Халқаро ҳамкорлик: Ўзбекистон – болаларга нисбатан зўравонликка барҳам бериш бўйича Глобал альянс аъзосига айланди
Сўнгги йилларда Ўзбекистон ҳукумати болаларга оид ҳуқуқий асосларни кучайтириш, уларни ҳимоя қилувчи институтларни ривожлантириш ва ижтимоий хизматларни кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратиб келмоқда.
Бу амалий ишларнинг натижаси ўлароқ, Ўзбекистон дунёдаги 46- давлат ва Марказий Осиёда биринчилардан бўлиб Болаларга нисбатан зўравонликка барҳам бериш бўйича Глобал альянсга қўшилди.
Бу – катта шараф ва улкан масъулиятдир. Ушбу қадам нафақат халқаро эътироф, балки умумий танловимиздир: Ўзбекистондаги ҳар бир бола ўзини хавфсиз ҳис қилиши ва болалиги ҳимояланганини билиши учун барча имкониятларимизни ишга соламиз.
Альянсга қўшилиш Ўзбекистон учун янги имкониятлар эшигини очади: бошқа давлатлар тажрибасидан ўрганиш, самарали амалиётлар билан ўзаро алмашиш ва жаҳон тажрибасидан фойдаланиш. Бу – дунё ҳамжамияти билан ҳамкорликда болаларни ҳимоя қилиш йўлидаги муҳим қадамдир - Шаҳноза Мирзиёева
Бу ташаббус Ўзбекистонда болалар хавфсизлигини таъминлаш ва халқаро ҳамжамият билан ҳамкорликни янги босқичга олиб чиқади.

Международное сотрудничество: Узбекистан стал членом Глобального альянса по искоренению насилия в отношении детей
В последние годы правительство Узбекистана уделяет особое внимание укреплению правовой базы для детей, развитию институтов их защиты и расширению социальных услуг.
В результате этой практической работы Узбекистан стал  46-й страной в мире и одной из первых в Центральной Азии, присоединившейся к Глобальному альянсу по искоренению насилия в отношении детей.
Это большая честь и огромная ответственность.
Я верю, что этот шаг - не только о международном признании, но и о нашем общем выборе: сделать всё возможное, чтобы каждый ребёнок в Узбекистане чувствовал себя в безопасности и знал, что его детство защищено.
Присоединение к Альянсу открывает для Узбекистана новые возможности: учиться у других стран, обмениваться успешными практиками и получать доступ к глобальной экспертизе. Это путь к тому, чтобы вместе с международными партнёрами создавать мир, где каждый ребёнок растёт в безопасности — Шахноза Мирзиёева
Эта инициатива выведет на новый уровень обеспечение безопасности детей в Узбекистане и сотрудничество с международным сообществом.