СМТИ директори ўринбосари Канада парламентида Ўзбекистоннинг янги минтақавий йўналиши ҳақида нутқ сўзлади
Ўзбекистон Республикаси делегациясининг Оттава шаҳрига ташрифи чоғида Канада парламентида «Ўзбекистон куни» бўлиб ўтди, унда «Янги Ўзбекистон: Шавкат Мирзиёев йўли» китоби тақдимоти бўлиб ўтди.
Тадбирда Парламент, Бош вазир девони, турли вазирлик ва идоралар, бизнес уюшмалари, шунингдек, экспертлар ҳамжамияти ва оммавий ахборот воситалари вакилларидан иборат 80 дан ортиқ киши иштирок этди.
Канада томонига Ўзбекистондаги ислоҳотларнинг замонавий йўналиши, жумладан, иқтисодиётни либераллаштириш, инвестиция муҳитини яхшилаш, аёллар ва ёшларни қўллаб-қувватлаш чоралари, «яшил» энергетика ва инновациялар соҳасидаги янги ташаббуслар ҳақида батафсил маълумот берилди.
Иштирокчилар Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида амалга оширилаётган ўзгаришлар кўламини юқори баҳолаб, очиқ ва кутилган ишбилармонлик муҳитининг шаклланиши мамлакатни энг истиқболли ҳамкорлардан бирига айлантиришини таъкидладилар.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти (СМТИ) директор ўринбосари Бахтиёр Мустафаев мамлакатнинг Марказий Осиёни янада барқарор ва мустаҳкам минтақага айлантирган янги минтақавий сиёсати ҳақида маъруза қилди.
Унинг таъкидлашича, Шавкат Мирзиёев сайланганидан сўнг Ўзбекистон эҳтиёткор изоляциядан очиқлик сиёсатига ўтди. Бу минтақа давлатлари ўртасида барқарор мулоқотни йўлга қўйиш, чегаралар ва трансчегаравий дарёлар сувидан фойдаланиш билан боғлиқ узоқ йиллик масалаларни ҳал этиш, савдо, энергетика ва транспорт соҳаларидаги ҳамкорликни фаоллаштириш имконини берди.
«Буларнинг барчаси Марказий Осиёнинг халқаро майдондаги мавқеини сезиларли даражада мустаҳкамлади, буни »Марказий Осиё плюс« формати доирасидаги ташқи ҳамкорлар, жумладан, Хитой, Россия, Европа Иттифоқи ва АҚШ билан ҳамкорликнинг кенгайиши тасдиқлайди,» — деди спикер.
СМТИ экспертининг сўзларига кўра, барча ҳамкорлар билан самарали ва ўзаро манфаатли ҳамкорлик қилиш учун очиқлик, ўзаро боғлиқлик ва барқарорликни таъминлаш минтақанинг асосий вазифаси бўлиб қолмоқда. Бунда Канада билан ҳамкорликни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Шу ўринда Б.Мустафаев Ўзбекистон-Канада муносабатларини кенгайтириш истиқболларига батафсил тўхталиб ўтди. Тошкент ва Оттаванинг умумий қадриятлари — очиқлик, халқаро ҳуқуқни ҳурмат қилиш, мулоқот ва ўзаро манфаатли шерикликка интилиш каби жиҳатлар ўхшашлиги қайд этилди. Бундан ташқари, иккала мамлакат ҳам иқтисодиётни диверсификация қилиш ва инновацион ечимларни жорий этишга эътибор қаратмоқда.
Эксперт Ўзбекистон ва Канада ўртасидаги ҳамкорликнинг ўсиш нуқталари бўлиши мумкин бўлган яшил энергетика соҳасидаги лойиҳаларни ривожлантириш, сунъий интеллект соҳасида қўшма технологик ташаббусларни амалга ошириш, таълим алмашинувини кенгайтириш, шунингдек туризм ва маданий дастурларни янада ривожлантириш каби бир нечта йўналишларни қайд этди.

Заместитель директора ИСМИ выступил в Парламенте Канады с докладом о новом региональном курсе Узбекистана
Во время пребывания делегации Республики Узбекистан в Оттаве в Парламенте Канады состоялся «День Узбекистана», в ходе которого была презентована книга «Новый Узбекистан: путь Шавката Мирзиёева».
Мероприятие собрало более 80 человек из числа представителей Парламента, офиса премьер-министра, различных министерств и ведомств, бизнес-ассоциаций, а также экспертного сообщества и СМИ.
Канадской стороне была представлена подробная информация о современном курсе реформ в Узбекистане, включая экономическую либерализацию, улучшение инвестиционного климата, меры по поддержке женщин и молодёжи, а также новые инициативы в сфере зелёной энергетики и инноваций.
Участники высоко оценили масштаб преобразований, осуществляемых под руководством Президента Узбекистана Ш.М.Мирзиёева, отметив, что формирование открытой и предсказуемой деловой среды делает страну одним из наиболее перспективных партнёров.
Заместитель директора Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) Бахтиёр Мустафаев выступил с докладом о новом региональном курсе страны, благодаря которому Центральная Азия стала более стабильным, устойчивым регионом.
Он отметил, что после избрания Шавката Мирзиёева Узбекистан перешёл от осторожной изоляции к политике открытости. Это позволило наладить устойчивый диалог между государствами региона, решить давние вопросы, связанные с границами и использованием вод трансграничных рек, а также активизировать сотрудничество в торговле, энергетике и транспорте.
«Все это значительно усилило позиции Центральной Азии на международной арене, что подтверждается расширением сотрудничества с внешними партнерами в рамках формата «Центральная Азия плюс», в том числе с Китаем, Россией, ЕС и США», – подчеркнул спикер.
По словам эксперта ИСМИ, ключевой задачей региона остаётся обеспечение открытости, взаимосвязанности и стабильности для эффективного и взаимовыгодного сотрудничества со всеми партнёрами. Особое внимание при этом уделяется развитию взаимодействия с Канадой.
В данном контексте Б.Мустафаев подробно остановился на перспективах расширения узбекско-канадских отношений. Было отмечено, что Ташкент и Оттава разделяют схожие ценности – открытость, уважение к международному праву, стремление к диалогу и взаимовыгодному партнёрству. Кроме того, обе страны ориентируются на экономическую диверсификацию и внедрение инновационных решений.
Эксперт выделил несколько направлений, которые могут стать точками роста сотрудничества между Узбекистаном и Канадой – развитие проектов в сфере зелёной энергетики, реализация совместных технологических инициатив в области искусственного интеллекта, расширение образовательных обменов, а также дальнейшее продвижение туристических и культурных программ.