Ирқий камситишнинг барча шаклларини тугатиш тўғрисидаги конвенция ижроси юзасидан Ўзбекистоннинг навбатдаги даврий маърузаси кўриб чиқилди
21-22 апрель кунлари Женева шаҳрида БМТ Ирқий камситишни тугатиш қўмитасининг 117-сессияси бўлиб ўтди. Унда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори ўринбосари Дилноза Муратова бошчилигидаги мамлакатимиз делегацияси иштирок этди.
Ўзбекистон делегацияси таркиби Олий Мажлис Сенати, Олий суд,  Ички ишлар вазирлиги, Миллатлараро муносабатлар ва хориждаги ватандошлар масалалари бўйича қўмита ҳамда Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги вакилларидан иборат.
Тадбирда асосан БМТ Конвенцияси қоидаларининг бажарилишини таъминлаш борасида эришилган натижалар ошкора ва конструктив муҳокама қилинди. Мажлис якунида БМТнинг тегишли Қўмитаси даврий ҳисоботни кўриб чиқиш якунлари юзасидан таклиф ва тавсиялар тақдим этди  ва мазкур тавсиялар мамлакатнинг инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасидаги кейинги ислоҳотлари учун муҳим йўналиш вазифасини ўтайди.
Конвенция қоидаларини амалга ошириш юзасидан Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази тайёрлаган Ўн учинчи – Ўн тўртинчи даврий маъруза 2020–2022 йилларда амалга оширилган кенг кўламли ислоҳотларни ўз ичига олган. Ушбу маърузани тайёрлашда 40 дан ортиқ давлат органи ҳамда 20 дан ортиқ фуқаролик жамияти институти иштирок этган.
Ўзбекистон маърузасида Конвенция қоидаларининг моддама-модда амалга оширилиши, миллий қонунчиликка киритилган сўнгги ўзгаришлар ва ирқий камситишга қарши курашиш борасидаги ютуқлар батафсил баён этилган. Унда, хусусан:
– ирқий камситишни бартараф этиш соҳасидаги давлат сиёсатининг изчил амалга оширилиши;
– барча шахслар учун миллий, ирқий ва этник келиб чиқишидан қатъи назар тенг ҳуқуқ ва имкониятларни таъминлаш;
– жамиятдаги нотўғри, яъни “эски қолипли” қарашларни бартараф этишга оид тизимли чора-тадбирлар;
– сиёсий ва ижтимоий ҳаётда, таълим, бандлик, соғлиқни сақлаш, ижтимоий-иқтисодий ва халқаро ҳамкорлик соҳаларида камситишга йўл қўймаслик бўйича амалга оширилаётган аниқ чоралар;
– миллатлараро тотувлик ва ўзаро ҳурматни мустаҳкамлашга хизмат қилувчи таълим-тарбия дастурларининг кенгайтирилиши каби йўналишлар қамраб олинган.
Маълумот учун: Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Ирқий камситишнинг барча шаклларини тугатиш тўғрисидаги конвенцияси БМТ Бош Ассамблеяси томонидан 1965 йил 21 декабрда қабул қилинган ва халқаро инсон ҳуқуқлари ҳимоясининг асосий ҳужжатларидан бири ҳисобланади. Конвенция ирқ, ранг, насл, миллий ёки этник келиб чиқишга асосланган ҳар қандай камситишни тақиқлайди ва иштирокчи давлатларни тенглик тамойилини мустаҳкамлаш бўйича аниқ мажбуриятлар олишга даъват этади.
Ўзбекистон Республикаси мазкур Конвенцияга Олий Мажлиснинг 1995 йил 31 августдаги қарори асосида қўшилган. Шу даврдан буён мамлакат Конвенция бўйича мунтазам равишда даврий маъруза тақдим этиб келмоқда ва БМТнинг Ирқий камситишни тугатиш қўмитаси тавсияларини амалга оширишда фаол иштирок этмоқда.
Ирқий камситишни тугатиш қўмитаси БМТнинг шартномавий органи бўлиб, Конвенция қоидаларининг иштирокчи давлатлар томонидан бажарилишини мониторинг қилиб боради. Бугунги кунда Қўмита таркибида 18 нафар мустақил эксперт фаолият юритади – улар турли мамлакатларнинг юқори малакали ҳуқуқшунослари ва инсон ҳуқуқлари соҳасидаги мутахассислардан иборат.

Рассмотрен очередной периодический доклад Узбекистана о выполнении Конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации
21–22 апреля в городе Женева состоялась 117-я сессия Комитета ООН по ликвидации расовой дискриминации. В ней приняла участие делегация нашей страны во главе с заместителем директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Дилнозой Муратовой.
В состав делегации Узбекистана вошли представители Сената Олий Мажлиса, Верховного суда, Министерства внутренних дел, Комитета по межнациональным отношениям и вопросам соотечественников за рубежом, а также Министерства дошкольного и школьного образования.
В ходе мероприятия были открыто и конструктивно обсуждены достигнутые результаты по обеспечению выполнения положений Конвенции ООН. По итогам заседания соответствующий комитет ООН представил предложения и рекомендации по результатам рассмотрения периодического доклада, которые станут важным ориентиром для дальнейших реформ страны в сфере обеспечения прав человека.
Тринадцатый–четырнадцатый периодический доклад, подготовленный Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека по реализации положений Конвенции, охватывает масштабные реформы, осуществлённые в 2020–2022 годах. В подготовке данного доклада приняли участие более 40 государственных органов и свыше 20 институтов гражданского общества.
В докладе Узбекистана подробно изложены вопросы поэтапной реализации положений Конвенции, последние изменения в национальном законодательстве и достижения в борьбе с расовой дискриминацией. В частности, освещены следующие направления:
– последовательная реализация государственной политики в сфере устранения расовой дискриминации;
– обеспечение равных прав и возможностей для всех лиц независимо от их национального, расового и этнического происхождения;
– системные меры по преодолению стереотипных («устаревших») представлений в обществе;
– конкретные меры по недопущению дискриминации в политической и социальной жизни, в сферах образования, занятости, здравоохранения, социально-экономического развития и международного сотрудничества;
– расширение образовательных программ, способствующих укреплению межнационального согласия и взаимного уважения.
Для справки: Конвенция ООН о ликвидации всех форм расовой дискриминации была принята Генеральной Ассамблеей ООН 21 декабря 1965 года и является одним из основных международных документов в области защиты прав человека. Конвенция запрещает любую дискриминацию по признаку расы, цвета кожи, происхождения, национального или этнического происхождения и призывает государства-участники принимать конкретные обязательства по укреплению принципа равенства.
Республика Узбекистан присоединилась к данной Конвенции на основании постановления Олий Мажлиса от 31 августа 1995 года. С тех пор страна регулярно представляет периодические доклады и активно участвует в реализации рекомендаций Комитета ООН по ликвидации расовой дискриминации.
Комитет по ликвидации расовой дискриминации является договорным органом ООН, который осуществляет мониторинг выполнения положений Конвенции государствами-участниками. В настоящее время в состав Комитета входят 18 независимых экспертов — высококвалифицированные юристы и специалисты в области прав человека из различных стран.