Европа Иттифоқининг GSP+ дастури бўйича миссияси делегацияси билан учрашув
18 март куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказида Миллий марказ раҳбарияти билан Европа Иттифоқининг GSP+ дастури бўйича мониторинг миссияси делегацияси ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув GSP+ дастурини амалга ошириш доирасида Ўзбекистон Республикасининг инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва таъминлаш соҳасидаги давлат сиёсатининг асосий жиҳатларини муҳокама қилишга бағишланди. Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори ўринбосари Д.Муратова Европа Комиссиясининг Савдо департаменти бошлиғи А. Бойчук ва делегация аъзоларини кутиб олди.
Учрашувда Европа Иттифоқи делегацияси миссияси раҳбари ўринбосари М.Кацераускис, Европа Иттифоқи делегацияси маслаҳатчилари, Европа Комиссияси, Европа ташқи ишлар хизмати вакиллари, шунингдек, Миллий марказ ва Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили Котибияти масъул ходимлари иштирок этди.
Д.Муратова ўз сўзининг бошида Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари соҳасида амалга оширилаётган изчил ислоҳотлар ҳақида маълумот берди. Шунингдек, 2030 йилгача мўлжалланган Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий стратегияси лойиҳаси ишлаб чиқилаётгани эълон қилинди. Миллий марказнинг мамлакатимизнинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро мажбуриятларини бажаришга кўмаклашиш борасидаги фаолиятига алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Котибияти мудири Т.Ҳайитов 2024 йил 15 ноябрдаги қонун билан белгиланган Омбудсман институтининг ҳуқуқий мақоми ҳақида маълумот берди. У фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлашда Омбудсман институтининг ваколатлари кенгайтирилгани, унинг ҳудудлардаги фаолияти ва қийноқларнинг олдини олиш бўйича ишлар кучайтирилганини таъкидлади.
Европа Иттифоқи делегацияси раҳбари А.Бойчук Европа Иттифоқини қизиқтирган бир қатор масалаларга тўхталди. Жумладан, фуқароларни мажбурий кўчириш ҳолатлари, нодавлат ташкилотларни рўйхатдан ўтказиш тартиби, БМТнинг Қийноқларга қарши конвенциясига Факультатив протоколни имплементация ва ратификация қилиш соҳасидаги ишларнинг ҳолати хусусида фикр юритилди.
Европа томонининг барча саволларига батафсил жавоблар берилди.
Учрашув якунида Европа Иттифоқи делегацияси тақдим этилган тўлиқ маълумотлар ва барча саволларга атрофлича жавоблар учун миннатдорчилик билдирди.

Встреча с делегацией миссии ЕС по программе GSP+
18 марта в Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека состоялась встреча между руководством Центра и делегацией мониторинговой миссии Европейского Союза по программе GSP+.
Встреча была посвящена обсуждению ключевых аспектов государственной политики Республики Узбекистан в области защиты и обеспечения прав человека в контексте реализации программы GSP+.
Заместитель директора Национального центра по правам человека Д. Муратова приветствовала главу Торгового департамента Европейской комиссии А. Бойчук и членов делегации, в состав которой также вошли заместитель руководителя миссии делегации Европейского союза М. Кацераускис, советники делегации ЕС, представители Европейской комиссии, Европейской службы внешних действий, а также ответственные сотрудники Центра и Секретариата Уполномоченного Олий Мажлис по правам человека.
Д. Муратова в ходе встречи представила обзор последовательных реформ, проводимых в Узбекистане в области прав человека. Также был анонсирована разработка проекта Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека до 2030 года. Отдельное внимание было уделено деятельности Национального центра по правам человека по содействию выполнению международных обязательств страны в области прав человека.
Заведующий Секретариатом Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмана) Т. Хайитов проинформировал делегацию о правовом статусе Омбудсмана, определенном законом от 15 ноября 2024 года, отметив расширение полномочий института Омбудсмана в обеспечении прав и свобод граждан, его деятельности в регионах и усилении работы по предупреждению пыток.
Глава делегации Европейского Союза А. Бойчук обозначила ряд вопросов, представляющих интерес для ЕС, включая случаи предполагаемого насильственного вынужденного переселения граждан, процедуру регистрации неправительственных организаций и состояние дел в области имплементации и ратификации Факультативного протокола к Конвенции ООН против пыток.
На вопросы европейской стороны были представлены исчерпывающие ответы.
В завершение встречи делегация Европейского Союза выразила благодарность за предоставленную подробную информацию и исчерпывающие ответы на все вопросы.