Минтақа парламентлари инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтирмоқда
6 апрель куни Тошкентда Парламентлараро Иттифоқнинг 150-Ассамблеяси доирасида Марказий Осиё мамлакатлари парламентлари ва халқаро инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш механизмлари ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлашга бағишланган параллел тадбир ўтказилди.
Учрашув Парламентлараро Иттифоқ томонидан БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Бошқармаси ва ЮНИСЕФнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси билан ҳамкорликда ташкил этилди. Унда Ўзбекистон, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Туркманистон парламентлари, шунингдек, БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Бошқармаси, Парламентлараро Иттифоқ ва ЮНИСЕФ вакиллари иштирок этди.
Муҳокамалар мавзуси асосан инсон ҳуқуқларини илгари суриш ва ҳимоя қилишда, айниқса, БМТнинг Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенциясини амалга оширишда миллий парламентларнинг роли таҳлилига бағишланди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси ва БМТнинг Инсон ҳуқуқлари қўмитаси аъзоси, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори, академик Акмал Саидов иштирокчиларга табрик сўзи билан мурожаат қилар экан, ушбу тадбирнинг алоҳида аҳамиятга эгалигини таъкидлади.
Чунки мазкур тадбир минтақанинг бешта давлати – Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон ва Ўзбекистон вакилларини инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш кун тартибини ривожлантиришда ва БМТ механизмлари билан самарали ҳамкорлик қилишда миллий парламентларнинг ролини муҳокама қилиш учун бирлаштирди. А.Саидов Марказий Осиё парламентларининг инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш борасида ўзаро ҳамкорликнинг барқарор механизмига ўтиши нечоғлик долзарб ва муҳимлигини қайд этди.
"Бундай механизм нафақат тажриба алмашиш, балки қўшма кун тартибини шакллантириш, минтақавий ташаббусларни ишлаб чиқиш ва БМТ механизмлари билан барқарор ҳамкорликни йўлга қўйиш имконини ҳам беради" – деди БМТ Инсон ҳуқуқлари қўмитаси аъзоси.
"Глобал ноаниқлик, инқирозлар ва янги хатарлар шароитида парламент барқарорлик нуқтаси бўлиши керак. У нафақат қонун ижодкорлиги маркази, балки адолат, мантиқ ва ҳимоя излаётган фуқаро учун таянч бўлиши лозим" - дея таъкидлади А.Саидов.
Унинг нутқида минтақа парламентлари ва халқаро институтлар ўртасидаги конструктив мулоқотнинг муҳимлиги, шунингдек, замонавий таҳдидлар шароитида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг миллий механизмларини кучайтириш зарурлигига алоҳида эътибор қаратилди.
Учрашувда БМТнинг Бола ҳуқуқлари бўйича қўмитаси раиси ўринбосари Софи Киладзе маъруза қилди. У парламентларнинг БМТ инсон ҳуқуқлари бўйича органлари билан ўзаро ҳамкорлиги муҳимлигини таъкидлади ва болалар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги муваффақиятли миллий амалиёт намуналарини тақдим этди.
Парламентлараро Иттифоқ ва БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Бошқармаси вакиллари иштирокчиларга инсон ҳуқуқлари соҳасида парламент салоҳиятини ошириш бўйича мавжуд ресурслар ва имкониятлар ҳақида маълумот бердилар.
Тадбирнинг марказий қисми интерактив мунозаралардан иборат бўлди. Унда парламентлар аъзолари миллий қонунчиликка халқаро стандартларни жорий этиш, парламент назоратини амалга ошириш, БМТ механизмларида иштирок этиш ва инсон ҳуқуқлари соҳасида барқарор сиёсатни шакллантириш масалалари юзасидан тажриба алмашдилар.
Мунозараларда БМТнинг Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенциясини самарали татбиқ этиш, ижтимоий соҳада парламент назоратини кучайтириш, камситишга йўл қўймасликни таъминлаш, шунингдек, ҳуқуқни ҳимоя қилиш ёндашувини қонун ижодкорлиги жараёнига сингдириш мавзуларига алоҳида эътибор қаратилди.
Тадбир Марказий Осиё минтақасида парламентлараро ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва инсон ҳуқуқларини янада ривожлантириш йўлида муҳим қадам бўлди.

Парламентарии региона расширяют взаимодействие в сфере прав человека
6 апреля в рамках 150-й Ассамблеи Межпарламентского союза (МПС) в Ташкенте состоялось параллельное мероприятие, посвященное укреплению взаимодействия между парламентами стран Центральной Азии и международными правозащитными механизмами.
Встреча была организована МПС совместно с Управлением Верховного комиссара ООН по правам человека (УВКПЧ) и представительством ЮНИСЕФ в Узбекистане. В ней приняли участие парламентарии из Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана, а также представители УВКПЧ, МПС и ЮНИСЕФ.
Основной темой дискуссии стала роль национальных парламентов в продвижении и защите прав человека, особенно в контексте реализации Конвенции ООН о правах ребенка.
С приветственным словом к участникам обратился академик Акмал Саидов, член Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Комитета ООН по правам человека, директор Национального центра по правам человека. Он подчеркнул, что данное мероприятие имеет особое значение, так как объединяет представителей пяти государств региона — Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана — в обсуждении роли национальных парламентов в развитии правозащитной повестки и в эффективном взаимодействии с механизмами ООН. А. Саидов отметил актуальность и важность перехода парламентов Центральной Азии к устойчивому механизму взаимодействия по правозащитной тематике.
«Такой механизм позволит не только обмениваться опытом, но и формировать совместную повестку, разрабатывать региональные инициативы и выстраивать устойчивое взаимодействие с механизмами ООН», — сказал член Комитета ООН по правам человека.
«В условиях глобальной неопределённости, кризисов и новых рисков — парламент должен быть точкой стабильности. Он должен быть не только центром законотворчества, но и опорой для гражданина, который ищет справедливости, ищет смысла, ищет защиты», — подчеркнул далее А. Саидов.
В его выступлении был сделан особый акцент на важности конструктивного диалога между парламентами региона и международными институтами, а также необходимости усиления национальных механизмов защиты прав человека в условиях современных вызовов.
На встрече с докладом выступила заместитель председателя Комитета ООН по правам ребенка Софи Киладзе, которая акцентировала внимание на важности взаимодействия парламентов с органами ООН по правам человека и представила примеры успешных национальных практик в области защиты прав детей.
Представители МПС и УВКПЧ проинформировали участников о доступных ресурсах и возможностях по наращиванию парламентского потенциала в сфере прав человека.
Центральной частью мероприятия стала интерактивная дискуссия, в ходе которой парламентарии обменялись опытом по внедрению международных стандартов в национальное законодательство, осуществлению парламентского надзора, участию в механизмах ООН и формированию устойчивой политики в области прав человека.
Особое внимание в дискуссиях было уделено вопросам эффективной имплементации Конвенции ООН о правах ребенка, усиления парламентского контроля в социальной сфере, обеспечения недискриминации, а также интеграции правозащитного подхода в процесс законотворчества.
Мероприятие стало важным шагом в укреплении межпарламентского сотрудничества и дальнейшем продвижении прав человека в регионе Центральной Азии.