Аҳолини ва қишлоқ хўжалигини рўйхатга олиш ишларининг бориши кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёевга аҳолини ва қишлоқ хўжалигини рўйхатга олиш тадбирларини ташкил этиш ҳамда ўтказиш бўйича амалга оширилаётган ишлар юзасидан ахборот берилди.
Ушбу тадбир мамлакатимизда демографик жараёнлар, меҳнат ресурслари, ижтимоий инфратузилма ва ҳудудий ривожланишни илмий асосда режалаштиришда муҳим аҳамият касб этади. Рўйхатга олиш жараёнлари халқаро стандартлар асосида, замонавий рақамли ечимлардан фойдаланган ҳолда амалга оширилмоқда.
Рўйхатга олиш жорий йилнинг 15 январидан 28 февралигача икки босқичда ўтказилмоқда. 15-31 январь кунлари давом этадиган биринчи босқичда фуқаролар махсус ахборот тизими орқали онлайн рўйхатдан ўтишлари мумкин. Иккинчи босқичда эса 4-28 февраль кунлари “маҳалла еттилиги” ходимлари томонидан уйма-уй юриб, саволномалар планшет қурилмалари орқали тўлдирилади.
Аҳолини рўйхатга олиш жараёнлари census.stat.uz порталида амалга оширилиб, OneID тизими орқали идентификация қилиниши белгиланган. Барча маълумотлар геоахборот тизими асосида мониторинг қилинмоқда. Шу мақсадда республика бўйича 7,6 миллиондан ортиқ хонадон ва турар жойларнинг геоманзиллари шакллантирилди, жараёнларни реал вақт режимида кузатиб бориш имконини берувчи махсус мониторинг дашбордлари ишлаб чиқилди.
Фуқаролар томонидан тақдим этиладиган барча маълумотлар қонунчилик талабларига мувофиқ ҳимоя қилинади, шахсий маълумотлар махфий сақланади ва фақат статистик мақсадларда қўлланилади.
Рўйхатга олиш тадбирларини юқори савияда ўтказиш учун 14 та ҳудудий ва 208 та туман ва шаҳар штаблари ташкил этилди. 60 минг нафарга яқин рўйхатга олувчи ходимлар тайёрланди. Жумладан, 54 минг нафар “маҳалла еттилиги” вакиллари, 2,6 минг захира ходимлар ҳамда 4 минг нафар ҳудудий штаб аъзолари жараёнга жалб этилди. Шунингдек, вазирлик ва идоралардан 480 нафар тренер, олий таълим муассасаларидан 3200 нафар волонтёр ўқувдан ўтказилди.
Аҳолини хабардор қилиш ва тарғибот ишларига ҳам алоҳида эътибор қаратилмоқда. Жумладан, 110 та тарғибот видеоролиги, 600 та телевизион лавҳа тайёрланди, ижтимоий тармоқда 6,3 мингта, аҳоли гавжум жойлар ва жамоат транспортларида 23 мингдан зиёд ахборот материаллари жойлаштирилди.
Қайд этилганидек, бугунги кунга қадар махсус портал орқали 2,48 миллион хонадон ҳамда 31 мингта фермер хўжаликлари ва қишлоқ хўжалиги корхоналари рўйхатга олинди.
Давлатимиз раҳбари аҳоли ва қишлоқ хўжалигини рўйхатга олиш тадбирларини сифатли ўтказиш, маълумотларнинг ишончлилигини таъминлаш ва улардан қарор қабул қилиш жараёнларида кенг фойдаланиш муҳимлигини таъкидлади.

Рассмотрен ход переписи населения и сельского хозяйства
Президенту Шавкату Мирзиёеву доложено о ходе работ по организации и проведению переписи населения и сельского хозяйства.
Данное мероприятие имеет ключевое значение для научно обоснованного планирования демографических процессов, развития регионов, трудовых ресурсов и социальной инфраструктуры страны. Процесс переписи осуществляется в соответствии с международными стандартами с применением современных цифровых решений.
Перепись проводится с 15 января по 28 февраля этого года в два этапа. В рамках первого этапа, который продлится с 15 по 31 января, граждане могут принять участие в переписи через специальную информационную систему. Во втором этапе, с 4 по 28 февраля, сотрудники “махаллинской семерки” начнут подомовой обход и заполнят анкеты с использованием планшетов.
Онлайн-перепись осуществляется на портале census.stat.uz с идентификацией через систему OneID. Мониторинг всех данных осуществляется на основе геоинформационной системы. В этих целях по республике сформированы геолокации более чем 7,6 миллиона домохозяйств и жилых объектов, разработаны специальные мониторинговые дашборды, позволяющие отслеживать ход процессов в режиме реального времени.
Все сведения, предоставляемые гражданами, защищены в соответствии с требованиями законодательства, персональные данные конфиденциальны и используются исключительно в статистических целях.
Для проведения мероприятий на высоком организационном уровне созданы 14 региональных и 208 районных и городских штабов. Проведена подготовка около 60 тысяч переписчиков. В частности, к процессу привлечены 54 тысячи представителей “махаллинской семерки”, 2,6 тысячи резервных сотрудников и 4 тысячи членов территориальных штабов. Кроме того, обучение прошли 480 тренеров из министерств и ведомств, а также 3 200 волонтеров из высших образовательных учреждений.
Особое внимание было уделено информированию населения. В частности, подготовлено 110 разъяснительных видеороликов и 600 телевизионных сюжетов. В социальных сетях опубликовано 6,3 тысячи, в местах массового скопления людей и общественном транспорте размещено свыше 23 тысяч информационных материалов.
Как отмечено, на данный момент через специальный портал осуществлена перепись 2,48 миллиона домохозяйств, а также 31 тысячи фермерских хозяйств и сельскохозяйственных предприятий.
Глава нашего государства отметил необходимость качественного проведения мероприятий по переписи населения и сельского хозяйства, обеспечения надежности данных и широкого использования полученной информации при выработке и принятии решений.