Инсон ҳуқуқлари бўйича онлайн-викторина ўтказилди
9 декабрь куни "Инсон ҳуқуқлари ҳафталиги" доирасида Тошкент давлат юридик университетининг 2-курс талабалари ўртасида инсон ҳуқуқлари бўйича онлайн-викторина бўлиб ўтди. Тадбир Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Викторинани Университет профессор-ўқитувчилари Фируза Ҳамдамова ва Жўрабек Расулов олиб борди.
Викторина саволлари инсон ҳуқуқлари соҳасига оид кенг қамровли масалаларга тааллуқли бўлди. Хусусан, 1948 йилги Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларациясидан бошлаб 2020 йилда Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари соҳасида қабул қилинган миллий қонун ҳужжатлари ҳамда амалиётдаги охирги янгиликларгача қамраб олинди.
Викторина 8 турда ташкил қилинди. Бунда талабаларга Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси, бошқа халқаро шартномаларда ўз аксини топган инсон ҳуқуқлари бўйича асосий принциплар, инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро механизмлар, шунингдек соҳага доир миллий қонунчилик нормалари ва Ўзбекистонда фаолият олиб бораётган инсон ҳуқуқлари соҳасидаги янги институтлар, Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро ҳамкорлигига доир саволлар тақдим этилди.
Викторина давомида БМТнинг инсон ҳуқуқлари бўйича шартномавий органлари, БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши, миллий ҳуқуқни ҳимоя қилувчи институтлар Глобал альянси фаолиятига, шунингдек Ўзбекистоннинг мазкур тузилмалар билан ҳамкорлигига тааллуқли саволлар ҳам муҳокама қилинди.
Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги миллий қонунчилиги ва амалиёти билан боғлиқ масалаларга алоҳида эътибор қаратилди. Талабалар ўз жавобларида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий стратегияси, “Хотин-қизларни тазйиқ ва зўравонликдан ҳимоя қилиш тўғрисида”ги қонун, янги таҳрирда қабул қилинган “Фуқаролик тўғрисида”ги қонун нормаларига батафсил шарҳлар беришди.
Шу билан бирга, Ижтимоий мослашув ва зўравонлик жабрдийдалари учун реабилитация марказлари, Болалар омбудсмани, Миллий превентив механизм фаолияти юзасидан иштирокчиларнинг билимлари синовдан ўтказилди. Талабаларга Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ташаббусларига оид саволлар ҳам берилди.
Мазкур викторина талабаларнинг инсон ҳуқуқлари бўйича билимлари даражасини оширишга, Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги давлат сиёсатини чуқур англашига, бу борада билим ва тажриба алмашишига, шунингдек инсон ҳуқуқларига қизиқишининг кучайишига хизмат қилади.
Тадбир якунида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази бўлим бошлиғи Ўткир Очилов талабаларни  8 декабрь - Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилинган кун ва 10 декабрь - Халқаро инсон ҳуқуқлари куни байрамлари билан табриклади. Ёшларга бахт ва омад тилади.
Викторина иштирокчилари Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази номидан сертификатлар ва совғалар билан тақдирланди.

Викторина по правам человека в рамках Недели прав человека в ТГЮУ
В рамках недели  прав человека в ТГЮУ 9 декабря проведена онлайн-викторина по правам человека между студентами 2 второго курса.
Викторина прошла с участием и при поддержке представителей Национального центра Республики Узбекистан по правам человека.
Викторину проводили преподаватели кафедры Фируза Хамдамова и Журабек Расулов.
Вопросы викторины охватили широкий круг вопросов в области прав человека – начиная от Всеобщей декларации прав человека 1948 года до последних изменений и новшеств в национальном законодательстве и практике Узбекистана в области прав человека,  принятых в 2020 году.
Викторина состояла из 8 туров, в ходе которых были представлены вопросы касательно Всеобщей декларации по правам человека, основных принципов по правам человека, международных механизмов по правам человека, положений национального законодательства и новых институтов в области прав человека в Узбекистане, международного сотрудничества Узбекистане в области прав человека.
В ходе викторины были получены ответы на такие важные вопросы прав человека как:  что такое прогрессивная реализация прав человека, в каких случаях допустимы ретрогрессивные меры, в чем сущность культурного релятивизма, в каких случаях допустимы отступления от прав человека.
Помимо этого, были обсуждены вопросы касательно деятельности договорных органов ООН по правам человека, Совета ООН по правам человека, Глобального альянса национальных правозащитных институтов, а также сотрудничество Узбекистана с этими структурами.
Особое внимание было уделено  вопросам касательно национального законодательства и практики Узбекистана в области прав человека. В ходе своих ответов студенты дали подробный обзор положений Национальной стратегии по правам человека, Закона «О защите женщин от притеснений и насилия», Закона «О гражданстве» в новой редакции. Также были затронуты вопросы касательно деятельности центров социальной адаптации и реабилитации для жертв насилия, Детского Омбудсмана, национального превентивного механизма.
Были также заданы вопросы касательно инициатив Узбекистан в области прав человека. В частности, студенты блестяще ответили на вопросы касательно Азиатского форума по правам человека, Конвенции о правах молодежи и Резолюции касательно религиозной толерантности.
Викторина способствовала повышению уровня знаний студентов по правам человека, более глубокому пониманию государственной политики Узбекистан в области прав человека, обмену опытом и знаниями, укреплению общения между студентами, а также повышению заинтересованности правами человека.
В заключение начальник отдела имплементации международных договоров по правам человека Национального центра по правам человека Уткир Очилов поздравил студентов ТГЮУ с Днем Конституции и предстоящим Днем прав человека и выразил теплые пожелания на будущее.
Участники викторины награждены сертификатами и призами от Национального центра Республики Узбекистан по правам человека.