2020 йил 21 август куни шу мавзуда ўтказилган халқаро онлайн форумда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази мутахассислари иштирок этди.
Тадбир Қозоғистон Республикаси Таълим ва фан вазирлигининг Болалар ҳуқуқларини муҳофаза қилиш қўмитаси томонидан ташкил этилди.
Анжуман ишида 300 дан зиёд мутахассис қатнашди. Ўзбекистон ва Қозоғистоннинг Бола ҳуқуқлари бўйича вакиллари, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Қўмитасининг раиси, Россия Президенти ҳузуридаги Бола ҳуқуқлари бўйича вакил, Украина парламентининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили, ЮНИСЕФнинг Қозоғистондаги вакили шулар жумласидандир.
Халқаро форумда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказининг Халқаро ҳамкорлик бўлими бошлиғи Ойбек Аҳмадов "Бола ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги халқаро стандартларни миллий қонунчиликка имплементация қилиш: Ўзбекистон тажрибаси" мавзуида маъруза қилди.
Муҳокамалар чоғида ҳозирги пайтда оғир ҳаётий шароитларни бошидан кечираётган болаларни ижтимоийлаштириш масаласи ғоят долзарб экани таъкидланди. Хусусан, қозоғистонлик экспертлар бу борада қуйидаги маълукмотларга эътиборни қаратдилар:
Бугун Қозоғистонда "етимлар" ва "ота-онасининг қарамоғисиз қолган болалар" тоифаларига мансуб 23 минг 641 нафар бола яшайди. Давлат томонидан 19 минг 448 нафар, яъни кўрсатиб ўтилган тоифаларга мансуб болаларнинг 82 фоизини ўз тарбиясига олган оилаларни қонунчилик доирасида қўллаб-қувватлаш кўзда тутилган.
Бу ўринда болаларни васийлик, ҳомийлик, патронат (яъни ота-онасиз қолган болаларнинг меҳнаткашлар оилаларида тарбияланиши шакли) асосида, асраб олган оилаларда ва оилавий тусдаги болалар уйларида тарбиялаш ҳақида сўз бормоқда. Бунинг натижасида болалар уйларидаги тарбияланувчилар умумий сонининг камайиши кузатилган.
Хусусан, 2017-2019 йилларда болалар уйлари тарбияланувчиларининг сони 43 фоиз камайган, яъни илгариги 7 минг 236 нафардан - 4 минг 193 нафарга тушган. Болалар уйлари миқдори эса 140 тадан 101 тага камайган - бу қисақариш 28 фоизни ташкил этмоқда.
Шунингдек, анжуман доирасида етимлар ва ота-онаси қарамоғисиз қолган болаларга масофадан таълим бериш борасида масъул давлат ташкилотлари, таълим муассасалари ҳамда болалар ҳуқуқлари ҳимояси билан шуғулланадиган ташкилотларнинг фаолияти самарадорлигини оширишга доир долзарб масалалар муҳокама қилинди.
Сўзга чиққанлар COVID-19 пандемияси даврида иш жараёнида рақамли воситалардан фойдаланиш билан боғлиқ самарадор тажриба ва услублар ҳақида ҳам сўз юритдилар.

НЦПЧ принял участие в Форуме по Правам Ребенка
Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека (НЦПЧ) 21 августа 2020 года принял участие в Международном онлайн форуме на тему «Благополучие детей: проблемы и риски нового времени».
Организатором мероприятия выступил Комитет по охране прав детей Министерства образования и науки Республики Казахстан.
В работе заседания приняли более 300 участников, в числе которых Уполномоченные по правам ребенка в Казахстане, Узбекистане, Уполномоченный при Президенте Российской Федерации по правам ребёнка, Уполномоченный по правам человека в Республике Казахстан, председатель Комитета по демократическим институтам, негосударственным организациям и органам самоуправления граждан Законодательной палаты Республики Узбекистан, представитель Уполномоченного Верховной Рады Украины по правам человека, представитель Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) в Казахстане и другие.
В ходе форума начальник отдела Международного сотрудничества НЦПЧ  Ойбек Ахмадов выступил с докладом на тему: «Имплементация международных стандартов в области защиты прав ребёнка в национальное законодательство: опыт Узбекистана».
Как отмечалось в ходе обсуждения, в настоящее время остро стоит вопрос социализации детей, попавших в сложные жизненные условия. Так, экспертами из Казахстана были названы следующие данные: сегодня в Казахстане проживает 23 тыс. 641 ребенок, попадающие под категорию «сирота» и «дети, оставшиеся без попечения родителей». Государством на законодательном уровне предусмотрена материальная поддержка казахстанских семей, воспитывающих 19 тыс. 448 (82%) детей (под опекой или попечительством, на патронатном воспитании, в приемных семьях и детских домах семейного типа).
В результате такого подхода наблюдается снижение общего контингента воспитанников детских домов. За период с 2017-2019 гг. количество воспитанников детских домов сократилось на 43% - с 7236 человек до 4193. При этом сеть детдомов сократилась с 140 до 101, т.е. на 28%.
В ходе конференции были обсуждены актуальные вопросы повышения эффективности деятельности органов и организаций образования, осуществляющих функции по защите прав детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей в дистанционном формате. Спикеры также поделились успешными примерами и методикой использования цифровых инструментов в своей работе в период пандемии COVID-19.