Одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш миллий комиссиясининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди
2021 йил 18 август куни Одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш миллий комиссиясининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди.
Унда миллий комиссия аъзолари, тегишли вазирлик ва идоралар, нодавлат нотижорат ташкилотлари вакиллари, шунингдек, оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси, Миллий комиссия раиси Танзила Нарбаева олиб борган мажлисда одам савдоси ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш борасида 2021 йилнинг 1-ярим йиллигида амалга оширилган ишлар, кўрилган чоралар ҳамда ушбу йўналишларда ҳали ўз ечимини кутаётган масалалар муҳокама қилинди.
Қайд этилганидек, ўтган давр мобайнида соҳада миллий қонунчилик асосларини такомиллаштириш жараёни изчил давом эттирилди. Хусусан, 2 та Қонун, Президент Фармони ва Вазирлар Маҳкамаси қарори қабул қилиниб, амалиётга татбиқ этилди. Халқаро меҳнат ташкилотининг “Меҳнат хавфсизлиги ва гигиенасига кўмаклашиш асослари тўғрисида”ги Конвенцияси (Женева, 2006 йил 15 июнь) ратификация қилинди. Ўзбекистонда илк маротаба одам савдосидан жабрланган ёки одам савдосидан жабрланган деб тахмин қилинаётган шахсларни миллий даражада қайта йўналтириш тизими жорий қилинди.
Йиғилишда одам савдоси жабрдийдаларига ёрдам кўрсатиш, уларни реабилитация қилиш, шунингдек, хориждаги фуқароларимиз манфаатларини ҳимоялаш масалаларига ҳам алоҳида тўхталиб ўтилди. Одам савдосидан жабрланган, узоқ муддат хорижда бўлиб қайтган ва депортация қилинган аёлларга ҳар томонлама ёрдам кўрсатилгани таъкидланди.
Эътиборли жиҳати, мамлакатимизда одам савдоси, болалар меҳнати ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш бўйича олиб борилаётган ишлар халқаро ҳамжамият томонидан ҳам кенг эътироф этилмоқда. Жумладан, Халқаро меҳнат ташкилоти, Халқаро миграция ташкилоти, Жаҳон банки, Халқаро молия корпорацияси, Европа Иттифоқи, АҚШ Давлат департаменти, Меҳнат вазирлиги ушбу йўналишдаги саъй-ҳаракатларни муносиб баҳоламоқда.
Тадбирда АҚШ Давлат департаментининг йиллик ҳисоботидаги тавсияларни амалиётга татбиқ этиш масалалари ҳам муҳокама қилиниб, бу борада тегишли “Йўл харитаси” ишлаб чиқишга келишилди.
Шунингдек, йиғилишда одам савдоси ва мажбурий меҳнатга қарши кураш бўйича ўз ечимини кутаётган масалаларга эътибор қаратилди. Айрим маҳаллий ижро ҳокимияти органлари, вазирлик ва идораларнинг қуйи тузилмалари раҳбарлари томонидан мажбурий меҳнатга жалб қилиш ҳолатлари ҳали ҳамон кузатилаётгани танқид қилинди.
Мисол учун, ҳисобот даврида Меҳнат инспекцияси томонидан жойларда ходимларни ўз функционал вазифасига кирмайдиган ишларга жалб этиш бўйича 41 та ҳолат аниқланган. Соҳалар кесимида айтганда, мажбурий меҳнат ҳолатларининг аксарияти халқ таълими, банк-молия, тиббиёт, транспорт ва ободонлаштириш тармоқларида учрамоқда.
Йиғилишда жорий йилги пахта йиғим-терим мавсумида мажбурий меҳнатга йўл қўймаслик, меҳнат муносабатларини тўғри расмийлаштириш, теримчилар учун муносиб меҳнат ва дам олиш шароитларини яратиш борасида амалга оширилиши лозим бўлган масалалар ҳам муҳокама қилинди.
Ўз навбатида, жойларда одам свадоси ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш борасида амалга оширилаётган ишлар бўйича худудий комиссиялар ҳисоботлари эшитилди.
Кун тартибида муҳокама қилинган масалалар юзасидан Миллий комиссиянинг тегишли қарори қабул қилиниб, келгусидаги вазифалар белгилаб олинди.

Состоялось очередное заседание Национальной комиссии по противодействию торговле людьми и принудительному труду
18 августа 2021 года состоялось очередное заседание Национальной комиссии по противодействию торговле людьми и принудительному труду.
В нем приняли участие члены Национальной комиссии, представители соответствующих министерств и ведомств, а также работники средств массовой информации.
На заседании, которое вела Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, председатель Национальной комиссии Танзила Нарбаева, обсуждена работа, проведенная в первом полугодии 2021 года по противодействию торговле людьми и принудительному труду, а также проблемы, которые ждут своего решения.
Отмечалось, что за прошедший период последовательно продолжался процесс совершенствования основ национального законодательства данной сферы. В частности, приняты и внедрены в практику 2 закона, Указ Президента и постановление Кабинета Министров. Ратифицирована Конвенция Международной организации труда «Об основах, содействующих безопасности и гигиене труда» (Женева, 15 июня 2006 г.). Впервые в Узбекистане внедрена система перенаправления жертв торговли людьми или предполагаемых жертв торговли людьми.
На заседании особо акцентированы вопросы оказания помощи жертвам торговли людьми, их реабилитации, а также защиты интересов наших граждан за рубежом. Подчеркивалось, что оказывается всесторонняя помощь женщинам, пострадавшим от торговли людьми, вернувшимся после длительного пребывания за границей и депортированным женщинам.
Примечательно, что проводимая в нашей стране работа по противодействию торговле людьми, детскому труду и принудительному труду также получает широкое признание международного сообщества. В частности, Международная организация труда, Международная организация миграции, Всемирный банк, Международная финансовая корпорация, Европейский Союз, Государственный департамент и Министерство труда США по достоинству оценивают усилия в этом направлении.
На мероприятии также обсуждены вопросы внедрения в практику рекомендаций годового отчета Госдепартамента США, достигнута договоренность о разработке соответствующей «Дорожной карты» в этом направлении.
На заседании также уделено внимание вопросам, ждущим своего решения по противодействию торговле людьми и принудительному труду. Подвергнуто критике, что все еще наблюдаются случаи принудительного привлечения к труду руководителями отдельных местных органов исполнительной власти, нижестоящих структур министерств и ведомств.
К примеру, в отчетном периоде Инспекцией труда на местах выявлен 41 случай привлечения работников к работе, не входящей в их функциональные обязанности. Если говорить в разрезе сфер, то большинство случаев принудительного труда встречается в сфере народного образования, банковско-финансовой системе, в области медицины, транспорта и благоустройства.
В ходе заседания также обсуждены вопросы недопущения принудительного труда в текущем сезоне сбора хлопка, правильного оформления трудовых отношений, создания достойных условий труда и отдыха для сборщиков.
Заслушаны и отчеты территориальных комиссий о проводимой на местах работе по противодействию торговле людьми и принудительному труду.
По обсужденным в рамках повестки дня вопросам принято соответствующее решение Национальной комиссии, определены предстоящие задачи.