БМТнинг инсон ҳуқуқлари механизмларида парламентнинг ўрни ва иштироки
11 июнь куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказида “БМТнинг инсон ҳуқуқлари механизмларида парламент иштирокини кенгайтириш: индивидуал мурожаатлар тақдим этиш тартиб-таомилларини ўз ичига олган факультатив протоколларни ратификация қилиш” мавзусида семинар бўлиб ўтди. Тадбир Олий Мажлис аъзолари учун ташкил этилди.
Мазкур семинар Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармаси ва ушбу Бошқарманинг Марказий Осиё бўйича минтақавий бўлинмаси билан ҳамкорликда, Парламентлараро Иттифоқ ҳамда Халқаро ҳуқуқшунослар комиссияси иштирокида гибрид шаклда ўтказилди. Унда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари ва Сенати аъзолари, Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий марказ вакиллари, шунингдек, БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармаси, Парламентлараро Иттифоқ ва Халқаро ҳуқуқшунослар комиссияси экспертлари қатнашди.
Семинарда парламент аъзоларининг БМТ инсон ҳуқуқлари тизимида қонун чиқарувчи ҳокимиятнинг ўрни борасидаги тушунчаларини чуқурлаштиришга, уларни БМТнинг халқаро шартномаларига доир факультатив протоколлар доирасида индивидуал мурожаатларни кўриб чиқиш тартиб-таомиллари билан таништиришга алоҳида эътибор қаратилди. Шунингдек, ушбу халқаро ҳужжатларнинг эҳтимолий ратификацияси Ўзбекистон учун қандай ҳуқуқий ва институционал аҳамият касб этиши атрофлича муҳокама қилинди.
Таъкидлаш жоизки, парламентнинг БМТ инсон ҳуқуқлари бўйича механизмлари билан ўзаро ҳамкорлиги Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан 2021 йил 22 февралда БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 46-сессияси минбаридан эълон қилинган стратегик йўналишнинг мантиқий давоми ҳисобланади. Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон илк бор БМТ Кенгашига аъзо этиб сайлангани муносабати билан ушбу сессияда иштирок этган ва тарихий нутқ сўзлаганди.
Президентимиз ўшанда мамлакатимиздаги демократик ислоҳотлар ортга қайтмас тус олганини, Янги Ўзбекистонни ислоҳ қилишда инсоннинг асосий ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш бундан буён ҳам марказий ўрин тутишини алоҳида таъкидлади. Давлатимиз раҳбари Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро мажбуриятларига қатъий содиқлигини тасдиқлаб, БМТ Бош котибининг “Инсон ҳуқуқлари йўлида ҳаракатга даъват” ташаббусини илгари суриш мақсадида Кенгашга аъзо давлатлар ва барча ҳамкорлар билан яқин ҳамкорликни давом эттиришини маълум қилди.
Ўзбекистон БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши аъзоси сифатида инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро ҳуқуқнинг умумэътироф этилган принциплари ва нормаларини ҳимоя қилиши ва фаол илгари суриши алоҳида қайд этилди. Парламент томонидан индивидуал мурожаатлар тартиб-таомилларини назарда тутувчи факультатив протоколларга қўшилиш масаласининг кўриб чиқилиши ушбу йўналишни изчил амалга оширишдаги навбатдаги мантиқий қадамдир.
Муҳокама қилинган масалаларнинг конституциявий-ҳуқуқий асосида янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қоидалари мужассамдир. Конституциянинг 55-моддасига кўра, ҳар ким Ўзбекистон Республикасининг қонунчилигига ва халқаро шартномаларига мувофиқ, агар давлатнинг ҳуқуқий ҳимояга доир барча ички воситаларидан фойдаланиб бўлинган бўлса,  инсоннинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилувчи халқаро органларга мурожаат этишга ҳақли. Шу тариқа, юртимизда БМТнинг шартномавий органларига мурожаат қилиш ҳуқуқи конституциявий даражада мустаҳкамланган бўлиб, бу индивидуал мурожаатлар тартиб-таомилларини назарда тутувчи факультатив протоколларни ратификация қилиш масаласи билан бевосита боғлиқ.
Ўз навбатида, Конституциянинг 56-моддасида инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини ҳимоя қилишнинг мавжуд шакллари ҳамда воситаларини тўлдириши, фуқаролик жамиятини ривожлантиришга ва инсон ҳуқуқлари маданиятини юксалтиришга кўмаклашиши, давлат эса ушбу институтлар фаолиятини ташкил этиш учун шарт-шароитлар яратиши белгиланган.
Иштирокчиларга Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори, БМТ Инсон ҳуқуқлари қўмитаси аъзоси, академик Акмал Саидов, БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармасининг Марказий Осиё бўйича минтақавий вакили вазифасини бажарувчи Эннио Боати (онлайн) ҳамда Парламентлараро Иттифоқ вакили табрик сўзлари билан мурожаат қилди.
Семинар дастури доирасида тўртта мавзудаги сессияларда иш олиб борилди. Яъни, «БМТнинг инсон ҳуқуқлари бўйича тизими ва парламентлар», «Факультатив протоколлар доирасида хабарномаларни кўриб чиқиш тартиб-таомиллари», «Шартномавий органларнинг “фикр-мулоҳазалари”ни рўёбга чиқариш», «Ўзбекистон учун аҳамияти ва кейинги қадамлар» мавзуларидаги сессияларда қизғин муҳокамалар бўлиб ўтди.
