Мактабгача таълим боланинг интеллектуал, ижтимоий ва маънавий ривожланишида ҳал қилувчи босқич ҳисобланади. Шу боис, сўнгги йилларда ушбу соҳада қамровни кенгайтириш, таълим сифатини ошириш ва хусусий сектор иштирокини рағбатлантириш бўйича изчил ислоҳотлар амалга оширилди. Натижада мамлакатимизда мактабгача таълим билан қамров 78 фоизга етди.
Шу билан бирга, қамровни 80 фоизга етказиш учун янги боғча ўринларини яратиш талаб этилади, 39 та туман ва шаҳарда эса боғча қамрови 70 фоиздан паст даражада қолмоқда. Шунингдек, давлат боғчаларида педагогларнинг 61 фоизи, нодавлат боғчаларда эса 76 фоизи ўрта махсус маълумотга эгалиги кадрлар салоҳиятини янада ошириш долзарб масала эканини кўрсатмоқда.
Шу муносабат билан бугунги тақдимотда мактабгача таълим тизимини янги босқичга олиб чиқиш бўйича ишлаб чиқилган чора-тадбирлар муҳокама қилинди.
Жумладан, бир йиллик мактабга тайёрлов гуруҳларининг таълим дастури мажбурий умумий ўрта таълимнинг дастлабки босқичи сифатида жорий этилади. Бунда болаларни мактаб таълимига пухта тайёрлаш, таълимда узлуксизликни таъминлаш асосий мақсад қилиб қўйилган.
Мактабгача таълим тизимида ўйинга асосланган таълим модели жорий этилиб, боланинг табиий қобилияти ва қизиқишларини ҳисобга олган ҳолда таълим-тарбия жараёни ташкил қилинади. Илғор хорижий тажрибалар асосида ўқув муҳити янгиланади.
Шунингдек, “Янги авлод” мактабгача таълим ташкилотлари тармоғини шакллантириш режалаштирилган. 2026-2028 йилларда ҳар бир ҳудудда 120 ўринли “Янги авлод” давлат боғчалари ҳамда уларнинг таркибида Болаларни ривожлантириш инновацион марказлари ташкил этилади. Мазкур боғчаларда қўшимча раҳбар ҳамда тарбиячи-йўриқчи штатлари жорий қилиниб, раҳбар ва педагог ходимларга тариф ставкасига нисбатан 20 фоиз миқдорида ҳар ойлик устама тўланади.
Мактабгача ва умумий ўрта таълим хизматларини кўрсатувчи нодавлат таълим ташкилотларига ҳам бир йиллик мактабга тайёрлов гуруҳларини ташкил этишга рухсат берилади. Бу орқали таълим хизматлари бозорида соғлом рақобатни кенгайтириш ва қамровни ошириш мақсад қилинган.
Кадрлар тайёрлаш масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилди. 2026-2027 ўқув йилидан бошлаб педагогика олий таълим ташкилотларида мактабгача ва бошланғич таълим йўналишлари бўйича таълим дастурлари халқаро илғор тажрибаларга мос равишда такомиллаштирилади. Шу билан бирга, амалда ишлаб келаётган ўрта махсус маълумотли педагог кадрлар учун дуал таълим (“5+1”) асосида бакалаврлар тайёрлаш тизими жорий этилади.
2027-2028 ўқув йилидан бошлаб мактабга тайёрлов гуруҳларида таълим-тарбия олган болаларга давлат намунасидаги электрон сертификат берилиши, мазкур маълумотлар умумий ўрта таълим тўғрисидаги шаҳодатномада қайд этилиши кўзда тутилмоқда.
Тақдимотда мактабгача таълим соҳасида хусусий секторни қўллаб-қувватлашга қаратилган янги имтиёзлар ҳам муҳокама қилинди.
Мактабгача таълим соҳасида хусусий сектор иштирокини кенгайтириш мақсадида қамров даражаси 80 фоиздан паст бўлган туман ва шаҳарларда (Тошкент шаҳри бундан мустасно) тадбиркорлар учун қатор қўллаб-қувватлаш чоралари жорий этилади.
Жумладан, мактаб ва боғчалар ҳудудидаги бўш ер майдонларида давлат-хусусий шериклик асосида боғчалар ташкил этилганда, ижара тўловлари 30 йилгача ундирилмайди. Шунингдек, ҳар бир тарбияланувчи учун давлат боғчаларида бир болага тўғри келадиган харажатнинг 50 фоизи миқдорида субсидия ажратилади. Ушбу тартиб 2024 йилдан ташкил этилган нодавлат боғчаларга ҳам татбиқ этилади.
Қамров даражаси паст ҳудудларда боғча ва мактабдан ташқари жойларда қуввати камида 150 ўринли нодавлат боғчалар ташкил этилса, 7 йилгача муддатга 5 миллиард сўмгача имтиёзли кредитлар ажратилади. Шу билан бирга, тарбиячиларга ойлик иш ҳақи тўлаш харажатлари давлат боғчаларида белгиланган меъёрлар асосида уч йил давомида қоплаб берилади. Ҳар 30 нафар болага бир нафар тарбиячи штати ҳисобланади.
