Инсон ҳуқуқларига оид адабиётлар юртимиз кутубхоналарига тақдим этилмоқда
21 февраль куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий кутубхонасида “Инсон ҳуқуқларига оид адабиётлар бурчаги” ташкил этилди. Шунингдек, 22 февралда Сирдарё вилоят ахборот-кутубхона марказига айни мавзудаги китоблар тақдим қилинди. Ҳар икки маърифий-ҳуқуқий тадбир “Инсон ҳуқуқлари ҳафталиги” доирасида ташкил этилди.
Давлатимиз раҳбарининг жорий йил 7 февралдаги қарори билан Ўзбекистон Республикасида Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Миллий таълим дастури тасдиқланди. Қарорда, шунингдек, мамлакатимизда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълимни янада такомиллаштириш ва Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Жаҳон таълим дастурининг тўртинчи босқичида белгиланган вазифаларни самарали амалга оширишга қаратилган муҳим чора-тадбирлар белгилаб берилди.
Шу муносабат билан Сирдарё вилоят ахборот-кутубхона марказида “Янги Ўзбекистон ва инсон ҳуқуқлари” мавзусида ўтказилган давра суҳбатида бугунги кунда Қорақалпоғистон Республикаси ва барча вилоятлар ахборот-кутубхона марказларида “Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги адабиётлар йўналиши” ташкил этилаётгани таъкидланди. Ушбу ахборот-кутубхона марказлари фонди эндиликда Миллий марказ томонидан инсон ҳуқуқлари бўйича тизимлашган илмий-ҳуқуқий манбалар билан доимий таъминлаб борилади.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази юртимиз ҳудудларидаги кутубхоналарга асосан инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим йўналишидаги китобларни беғараз тақдим этмоқда. Болалар ҳуқуқларига оид адабиётлар, хотин-қизлар ҳуқуқларига тааллуқли тўпламлар, ногиронлиги бўлган шахслар ҳуқуқларига оид китоблар, “Янги Ўзбекистон ва инсон ҳуқуқлари” туркумидаги рисолалар ҳамда “Демократлаштириш ва инсон ҳуқуқлари” журналининг янги сонлари шулар жумласига киради.

Литература по правам человека передаётся в библиотеки страны
21 февраля Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека организовал «Уголок литературы по правам человека» в Национальной библиотеке Узбекистана имени Алишера Навои.
Также 22 февраля книги на эту же тему были переданы в дар Сырдарьинскому областному информационно-библиотечному центру.
Акции проведены в рамках «Недели прав человека», которая включает в себя, как образовательные, так и юридические мероприятия.
Постановлением Президента страны от 7 февраля текущего года в Узбекистане утверждена Национальная программа образования в области прав человека. В документе определены важные меры, направленные на дальнейшее совершенствование образования в области прав человека в нашей стране и эффективную реализацию задач, определенных в четвертом этапе Всемирной программы образования в области прав человека.
В связи с этим на круглом столе на тему «Новый Узбекистан и права человека», состоявшемся в Сырдарьинском областном информационно-библиотечном центре, было отмечено, что фонды информационной-библиотечных центров Республики Каракалпакстан и всех областей в дальнейшем постоянно и систематизировано будут пополняться Национальным центром научно-правовыми ресурсами по правам человека.
Национальный центр по правам человека бесплатно предоставляет учебные книги в области прав человека библиотекам регионов нашей страны. Это литература по правам ребенка, сборники по правам женщин, книги о правах инвалидов, брошюры из серии «Новый Узбекистан и права человека», новые номера журнала «Демократизация и права человека».