Ўзбекистон ва Хитой: ҳуқуқий соҳада ҳамкорлик кенгайтирилади
Хитой Халқ сиёсий маслаҳат кенгаши Миллий қўмитаси аъзоси, Инсон ҳуқуқларини ўрганиш бўйича Хитой жамияти раисининг ўринбосари жаноб Цзян Цзяньго бошчилигидаги делегация Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигига ташриф буюрди.
Адлия вазири ўринбосари Шерзод Рабиев билан учрашувда Ўзбекистон ва Хитой ўртасида изчил ривожланиб бораётган ўзаро ҳамкорликка эътибор қаратилди. Мамлакатимизда олиб борилаётган кенг қамровли ислоҳотлар ҳақида маълумот берилди.
Жумладан, адлия ва ҳуқуқ тизимини такомиллаштириш, инсон ҳуқуқлари, ҳуқуқий тарғибот, юридик таълим вa фуқаролар қонуний манфаатларини ишончли ҳимоя қилиш бўйича кўрилаётган чоралар алоҳида қайд этилди.
Ўзбекистон Республикасининг янгиланган Конституцияси, инсон ҳуқуқларини мустаҳкамлашга қаратилган миллий қонунчилик нормалари, Адлия вазирлиги томонидан амалга оширилаётган ишлар ҳақида батафсил маълумот тақдим этилди.
Жаноб Ц.Цзяньго самимий қабул учун миннатдорлик билдириб, инсон ҳуқуқ вa эркинликларини таъминлаш Ўзбекистон ва Хитой учун устувор масала эканини таъкидлади.
Дўстона вa конструктив руҳда ўтган учрашув якунида мазкур ташриф икки томонлама алоқаларни янада мустаҳкамлашга хизмат қилиши қайд этилди.

Узбекистан – Китай: расширение сотрудничества в правовой сфере
Делегация во главе с заместителем председателя Постоянного комитета Китайского общества по изучению прав человека Цзян Цзяньго посетила Министерство юстиции Республики Узбекистан.
На встрече с заместителем министра юстиции Шерзодом Рабиевым особое внимание было уделено последовательно развивающемуся сотрудничеству между Узбекистаном и Китаем, представлена информация о масштабных реформах, проводимых в нашей стране.
В частности, отмечены меры по совершенствованию системы правосудия и права, правовой пропаганды, юридического образования, защите прав и законных интересов граждан.
В ходе встречи членам делегации предоставили подробные сведения об обновленной Конституции Республики Узбекистан, нормах национального законодательства, направленных на укрепление гарантий прав человека, а также об осуществляемой Министерством юстиции работе.
Ц. Цзяньго выразил признательность за теплый прием и подчеркнул, что права и свободы человека являются приоритетным направлением для обеих стран.
Стороны подтвердили свою заинтересованность в дальнейшем развитии взаимовыгодного сотрудничества.
По завершении встречи, прошедшей в конструктивном и дружественном ключе, отмечалось, что данный визит послужит дальнейшему укреплению двусторонних отношений.