«Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун»: кўкрак нишони илк соҳибларига топширилди
10 декабрь куни бир гуруҳ юртдошларимиз 2020 йилда “Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун” кўкрак нишонига сазовор бўлдилар. Шу муносабат билан Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказининг анжуманлар залида бўлиб ўтган расмий тақдирлаш маросими "Янги Ўзбекистон ва инсон ҳуқуқлари" мавзуидаги туркум халқаро тадбирлар доирасида ташкил этилди.
“Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун” кўкрак нишони Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 22 июнда қабул қилинган “Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг Миллий стратегиясини тасдиқлаш тўғрисида”ги фармони билан таъсис этилган.
Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 3 ноябрдаги қарори билан “Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун” кўкрак нишони тўғрисидаги низом, “Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун” кўкрак нишони ва гувоҳномасининг тавсифлари тасдиқланди.
Мазкур кўкрак нишонини таъсис этишдан мақсад инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини ҳимоя қилишда катта ҳисса қўшган фуқаролар ва ташкилотларни моддий ва маънавий рағбатлантириш ҳамда тақдирлаш, бу фаолиятни амалга оширишда ўрнак бўлаётганлар намунасини, уларнинг тажрибасини оммалаштиришдан иборат. Бу билан давлат органлари, фуқаролик жамияти институтлари ва фуқароларнинг инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги фаолиятини кучайтириш назарда тутилган.
“Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун” кўкрак нишони тўғрисидаги Низомга асосан, фуқаролик жамияти институтлари, давлат органлари ва ташкилотлари кўкрак нишони билан тақдирлаш бўйича тавсия этган номзодлар Марказнинг нуфузи комиссияси томонидан ўрганилди.
Комиссия тақдирлашга тавсия этган энг муносиб номзодларни кўкрак нишони билан тақдирлаш тўғрисида Марказ директорининг буйруғи чиқарилди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов “Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун” кўкрак нишони ва унинг гувоҳномасини ўз соҳибларига тантанали равишда топширди.
Кўкрак нишони билан тақдирланганлар рўйхати Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказининг расмий веб-сайтида ва бошқа оммавий ахборот воситаларида эълон қилинади.

«За защиту прав человека»: нагрудный знак вручен первым владельцам
10 декабря группа наших соотечественников была награждена нагрудным знаком «За защиту прав человека» 2020 года. Официальная церемония награждения, которая прошла в конференц-зале Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, была организована в рамках серии международных мероприятий на тему «Новый Узбекистан и права человека».
Нагрудный знак «За защиту прав человека» учрежден Указом Президента Республики Узбекистан от 22 июня 2020 года «Об утверждении Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека».
Постановлением Кабинета Министров от 3 ноября 2020 года утверждено Положение о нагрудном знаке «За защиту прав человека», описание значка и свидетельство «За защиту прав человека».
Целью создания этого знака является предоставление материальных и моральных стимулов и вознаграждений гражданам и организациям, внесшим значительный вклад в защиту прав и свобод человека, продвижение примера и опыта тех, кто подает пример в этой работе. Он направлен на усиление деятельности государственных органов, институтов гражданского общества и граждан в области прав человека.
Граждане Республики Узбекистан могут быть выдвинуты на награждение данным знаком за заслуги в защите прав и свобод человека, активное участие в продвижении прав человека, образование в области прав человека, вклад в развитие традиций прав человека среди молодежи, значительные достижения в развитии и управлении правозащитными организациями, эффективную научную работу в области прав человека.
Нагрудный знак может быть выдан иностранным гражданам и лицам без гражданства, а также организациям, работающим в сфере защиты прав человека.
В соответствии с Положением о нагрудном знаке «За защиту прав человека» специально созданная Комиссия рассмотрела номинантов, выдвинутых институтами гражданского общества, государственными органами и организациями на получение награды.
Директором Центра был издан приказ о награждении нагрудным знаком наиболее достойных кандидатов, рекомендованных Комиссией.
Директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов торжественно вручил нагрудный знак «За защиту прав человека» и удостоверение его обладателям.