Тадбирда БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармасининг Марказий Осиё бўйича минтақавий бўлинмаси ходими Омер Фишер, ушбу Бошқарманинг Универсал даврий шарҳ бўйича минтақавий маслаҳатчиси Павло Бялик, Парламентлараро Иттифоқнинг инсон ҳуқуқлари бўйича кичик маслаҳатчиси Илья Новиков, БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармасининг Петициялар секцияси маслаҳатчиси Беҳзод Алиев, Халқаро ҳуқуқшунослар комиссиясининг Европа ва Марказий Осиё дастури директори Темур Шокиров, Миллий марказнинг Халқаро ҳамкорлик бўлими катта мутахассиси Аббосбек Набиев ўз маърузалари ва экспертлик фикрлари билан иштирок этди.
Семинар очиқ муҳокама ва муҳим хулосалар билан якунланди. Иштирокчилар парламент, Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий марказ ва БМТ механизмлари ўртасидаги ўзаро ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш, шунингдек, факультатив протоколларга қўшилиш масалалари бўйича экспертлар мулоқотини давом эттириш муҳимлигини таъкидладилар.
Семинарнинг ўтказилиши Ўзбекистоннинг Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги миллий стратегиясини амалга ошириш ҳамда Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг шартномавий органлари ва механизмлари билан ҳамкорликни кенгайтириш борасидаги изчил саъй-ҳаракатларининг узвий қисми бўлди.

Роль парламента в правозащитных механизмах ООН
11 июня 2026 года в Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека состоялся семинар для членов Олий Мажлиса Республики Узбекистан на тему «Расширение парламентского участия в правозащитных механизмах ООН: ратификация факультативных протоколов с процедурами индивидуальных сообщений».
Семинар, состоявшийся в гибридном формате, организован Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека совместно с Управлением Верховного комиссара ООН по правам человека (УВКПЧ) и его Региональным отделением по Центральной Азии при участии Межпарламентского союза (МПС) и Международной комиссии юристов (МКЮ). В работе приняли участие депутаты Законодательной палаты и члены Сената Олий Мажлиса, представители Национального центра по правам человека, а также эксперты УВКПЧ ООН, Межпарламентского союза и Международной комиссии юристов.
Семинар был призван углубить понимание парламентариями роли законодательной власти в системе ООН по правам человека, познакомить их с процедурами рассмотрения индивидуальных сообщений в рамках факультативных протоколов к международным договорам ООН, а также обсудить правовые и институциональные последствия их возможной ратификации для Узбекистана.
Важно отметить, что взаимодействия парламента с правозащитными механизмами ООН является логическим продолжением стратегического курса, провозглашённого Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым с трибуны 46-й сессии Совета ООН по правам человека 22 февраля 2021 года — в историческом выступлении, когда Узбекистан впервые участвовал в качестве избранного члена Совета. Главой государства было подчеркнуто, что демократические реформы в стране приобрели необратимый характер, а обеспечение основных прав и свобод человека и впредь будет занимать центральное место в реформировании Нового Узбекистана. Президентом была подтверждена твёрдая приверженность Узбекистана своим международным обязательствам в области прав человека и заявлено о продолжении тесного сотрудничества с государствами — членами Совета и всеми партнёрами в целях продвижения инициативы Генерального секретаря ООН «Призыв к действиям в интересах прав человека».  В своем выступлений глава государства отметил, что Узбекистан как член Совета по правам человека будет защищать и активно продвигать общепризнанные принципы и нормы международного права в области прав человека. Рассмотрение парламентом вопроса о присоединении к факультативным протоколам, предусматривающим процедуры индивидуальных сообщений, представляет собой следующий закономерный шаг в последовательной реализации этого курса.
Конституционно-правовую основу обсуждаемых вопросов составляют положения Конституции Республики Узбекистан в новой редакции. Согласно статье 55 Конституции каждый вправе в соответствии с законодательством и международными договорами Республики Узбекистан обращаться в международные органы по защите прав и свобод человека, если исчерпаны все имеющиеся внутригосударственные средства правовой защиты. Тем самым право на обращение в договорные органы ООН закреплено на конституционном уровне, что напрямую связано с вопросом ратификации факультативных протоколов, предусматривающих процедуры индивидуальных сообщений. В свою очередь, статья 56 Конституции определяет, что национальные институты по правам человека дополняют существующие формы и средства защиты прав и свобод человека, содействуют развитию гражданского общества и повышению культуры прав человека, а государство создаёт условия для организации их деятельности.
С приветственным словом к участникам обратились директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, член Комитета ООН по правам человека академик Акмал Саидов, исполняющий обязанности Регионального представителя УВКПЧ ООН по Центральной Азии Эннио Боати (онлайн), а также представитель Межпарламентского союза.
Программа семинара была выстроена вокруг четырёх тематических сессий: «Система ООН по правам человека и парламенты», «Процедуры рассмотрения сообщений в рамках факультативных протоколов», «Реализация «соображений» договорных органов», «Последствия для Узбекистана и дальнейшие шаги».
Экспертными докладами и пояснениями выступления сопровождали сотрудник по правам человека Регионального отделения УВКПЧ по Центральной Азии Омер Фишер, региональный советник УВКПЧ по Универсальному периодическому обзору Павло Бялик, младший советник по правам человека Межпарламентского союза Илья Новиков, советник по правам человека Секции петиций УВКПЧ ООН Бехзод Алиев, директор Программы для Европы и Центральной Азии Международной комиссии юристов Темур Шакиров, старший специалист отдела международного сотрудничества Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Аббосбек Набиев.
Семинар завершился открытым обсуждением и подведением итогов. Участники подчеркнули важность дальнейшего укрепления взаимодействия между парламентом, Национальным центром по правам человека и механизмами ООН, а также продолжения экспертного диалога по вопросам присоединения к факультативным протоколам.
Проведение семинара стало частью последовательных усилий Узбекистана по реализации Национальной стратегии в области прав человека и расширению сотрудничества с договорными органами и механизмами Организации Объединённых Наций.