Одил судлов, виждон эркинлиги ва диний ташкилотлар билан боғлиқ масалалар такомиллаштирилмоқда
2021 йил 24 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Суд-ҳуқуқ масалалари ва коррупцияга қарши курашиш қўмитасининг мажлиси бўлиб ўтди. Унда Сенат аъзолари, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, халқ депутатлари вилоятлар ва Тошкент шаҳар Кенгашлари доимий комиссиялари раислари, Қўмита ҳузуридаги экспертлар гуруҳи аъзолари, мутасадди вазирлик ва идоралар ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Мажлисда Сенатнинг ўн олтинчи ялпи мажлисида муҳокама қилиниши назарда тутилган масалалар дастлабки тарзда кўриб чиқилди. Хусусан, “Судлар тўғрисида”ги, “Виждон эркинлиги ва диний ташкилотлар тўғрисида”ги, “Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга қарши курашиш тартиби янада такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги, Ўзбекистон Республикаси қонунлари ҳамда Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг таркибига ўзгартиш киритиш тўғрисидаги, Ўзбекистон Республикаси Олий суди таркибига ўзгартиришлар киритиш тўғрисидаги масалалар муҳокама қилинди.
Йиғилишда қайд этилганидек, Давлатда кучли суд ҳокимиятининг мавжудлиги инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини тўлиқ равишда таъминлашга қаратилган фуқаролик жамиятини ва демократияни барқарор ривожлантириш гаровидир. Бу эса мамлакатнинг барқарор иқтисодий тараққиётни ва инвестицияларни жалб этиш нуқтаи назаридан жозибадорлигини таъминлашдаги муҳим омилдир.
Сенаторлар таъкидлашича, 1993 йил қабул қилинган “Судлар тўғрисида”ги амалдаги Қонуни мустақилликнинг дастлабки йилларида ишлаб чиқилган бўлиб, унда суд тизимидаги ислохатлар тўлиқ акс эттирилмаган ва замонавий талабларга жавоб бермайди.
Шу сабабли, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йилдаги “Судлар фаолиятини янада такомиллаштириш ва одил судлов самарадорлигини оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ–6034-сонли Фармони ижросини таъминлаш мақсадида юзасидан янги таҳрирдаги “Судлар тўғрисида”ги Қонуни ишлаб чиқилган.
Янги таҳрирдаги “Судлар тўғрисида”ги Қонун билан одил судловнинг асосий принциплари ва суд ҳужжатларини қайта кўриш тартиби такомиллаштирилмоқда, судьяларнинг мақоми, уларнинг мустақиллиги кафолатлари кучайтирилмоқда, судьялик лавозимига номзодлар ва сайланадиган шахсларга нисбатан қўйиладиган талаблар халқаро стандартларга мослаштирилмоқда, судьяларнинг интизомий жавобгарлиги қайта кўриб чиқилмоқда, судьялар ваколатларини тўхтатиб туриш, шунингдек, тугатиш асослари ва тартиби аниқлаштирилмоқда ҳамда судьяларни ижтимоий ҳимояси таъминланмоқда.
Қонуннинг қабул қилиниши Ўзбекистонда суд тизимининг фаолият кўрсатиш тартибини ва судьялар мустақиллиги кафолатларини такомиллаштиришга, судьялик касбининг обрўсини кўтаришга ҳамда давлат раҳбари томонидан белгиланган вазифаларнинг ижроси таъминланади.
Қўмита мажлисда шунингдек, “Виждон эркинлиги ва диний ташкилотлар тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни муҳокама қилинди.
Ушбу Қонуннинг ҳозирги кунда долзарблиги, ўтган давр мобайнида фуқароларнинг диний эътиқодини амалга оширишда дуч келаётган муаммоларни бартараф этиш, диний таълим олишни ва диний ташкилотларнинг эркин фаолият юритишини таъминлаш, динлараро ва миллатлараро низоларни келиб чиқишини олдини олишга хизмат қилади.
Йиғилиш иштирокчилари таъкидлашича, мазкур Қонун билан инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро стандартлар билан кафолатланган диний соҳада умумэътироф этилган ҳуқуқ ва эркинликларни ва бевосита Ўзбекистон шароитида динлараро муносабатларни шаклланишининг тарихий шароитларини ўз ичига олганлигини асосида мамлакатимизда яшовчи миллатлар ва элатлар ўртасидаги ўзаро дўстлик ва ҳамжиҳатлик муносабатларининг мувозанатини сақлаб қолиш, уларнинг турли диний эътиқодлари ва ҳис-туйғуларини ҳурмат қилишни таъминлашнинг имкони яратилади.