Мазкур имтиёзлар янги кўп квартирали уйларнинг биринчи қаватида ташкил этиладиган хусусий боғчаларга ҳам татбиқ этилади.
Бундан ташқари, 2030 йил 1 январга қадар қуввати 150 ўриндан кам бўлмаган нодавлат боғчалар ташкил этган тадбиркорлар учун ижтимоий солиқ ставкаси бўйича енгилликлар берилади.
Давлатимиз раҳбари тақдим этилган таклифларни ҳар томонлама пухта ишлаб чиқиш, уларни босқичма-босқич жорий этиш ҳамда мактабгача таълим сифатини ошириш орқали болаларнинг ҳар томонлама ривожланиши учун мустаҳкам асос яратиш муҳимлигини таъкидлади. Мутасаддиларга тегишли топшириқлар берилди.

Дошкольное образование - решающий этап в интеллектуальном, социальном и духовном развитии ребенка. Поэтому в последние годы в этой сфере проводились осуществлены реформы, направленные на расширение охвата, повышение качества образования и стимулирование участия частного сектора. В результате охват дошкольным образованием в нашей стране достиг 78 процентов.
Вместе с тем, для достижения охвата в 80 процентов требуется создание новых мест в детских садах, а в 39 районах и городах охват детсадами остается ниже 70 процентов. Кроме того, 61 процент педагогов государственных детских садов и 76 процентов работников частных детских садов имеют среднее специальное образование, что подчеркивает актуальность дальнейшего повышения кадрового потенциала.
В этой связи на нынешней презентации рассмотрены меры, разработанные для вывода системы дошкольного образования на новый уровень.
В частности, программы годичной подготовки к школе будут внедрены в качестве первого этапа обязательного общего среднего образования. Основной целью является тщательная подготовка детей к школьному образованию и обеспечение непрерывности учебного процесса.
В системе дошкольного образования внедрят основанную на играх модель обучения, при которой учебный процесс строится с учётом врождённых способностей и интересов ребёнка. Учебная среда будет обновлена на основе передового зарубежного опыта.
Кроме того, планируется сформировать сеть дошкольных образовательных учреждений “Янги авлод”. В 2026*2028 годах в каждом регионе будут созданы государственные детские сады “Янги авлод” на 120 мест, а также Инновационные центры развития детей в их структуре. В этих детских садах введут дополнительные должности руководителя и воспитателя-наставника, руководящим сотрудникам и педагогам будет выплачиваться ежемесячная надбавка в размере 20 процентов от тарифной ставки.
Организовать годичные подготовительные группы будет разрешено также негосударственным образовательным организациям, предоставляющим услуги дошкольного и общего среднего образования. За счет этого планируется стимулировать здоровую конкуренцию на рынке образовательных услуг и увеличить охват.
Особое внимание уделено вопросам подготовки кадров. Начиная с 2026-2027 учебного года образовательные программы в педагогических вузах по направлению дошкольного и начального образования будут усовершенсвованы в соответствии с передовым международным опытом. Наряду с этим, для работающих педагогов со средним специальным образованием введут систему подготовки бакалавров на основе дуального образования (“5+1”).
Предусматривется, что начиная с 2027-2028 учебние года дети, прошедшие обучение в подготовительных группах, будут получать электронный сертификат государственного образца, соответствующая информация будет занесена в аттестат об общем среднем образовании.
На презентации также обсуждены новые льготы, направленные на поддержку частного сектора в сфере дошкольного образования.
С целью расширения участия частного сектора в дошкольном образовании в районах и городах, где уровень охвата ниже 80 процентов (за исключением города Ташкента), будет введен ряд мер поддержки для предпринимателей.
В частности, при организации на основе государственно-частного партнерства дошкольного учреждения на свободных земельных участках школ и детских садов арендная плата не будет взиматься до 30 лет. Кроме того, на каждого воспитанника государственных детских садов будет предоставляться субсидия в размере 50 процентов от расходов на одного ребёнка. Этот порядок будет применяться также к частным детским садам, организованным в 2024 году.
При организации новых частных дошкольных учреждений вместимостью не менее 150 мест в районах с низким уровнем охвата будут предоставлены льготные кредиты до 5 миллиардов сумов на срок до 7 лет. Вместе с тем, расходы на выплату ежемесячной заработной платы воспитателям будут компенсироваться в течение трёх лет на основе нормативов, установленных для государственных детских садов. Компенсация будет выплачитьваться из расчета одна штатная единица воспитателя на каждые 30 воспитанников.
Эти льготы будут распространяться также на частные детские сады, размещаемые на первых этажах новых многоквартирных домов.
Кроме того, предпринимателям, организовавшим частные дошкольные учреждения вместимостью не менее 150 мест, будут представлены преференции по ставке социального налога до 1 января 2030 года.
Глава нашего государства подчеркнул важность тщательной проработки и поэтапного внедрения представленных предложений, а также создания прочной основы для всестороннего развития детей за счет повышения качества дошкольного образования. Ответственным лицам даны соответствующие поручения.