Минтақа вакиллари одам савдосига қарши кураш масаласини муҳокама қилди
Тошкентда “Палермо протоколи: миллий тажриба ва хорижий амалиёт” мавзуида ўтказилган халқаро форумда Марказий Осиё минтақаси мамлакатлари ўртасида одам савдосига қарши курашиш ҳамда трансчегаравий ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари ҳақида сўз борди. Анжуман 30 июль – Бутунжаҳон одам савдосига қарши кураш кунига бағишланди.
Халқаро форум Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан Халқаро миграция ташкилотининг Ўзбекистондаги Ваколатхонаси билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Тадбирда вазирлик ва ташкилотлар, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар, инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар, БМТнинг ихтисослашган тузилмалари, Ўзбекистон, Қозоғистон, Қирғизистон ва Тожикистоннинг илмий-таълим муассасалари, фуқаролик жамияти институтлари, шунингдек халқаро ташкилотлар вакиллари иштирок этди.
Одам савдосининг, айниқса, аёллар ва болалар савдосининг олдини олиш ҳамда унга чек қўйиш ва унинг учун жазолаш ҳақидаги Палермо протоколи одам савдосига қарши курашишнинг умумэътироф этилган ягона ҳуқуқий воситаси ҳисобланади. Ушбу универсал халқаро ҳужжат “Палермо протоколи” номи билан машҳур.
Палермо протоколи БМТнинг 2000 йилдаги Трансмиллий уюшган жиноятчиликка қарши кураш конвенциясини тўлдиради. Илк бор “одам савдоси” тушунчасига кенг таъриф берилган ушбу халқаро ҳужжат одам савдосига қарши кураш бўйича миллий қонунларни ишлаб чиқиш учун мустаҳкам ҳуқуқий асос ҳамдир.
Ўзбекистон Палермо протоколига Президентимизнинг 2008 йил 8 июлдаги Қарорига асосан қўшилган. Ҳужжат уни имзолаган мамлакатлар зиммасига одам савдосига барҳам бериш, жабрдийдаларни ҳимоялаш ва уларга ёрдам кўрсатиш, шунингдек бу борада натижаларга эришиш учун давлатлар ўртасида ҳамкорликни йўлга қўйиш каби мажбуриятларни юклайди. Ушбу Протоколни, 2020 йил май ҳолатига кўра, 176 та томон ратификация қилган.
Халқаро анжуман иштирокчилари одам савдоси соҳасидаги сўнги тенденциялар, ушбу иллатга қарши курашиш билан боғлиқ қийинчиликлар, шу жумладан KОВИД-19 пандемиясининг бу жараёнга таъсири ва оқибатларини муҳокама қилдилар. БМТ маълумотларига кўра, дунё бўйича ҳар йили 2,7 миллионга яқин шахс одам савдоси қурбонига айланмоқда.
Дунёда энг шафқатсиз, ғайриинсоний жиноятлардан бири бўлган одам савдоси ҳар куни дунёнинг турли ҳудудларида қанчадан-қанча аёллар, эркаклар ва болаларнинг алданиб, зўравонликларга дуч келишига сабаб бўлмоқда. Одам савдоси – бу миллий чегаралардан чиқиб, одамларни инсоний қадр-қимматидан маҳрум этадиган глобал муаммодир.
Ўзбекистон одам савдосига қарши курашиш бўйича халқаро ва минтақавий ҳамкорликни ривожлантириш, миллий қонунчилик ва механизмларни такомиллаштириш бўйича изчил чораларни кўрмоқда.
2019 йилда Ўзбекистон Президенти ташаббуси билан Одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш миллий комиссияси ташкил этилди.
Шунингдек, халқаро тажрибани ҳисобга олган ҳолда, 2020 йилда янги таҳрирдаги “Одам савдосига қарши кураш тўғрисида”ги Қонун ишлаб чиқилди ва қабул қилинди. Қонунга мувофиқ, одам савдосидан жабрланганларни идентификация қилиш, аниқлаш – уларга зарур ёрдам кўрсатиш ҳамда уларни ҳимоя қилиш, уларнинг одам савдосига қайта жалб этилиши хавфининг олдини олиш мақсадида амалга оширилади. Қонунда одам савдоси қурбонларини ижтимоий реабилитация қилиш ва мослаштириш тартиби ҳам белгиланган.
Ушбу соҳада амалга оширилган тизимли ишлар натижасида АҚШ Давлат департаментининг яқинда эълон қилинган Одам савдосига қарши курашнинг дунё бўйича ҳолати таҳлилига доир маърузасида Ўзбекистон бу борада 2021 йилда иккинчи тоифага (Tier 2) ўтказилгани таъкидланганки, бу ўзгариш мамлакатимизнинг айни йўналишда изчил натижага эришганини кўрсатади. Илгари, 2018-2020 йиллар давомида Ўзбекистон иккинчи гуруҳ, яъни алоҳида назорат олиб бориладиган мамлакатлар таркибида (Tier 2 Watch List) бўлиб келган.
Маърузада Ўзбекистоннинг фуқаролик жамияти институтлари ва халқаро ташкилотлар билан ҳамкорлигига ижобий баҳо берилган. Хусусан, ўзаро ҳамкорликда ҳар йилги пахта йиғим-терими мавсумида мажбурий меҳнатдан фойдаланиш ҳолатлари кескин камайгани таъкидланган.
