“Жамият сиёсий ҳаётида ёшларнинг ўрни”
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази Ўзбекистон Давлат Жаҳон тиллари университети билан ҳамкорликда 26 сентябрь куни шу мавзуда машҳур сиёсатчи, Германиянинг собиқ адлия вазири – профессор Херта Дойблер Гмелин билан учрашув ташкил этди. Тадбирнинг очилишида Марказ директори Акмал Саидов ва Университет раҳбарияти вакиллари талабаларни қутлади.
Профессор Херта Дойблер Гмелин сиёсат соҳасида катта тажрибага эга. Шунинг учун Университетнинг немис тили факультети талабалари таниқли олима билан Германия ёшларининг ижтимоий-сиёсий жараёнлардаги иштироки ҳақида қизиқарли маълумотлар олдилар.
Талабаларнинг ўзлари ҳам Ўзбекистон ёшларининг жамият сиёсий ҳаётида тутган ўрни ва аҳамияти тўғрисидаги фикр-мулоҳазаларини ўртоқлашдилар. Мўътабар меҳмонга мамлакатимизда амалга оширилаётган ёшларга доир давлат сиёсати ҳақида сўзлаб бердилар.
Маъруза ва мунозаралар немис тилида ҳам давом этирилди. Бунда ёшларнинг жамият ҳаётидаги иштироки жараёнлари билан боғлиқ дунё ва Европа тенденциялари таҳлил қилинди. Бу борадаги Ўзбекистон билан Германия ижобий тажрибаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Давра суҳбати доирасида Ўзбекистоннинг БМТ Ёшлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенциясини қабул қилиш бўйича ташаббуси юзасидан ахборот тақдим этилди.
Учрашув, шунингдек, германиялик нуфузли меҳмонни Ўзбекистонда немис тилини билиш ва ўргатиш ишларининг даражаси ҳамда мамлакатимиз ёшларининг замонавий ҳаёт тарзи билан яқиндан таништириш имконини берди.

«Роль молодежи в политической жизни общества»
Организаторами встречи, которая состоялась 26 сентября 2019 года, выступили Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека (НЦПЧ) и Узбекский государственный университет мировых языков (УзГУМЯ). На открытии мероприятия перед студентами с приветственным словом выступили директор НЦПЧ Акмал Саидов, и представители руководства УзГУМЯ.
Экс-министр юстиции ФРГ, почетный профессор института политологии им. Отто-Зура, свободного университета Берлина Герта Дойблер-Гмелин имеет большой опыт политической деятельности.
Для студентов факультета немецкой филологии УзГУМЯ встреча с учёными такого уровня явилась уникальной возможностью узнать об участии молодежи Германии в общественно-политических процессах, представить свое видение роли молодежи Узбекистана в политической жизни общества, а также презентовать государственную молодежную политику своей страны.
В ходе лекции и последующей дискуссии, которые прошли на немецком языке, рассмотрены правовые и политические аспекты участия молодежи в жизни общества, основные мировые и европейские тенденции этого процесса, соответствующий опыт Узбекистана и Германии.
Была представлена информация о международных инициативах Узбекистана по принятию Конвенции ООН о правах молодежи.
Встреча также дала возможность ознакомить зарубежного гостя с уровнем преподавания и знания немецкого языка в Узбекистане и узнать о современной молодежи страны.