Қайд этилган қонунлар сенаторлар томонидан маъқулланди ва Сенатнинг ялпи мажлисига тавсия қилиш бўйича тегишли қўмитанинг қарорлари қабул қилинди.
Шунингдек, йиғилишда “Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга қарши курашиш тартиби янада такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни ҳам муҳокама қилинди. Сенаторлар ушбу Қонун қонунчилик нормаларига ва айрим қоидаларига аниқ тушунтиришлар берилмаганлиги сабабли Қонун Қўмита томонидан уни рад этиш ҳақида хулосага келинди.
Қўмита мажлисида шунингдек Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг таркибига ўзгартиш киритиш тўғрисидаги, Ўзбекистон Республикаси Олий суди таркибига ўзгартиришлар киритиш тўғрисидаги масалалар муҳокама қилинди ва тегишли қарорлар қабул қилинди.

Совершенствуются вопросы правосудия, свободы совести и религиозных организаций
24 июня 2021 года состоялось заседание Комитета Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции. В нем приняли участие члены Сената, председатели постоянных комиссий Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, областных и Ташкентского городского Кенгашей народных депутатов, члены экспертной группы при Комитете, представители ответственных министерств и ведомств, средств массовой информации.
На заседании предварительно рассмотрены вопросы, которые предусматривается обсудить на шестнадцатом пленарном заседании Сената. В частности, законы Республики Узбекистан «О судах», «О свободе совести и религиозных организациях», О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с дальнейшим совершенствованием порядка противодействия легализации доходов, полученных от преступной деятельности», а также вопросы о внесении изменения в состав Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан, о внесении изменений в состав Верховного Суда Республики Узбекистан.
Как отмечалось на заседании, наличие сильной судебной власти в государстве является залогом устойчивого развития гражданского общества и демократии, что способствует обеспечению в полной мере прав и свобод человека. Это важный фактор обеспечения устойчивого экономического развития и инвестиционной привлекательности страны.
Как отметили сенаторы, действующий Закон Республики Узбекистан «О судах», принятый в 1993 году, разработан в первые годы независимости, в нем не в полной мере отражены глубокие изменения в судебной системе и не отвечает современным требованиям.
В связи с этим в целях обеспечения исполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 24 июля 2020 года № УП-6034 «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности судов и повышению эффективности правосудия» разработан Закон «О судах» в новой редакции.
Законом «О судах» в новой редакции совершенствуются основные принципы правосудия и порядок пересмотра судебных актов, усиливается статус судей, гарантии их независимости, требования к кандидатам на должности судей и избираемым лицам приводятся в соответствие с международными стандартами, пересматривается дисциплинарная ответственность судей, уточняются основания и порядок приостановления, а также прекращения полномочий судей, обеспечивается социальная защита судей.
Принятие Закона будет способствовать совершенствованию порядка функционирования судебной системы и гарантий независимости судей в Республике Узбекистан, повышению престижа профессии судьи, выполнению задач, определенных главой государства.
На заседании комитета также был обсужден Закон Республики Узбекистан «О свободе совести и религиозных организациях».
Актуальность данного Закона заключается в том, что принятие данного Закона будет способствовать устранению проблем, возникающих у граждан в настоящее время при осуществлении религиозной деятельности, обеспечению получения религиозного образования и свободного функционирования религиозных организаций, предупреждению возникновения межрелигиозных и межнациональных конфликтов.
Как отметили участники заседания, Законом будет обеспечена возможность сохранения отношений дружбы и согласия между нациями и народами, проживающими в нашей стране, уважения их различных религиозных убеждений и чувств, так как в нем учтены права и свободы, гарантированные международными стандартами в области прав человека.
Упомянутые законы одобрены сенаторами и приняты соответствующие постановления Комитета о рассмотрении указанных законов на пленарном заседании.
Также на заседании обсужден Закон Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с дальнейшим совершенствованием порядка противодействия легализации доходов, полученных от преступной деятельности». Сенаторы пришли к заключению отклонить Закон в связи с тем, что в нем не было дано четких разъяснений в соответствии с нормами законодательства и некоторыми положениями.
На заседании Комитета также обсуждены вопросы о внесении изменения в состав Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан, о внесении изменений в состав Верховного Суда Республики Узбекистан и приняты соответствующие решения.