Геология соҳасининг салоҳияти илғор компетенциялар асосида оширилади
Президент Шавкат Мирзиёев геология соҳасига илғор халқаро тажриба ва компетенцияларни жорий этиш юзасидан тақдимот билан танишди.
Йиғилишда мамлакатимиз геология тизимини замонавий илмий ва технологик асосда ривожлантириш, қазилма бойликлар бўйича ресурс базасини кенгайтириш ҳамда минерал хомашёни чуқур қайта ишлашни таъминлаш долзарб вазифа экани таъкидланди.
Дунё тажрибаси геология-қидирув ишларини ўтказиш мураккаб бўлган ҳудудларда ҳам сунъий интеллект ёрдамида янги конларни аниқлаш мумкинлигини кўрсатаяпти. Бу борада регионал тадқиқотларни кенгайтириш ва замонавий геофизик усуллардан фойдаланиш қўл келади.
Шу мақсадда мутасаддилар халқаро ҳамкорлар, шу жумладан кон-геология соҳасида дунёда илғор бўлган АҚШнинг Колорадо кончилик мактаби билан биргаликда илмий-тадқиқот ва амалий ишланмаларни бирлаштирувчи замонавий Компетенциялар марказини ташкил этиш лойиҳаси тўғрисида ахборот берди.
Марказнинг асосий вазифалари қидирув ишларига рақамли ечимлар, сунъий интеллект ва аэро-геофизик технологияларни жорий этишдан иборат бўлади. Илғор хорижий тажрибага асосланиб, маълумотларни рақамли шаклда таҳлил қилиш, геокимёвий ва космогеологик тадқиқотлар натижаларини интеграциялаш ҳамда истиқболли конларни аниқлашни тезлаштиришга хизмат қилади.
Давлатимиз раҳбари таклифларни маъқуллаб, тармоқда халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва замонавий технологияларни кенг жорий этиш орқали истиқболли майдонларни аниқлаш ва ўзлаштиришни ташкил этиш юзасидан қатор топшириқлар берди.

Потенциал геологической отрасли будет повышен на основе передовых компетенций
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией, посвященной внедрению передового международного опыта и компетенций в сферу геологии.
На совещании было подчеркнуто, что одной из приоритетных задач является развитие национальной геологической системы на современном научном и технологическом уровне, расширение минерально-сырьевой базы и обеспечение глубокой переработки полезных ископаемых.
Мировая практика показывает, что даже в труднодоступных районах возможно выявление новых месторождений с помощью искусственного интеллекта. В этом направлении особое значение придаётся расширению региональных геологоразведочных исследований и применению современных геофизических методов.
В этой связи ответственные лица представили проект создания вместе с зарубежными партнерами, включая один из ведущих мировых научных центров в области горного дела – Горную школу Колорадо (США), современного Центра компетенций, который объединит научно-исследовательскую и практическую деятельность.
Основными задачами центра станут внедрение цифровых решений, технологий искусственного интеллекта и аэро-геофизических исследований в геологоразведку. На основе передового зарубежного опыта планируется цифровой анализ данных, интеграция результатов геохимических и космогеологических исследований, а также ускорение процесса выявления перспективных месторождений.
Глава нашего государства одобрил представленные предложения и дал ряд поручений по организации в геологической отрасли работ, направленных на расширение международного сотрудничества, активное внедрение современных технологий, выявление и освоение перспективных участков.