Ўзбекистон ёшлар ҳуқуқлари бўйича жаҳон анжуманига мезбонлик қилмоқда
2021 йил 12-13 август кунлари Тошкент шаҳрида Ёшлар ҳуқуқлари бўйича жаҳон конференцияси бўлиб ўтади. Ушбу халқаро анжуман Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши 46-сессиясидаги нутқида илгари сурилган ва халқаро ҳамжамият томонидан қўллаб-қувватланган ташаббуси асосида ташкил этилмоқда.
Жаҳон анжумани гибрид шаклда, яъни офлайн ва онлайн тарзда ўтказилади. Нуфузли форумнинг очилишида БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Мишель Бачелет, БМТ Бош котибининг Ёшлар ишлари бўйича элчиси Жаятма Викраманаяке, Парламентлараро Иттифоқ Бош котиби Мартин Чунгонг, ЕХҲТ Бош котиби Хельга Мария Шмидт ва бошқа халқаро ташкилотларнинг раҳбарлари сўзга чиқиши кутилмоқда.
Ёшлар ҳуқуқлари бўйича жаҳон конференцияси “Глобал ҳаракатларга ёшларни жалб қилиш” мавзуига бағишланади. Унда иштирок этиш учун 30 дан ортиқ мамлакат ва халқаро ташкилотлардан 500 дан зиёд вакил истак билдирди.
Шуни қайд этиш жоизки, ҳозирги вақтда Ўзбекистон Президенти БМТ Бош ассамблеясининг 72-сессиясида илгари сурган ташаббус асосида БМТнинг Ёшлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенциясини ишлаб чиқиш жараёни изчил давом этмоқда.
Тошкент анжумани доирасида СOVID-19 пандемияси ёшларнинг заиф гуруҳларига таъсир ўтказаётган ҳозирги шароитда навқирон авлоднинг ўз мамлакатлари ривожланишидаги иштироки; ёшларнинг сифатли таълим олиш ва ишлаб чиқаришда банд бўлишга тааллуқли имкониятларини рағбатлантириш чора-тадбирлари; ёшларнинг ўз ҳаёт тарзига таъсир ўтказадиган қарорларни қабул қилишда қатнашиши каби масалалар атрофлича кўриб чиқилади.
Иштирокчилар ёшларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва қўллаб-қувватлаш учун мавжуд халқаро механизмларни такомиллаштириш истиқболларини муҳокама қиладилар. Бунда барча навқирон инсонлар ўз ҳуқуқларидан тўла-тўкис, ҳеч қандай камситишларсиз фойдаланишларини таъминлашга алоҳида эътибор қаратилади.

Узбекистан проведет мировой форум по правам молодежи
В Узбекистане 12-13 августа 2021 года состоится Всемирная конференция по правам молодежи. Инициатива её проведения была выдвинута Президентом страны Шавкатом Мирзиёевым на 46-й сессии Совета по правам человека ООН.
Мировой форум будет проведён в гибридном формате, ожидается, что на его открытии выступят Верховный комиссар ООН по правам человека Мишель Бачелет, посланник Генерального секретаря ООН по делам молодежи Джаятма Викраманаяке, Генеральный секретарь Межпарламентского союза Мартин Чунгонг, Генеральный секретарь ОБСЕ Хельга Мария Шмидт и другие руководители международных структур.
Своё участие во Всемирной конференции по правам молодежи «Вовлечение молодежи в глобальные действия» подтвердили свыше 500 представителей из более чем 30 стран и международных организаций.
Отметим, что в настоящее время в процессе разработки находится «Конвенция о правах молодежи», которая также создается по инициативе Президента Узбекистана, прозвучавшей на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
В ходе ташкентского форума будут рассмотрены участие молодежи в развитии своих стран в контексте влияния СOVID-19 на уязвимые группы молодежи; меры поддержки молодежи в доступе к качественным образованию,  производительной занятости; участие молодых в принятии решений, влияющих на их жизнь.
Участники обсудят как улучшить существующие международные механизмы для защиты и поощрения прав молодежи, чтобы молодые люди в полной мере, без какой-либо дискриминации осуществляли свои права.