Шунингдек, Сурия, Ироқ ва Афғонистоннинг қуролли можаролар давом этаётган ҳудудларига бориб қолган аёллар ва болаларни ҳимоя остига олиш ҳамда жамиятга мослаштириш, бундан ташқари, пандемия шароитида меҳнат мигрантларини ижтимоий ҳимоя қилиш ва иш билан таъминлаш бўйича амалга оширилаётган ишларга эътибор қаратилган.
Халқаро анжуманда минтақа мамлакатлари вакиллари томонидан одам савдосидан жабрланганларни идентификациялашнинг оқсаётганлиги сабаблари ва одам савдоси билан боғлиқ жиноятларнинг етарли даражада самарали тергов қилинмаслиги ҳолатлари таҳлил қилинди.
Одам савдосини келтириб чиқарадиган сабабларга қарши муваффақиятли курашиш учун мавжуд муаммоларни ҳал қилишда ёндашувларни сифат жиҳатидан ўзгартириш, ваколатли органларнинг яқин ўзаро таъсири ва тизимли ишлаши, давлат ва фуқаролик жамияти саъй-ҳаракатларини бирлаштириш зарурлиги қайд этилди.

Страны региона обсудили противодействие торговле людьми
Сотрудничество стран Центральной Азии для противодействия торговле людьми и развития трансграничного сотрудничества обсуждено на форуме, посвященном «Палермскому протоколу». Он был проведен в преддверии Всемирного дня борьбы с торговлей людьми, отмечающегося 30 июля.
Организатором международного форума выступил Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека совместно с Представительством Международной организации по миграции (МОМ) в Узбекистане.
В работе форума «Палермский протокол: национальный опыт и зарубежная практика» приняли участие представители министерств и ведомств, правоохранительных органов, национальных институтов по правам человека, представители отдельных агентств ООН, научно-образовательных учреждений, институтов гражданского общества из Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана и Таджикистана, а также представители международных организаций.
Палермский протокол о предупреждении и пресечении торговли людьми, особенно женщинами и детьми, и наказании за нее является главным инструментом международного права, который содержит определение преступления о торговле людьми и основой для разработки национального законодательства по противодействию торговле людьми.  Протокол дополняет Конвенцию ООН против транснациональной организованной преступности 2000 года.
Узбекистан  присоединился к настоящему Протоколу в соответствии с постановлением Президента от 8 июля 2008 года. Протокол обязывает ратифицирующие государства предотвращать торговлю людьми и бороться с ней, защищать жертв торговли людьми и оказывать им помощь, а также содействовать сотрудничеству между государствами для достижения этих целей. По состоянию на май 2020 года его ратифицировали 176 сторон.
Участники форума обсудили последние тенденции в области торговли людьми, трудности, связанные с данным явлением, включая пандемию COVID-19. По данным ООН, ежегодно около 2,7 млн. человек во всем мире становятся жертвами торговли людьми.
Являясь одним из самых жестоких преступлений в мире, торговля людьми вводит в заблуждение и превращает в жертв женщин, мужчин и детей из всех уголков мира и ежедневно заставляет их быть объектом эксплуатации. Торговля людьми является проблемой глобального масштаба, которая не признает национальных границ, и которая лишает людей их человеческого достоинства.
Узбекистан принимает последовательные меры по развитию международного и регионального сотрудничества в борьбе с торговлей людьми, совершенствованию национального законодательства и механизмов.
В  2019 году по инициативе Президента Узбекистана создана Национальная комиссия по борьбе с торговлей людьми и принудительны трудом.
С учетом международного опыта была разработана новая редакция Закона Республики Узбекистан «О противодействии торговле людьми». Согласно обновленному закону, идентификация жертв торговли людьми осуществляется в целях их выявления и предоставления им необходимой помощи и защиты, а также предотвращения риска повторного вовлечения их торговлю людьми. В законе также определен порядок социальной реабилитации и адаптации жертв торговли людьми.
Узбекистан получил более высокий уровень в Докладе о торговле людьми за 2021 год, подготовленном Государственным департаментом США. Страна в данном докладе включена во вторую категорию (Tier 2), ранее в течении 2018-2020 гг. Узбекистан находился во второй группе стран, в отношении которых ведется особое наблюдение (Tier 2 Watch List).
В отчете этого года признаются усилия правительства Узбекистана по предотвращению принудительного труда при сборе урожая хлопка, выявлению нарушений законов, запрещающих принудительный труд, и привлечению нарушителей к ответственности, а также сотрудничество с институтами гражданского общества и международными организациями.
Отмечена также работа по защите и реинтеграции женщин и детей, оказавшихся в зонах вооруженных конфликтов в Сирии, Ираке и Афганистане, а также предпринятые меры по социальной защите и обеспечению занятости трудовых мигрантов в условиях пандемии.
В ходе дискуссий форума представителями стран региона проанализированы главные причины низкой идентификации и недостаточно эффективного расследования преступлений, связанных с торговлей людьми.
Отмечалось, что для успешного противодействия фактам торговли людьми необходимы качественное изменение подходов к решению существующих проблем, тесное взаимодействие и системная работа уполномоченных органов, консолидация усилий государства и гражданского общества.