Барқарор ривожлантириш мақсадларининг қабул қилингани яқин истиқболда инсоният фаровонлигини таъминлаш йўлидаги муҳим қадам бўлди
Хабар берилганидек, бугун, 23 июнь куни Бухоро шаҳрида Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда парламентлараро глобал ҳамкорлик халқаро форуми ўз ишини бошлади.
Халқаро, парламентлараро ҳамкорлик доирасида илк маротаба ўтказилаётган ушбу Форумнинг очилишида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Танзила Нарбаева ўз кириш сўзида барча тадбир иштирокчиларини самимий қутлади.
Бугунги тадбир давлатимиз раҳбарининг БМТ Бош Ассамблеяси 75-сессиясида Барқарор тараққиёт мақсадларига эришиш ва инсон ҳуқуқларини таъминлашда парламентлар ролини ошириш тўғрисида БМТнинг махсус резолюциясини қабул қилишга оид ташаббуси доирасида ўтказилмоқда, – деди Сенат Раиси Т.Нарбаева. – Мазкур ташаббус барчамизни янада бирдамликка, белгиланган мақсадларга эришиш йўлидаги устувор вазифаларни ўзаро ҳамкорликда амалга оширишга ундайди. Зеро, бугун инсоният глобаллашув жараёнлари шиддатли тус олган даврда яшамоқда. Тараққиёт шиддати ва юзага келаётган муаммолар глобал даражада мувозанатлашган ва мувофиқлаштирилган саъй-ҳаракатларни тақозо этмоқда. Шу маънода, 2015 йилда дунё миллатлари якдиллиги асосида Барқарор ривожланиш мақсадларининг қабул қилингани яқин истиқболда инсоният фаровонлигини таъминлаш йўлидаги муҳим қадам бўлди. Ушбу мақсадлар дунё давлатларининг ривожланиш дастурлари ва стратегияларини мувофиқлаштиришга ҳамда бир оқимга йўналтиришга хизмат қилувчи глобал мажбуриятдир. Бу орқали ҳар бир мамлакат тараққиёт йўлининг умуминсоний ривожланиш мақсадлари билан уйғунлиги таъминланади.

Принятие Целей устойчивого развития стало важным шагом на пути обеспечения благополучия человечества в ближайшей перспективе
Как сообщалось, сегодня, 23 июня, в Бухаре начал свою работу международный форум глобального межпарламентского сотрудничества в достижении Целей устойчивого развития.
Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева в своем вступительном слове на открытии форума, который впервые проводится в рамках международного, межпарламентского сотрудничества, тепло поприветствовала всех участников мероприятия.
Сегодняшнее мероприятие проводится в рамках инициативы главы государства на 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН о принятии специальной резолюции ООН о повышении роли парламентов в достижении Целей устойчивого развития и обеспечении прав человека, – сказала председатель Сената Т.Нарбаева. – Данная инициатива призывает всех нас к единству, совместной реализации приоритетных задач по достижению поставленных целей. Ведь сегодня человечество живет в эпоху, когда процессы глобализации приобрели бурный характер. Темпы прогресса и возникающие проблемы требуют сбалансированных и скоординированных действий на глобальном уровне. В этом смысле, принятие в 2015 году Целей устойчивого развития на основе единства народов мира стало важным шагом на пути обеспечения благополучия человечества в ближайшей перспективе. Эти цели представляют собой глобальное обязательство по координации и интеграции программ и стратегий развития стран мира. Благодаря этому обеспечивается соответствие пути развития каждой страны общечеловеческим целям развития.