлмаган шахслар сонини камайтириш бўйича қатъий чоралар кўриш билан боғлиқ чақириғига жавобан биргина кейинги йилнинг ўзида 56 минг 751 нафар шахс Ўзбекистон Республикаси фуқаролигига эга бўлди.
Маълумки, яқинда мамлакатимизда Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови бўлиб ўтди. Ушбу сайловда кейинги даврда Ўзбекистон фуқаролигини олгани учун илк бор сайловларда қатнашиш ҳуқуқига эга бўлган 22 минг нафар катта ёшли юртдошимиз овоз берди.
Миллий ва халқаро экспертлар томонидан ёшларнинг эътибори жорий йилда нишонланадиган айни мавзуга тааллуқли халқаро саналарнинг моҳияти ва аҳамиятига қаратилди. Бу йил БМТнинг Фуқаросизликни камайтириш тўғрисидаги конвенцияси қабул қилинганига 60 йил тўлмоқда. 1961 йилда қабул қилинган мазкур Конвенция фуқаросизлик муаммоларини ҳал этишга бағишланган алоҳида ва энг асосий иккита халқаро шартноманинг биридир.
БМТнинг 1961 йилги Фуқаросизликни камайтириш тўғрисидаги конвенциясига қўшилар экан, ҳукуматлар фуқароликка бўлган устувор ҳуқуқни ҳимоя қилишга содиқлигини намоён этади. Шахснинг фуқароликка эгалиги жамият ҳаётига тўлақонли иштирок этиш, хусусан, сиёсий ҳуқуқларини амалга ошириш, сайловда иштирок этиш, мулк ҳуқуқидан фойдаланиш, меҳнат, таълим ва соғлиқни сақлаш соҳаларидаги ҳуқуқларини қонуний асосда кенг рўёбга чиқариш имкониятларини кафолатлайди. Фуқаролик, шунингдек, инсоннинг мамлакат ҳудудида бир жойдан иккинчи жойга кўчиш, мамлакатга келиш ва ундан чиқиб кетиш каби бошқа бир қатор ҳуқуқларини ҳам таъминлайди.
Онлайн-маърузада Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети, Тошкент давлат юридик университети, Бош прокуратура Академияси, Ички ишлар вазирлиги Академияси, Самарқанд давлат университети, Наманган давлат университети, Термиз давлат университети, Бердақ номидаги Қорақалпоқ давлат университети, Фанлар академиясининг Давлат ва ҳуқуқ институти ҳамда Ўзбекистон Республикаси Жамоат хавфсизлиги университетининг юридик факультетлари талабалари иштирок этди.

НЦПЧ и УВКБ ООН провели лекцию для студентов Узбекистана по вопросам гражданства и безгражданства
Сегодня 2 ноября 2021 г. Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека совместно с Агентством ООН по делам беженцев (УВКБ ООН) по Центральной Азии провели онлайн-лекцию для студентов юридических факультетов университетов Узбекистана вопросам безгражданства. Лекция была организована по случаю 7-й годовщины кампании #ЯПринадлежу, а также 60-й годовщины Конвенции 1961 года о сокращении безгражданства.
С приведствием в адрес учащихся выступили первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра по правам человека академик Акмал Саидов и заместитель Представителя УВКБ ООН по Центральной Азии Думитру Липкану.
Цель лекции - повысить уровень знаний студентов о причинах и последствиях безгражданства, ситуации безгражданства в мире, в том числе в Центральной Азии, а также на ознакомление с ключевыми международными документами по правам человека, касающимися безгражданства, включая Конвенции ООН 1954 и 1961 годов о безгражданстве.
В 2014 году УВКБ ООН начало реализацию Глобальной кампании по ликвидации безгражданства в течение 10 лет (кампания #ЯПринадлежу). Она основывается на глобальном плане действий, содержащем программу из 10 шагов, которые необходимо предпринять для разрешения ситуаций безгражданства и предотвращения возникновения новых подобных случаев.
В 2019 году состоялся Сегмент высокого уровня по вопросам безгражданства с участием высокопоставленных представителей стран всего мира, чтобы оценить достигнутый за первые пять лет проведения кампании #IBelong прогресс.
В Республике Узбекистан ситуация в области искоренения безгражданства кардинально изменилась за последние 4 года, благодаря решительным мерам по сокращению без гражданства, предпринятым по инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева.
В соответствии с призывом Генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша о принятии решительных мер по сокращению числа лиц безгражданства в Узбекистане только за последний год около 56 751 человек получили гражданство Республики Узбекистан.
Эксперты отметили о юбилейных датах широко отмечаемых в этом году. В частности, в этом году исполняется 60 лет со дня принятия Конвенция о сокращении безгражданства. Конвенция 1961 года о сокращении безгражданства является одним из двух ключевых международных договоров, специально посвященных решению проблемы безгражданства. Присоединение к Конвенции 1961 года демонстрирует приверженность правительства защите основного права на гражданство. Наличие гражданства дает возможность полноценного участия в жизни общества, обеспечивая доступ к политическим правам и процессам, легальному трудоустройству, образованию и здравоохранению, владению имуществом и голосованию. Гражданство также обеспечивает неограниченное право человека на въезд в страну и проживание в ней, помимо других прав.
На лекции приняли участие студенты юридических факультетов Университета мировой экономики и дипломатии, Ташкентского государственного юридического университета, Академии Генеральной прокуратуры, Академии Министерства внутренних дел, Самаркандского государственного университета, Наманганского государственного университета, Термезского государственного университета, Каракалпакского государственного университета им. Бердаха, Института государства и права Академии наук и Университета общественной безопасности Республики Узбекистан.