Ўзбекистон Президенти “General Motors International” корпорациясининг раҳбарияти билан учрашди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Вашингтон шаҳрига амалий ташрифининг ишбилармонлик дастури доирасида “General Motors International” компаниясининг глобал ижрочи директори Шилпан Аминни қабул қилди.
Ушбу корпорация билан узоқ муддатли ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди. “General Motors International” компаниясининг мамлакатимиз автомобиль саноатини ривожлантириш ва диверсификация қилишдаги муҳим ўрни қайд этилди.
Сўнгги 5 йил ичида компания томонидан 1,6 миллион дона автомобиль ишлаб чиқарилди, Ўзбекистон “Chevrolet” бренди учун АҚШдан кейин иккинчи йирик бозорга ҳамда Марказий Осиё ва МДҲ бозорларида сотувлар бўйича етакчига айланди.
Ишлаб чиқариш кооперациясини янада ривожлантириш, маҳсулотлар турини кенгайтириш ва маҳаллийлаштиришни чуқурлаштиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Замонавий машинасозликда талаб юқори бўлган янги технологиялар ва хомашё ресурслари соҳасида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш истиқболлари муҳокама қилинди.

Президент Узбекистана встретился с руководством корпорации General Motors International
В рамках деловой программы рабочего визита в город Вашингтон Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял глобального исполнительного директора компании General Motors International Шилпана Амина.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения долгосрочного сотрудничества с данной глобальной корпорацией. Отмечена важная роль и значение General Motors International в развитии и диверсификации автомобильной промышленности нашей страны.
За последние 5 лет компанией произведено 1,6 миллиона автомобилей, Узбекистан стал вторым крупнейшим рынком для бренда Chevrolet после США и лидером по продажам на рынках Центральной Азии и СНГ.
Особое внимание уделено дальнейшему развитию производственного сотрудничества, расширению номенклатуры выпускаемой продукции и углублению локализации.
Обсуждены перспективы реализации совместных проектов в сфере новых технологий и сырьевых ресурсов, востребованных в современном машиностроении.