Хитой ва Марказий Осиё давлатлари инсон ҳуқуқлари масалаларига яқин нуқтаи назардан ёндашади
14 май куни Тошкентда Хитойнинг Инсон ҳуқуқларини ривожлантириш жамғармаси билан Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ўзаро ҳамкорликда ташкил этган “Хитой — Марказий Осиё – 2026” инсон ҳуқуқларини ривожлантириш форуми бўлиб ўтди.
Тадбирда Хитой, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон ва Ўзбекистоннинг давлат тузилмалари, эксперт ва илмий ҳамжамиятлари, ишбилармон доиралари ҳамда оммавий ахборот воситаларининг 100 дан ортиқ вакили иштирок этди.
Форумнинг очилиш маросимида Хитой ва Марказий Осиё мамлакатлари ривожланаётган давлатлар сифатида барқарор ривожланиш ҳамда инсон ҳуқуқларини илгари суриш масалаларида ўхшаш ёндашувларга эга экани таъкидланди.
–     Хитойда “Узоқдаги қариндошдан яқин қўшни яхши”, дея кўп такрорлашади. Бу эътирофни Хитойнинг Инсон ҳуқуқларини ривожлантириш жамғармаси вице-президенти ва бош котиби Ли Хункуй ўз табрик сўзида алоҳида қайд этди.
“Сўнгги йилларда Хитой ва Марказий Осиё мамлакатлари ўртасидаги ҳар томонлама ҳамкорлик мисли кўрилмаган юксак даражага кўтарилди. Ўтган йили бўлиб ўтган “Хитой – Марказий Осиё” иккинчи саммитида ХХР Раиси Си Цзиньпин ва Марказий Осиёдаги беш давлат раҳбарлари ўзаро ҳурмат, ишонч, манфаатдорлик ва қўллаб-қувватлашга асосланган “Хитой – Марказий Осиё” руҳини илгари суришга, шунингдек, янада яқинроқ Хитой – Марказий Осиё тақдири муштарак ҳамжамиятини биргаликда қуришга бир овоздан қарор қилди”, – деди Хитой делегацияси раҳбари.
Нотиқ таъкидлаганидек, бу галги Форум учун “Юқори сифатли ривожланиш орқали инсон ҳуқуқлари соҳасидаги тараққиётни биргаликда рағбатлантириш” мавзуси танлангани бежиз эмас. Бундай ёндашув Хитой ва Марказий Осиё мамлакатларининг ҳамкорлик орқали тараққиётга кўмаклашиш, инсон ҳуқуқлари ривожланишининг янги уфқларини биргаликда очиш йўлидан оғишмай боришини қўллаб-қувватлайди.
“Раис Си Цзиньпин қайд этганидек, Хитой модернизациясининг негизида халқ фаровонлиги ётибди. Биз инсонларнинг бахтли ҳаёти – энг улуғ инсоний ҳуқуқ деб ҳисоблаймиз”, — деди Ли Хункуй. У Хитой ва Марказий Осиёнинг беш давлати ривожланаётган мамлакатлар ва модернизация йўлидаги ҳамкорлар эканини таъкидлади.
“Инсон ҳуқуқларини ривожлантиришга оид ёндашувларимиз ва уларни амалга ошириш йўлларимизда ўхшашликлар кўп. Биз олти мамлакат халқларининг умумий фаровонликка интилишларига муносиб жавоб қайтаришимиз, тараққиёт амалиётига инсон манфаатларини кўзлайдиган ёндашувни жорий этишимиз керак”, — деди Хитой Инсон ҳуқуқларини ривожлантириш жамғармаси бош котиби.
“Қашшоқликни камайтириш, бандлик, таълим, тиббиёт каби соҳаларга эътибор қаратиб, амалий ҳамкорликни мустаҳкамлаш зарур. Токи янада кўпроқ одамлар бахт, ишонч ва хавфсизликни ҳис қилсин ҳамда инсон ҳуқуқлари ривожланиши самараларидан баҳраманд бўлсин”, — деб таъкидлади нотиқ.
Шунингдек, у яшил трансформацияни илгари суриш ва инсон ҳуқуқлари ривожланишининг янги саҳифасини биргаликда ёзиш зарурлигини қайд этди. Қулай экологик муҳит – энг адолатли ижтимоий неъмат ва халқ фаровонлигининг энг муҳим таркибий қисмидир.
“Биз “яшил”, кам углеродли ривожланиш модернизациянинг асосий элементи ҳамда инсон ҳуқуқларини илгари суриш учун муҳим аҳамиятга эга бўлган барқарор тараққиётнинг ягона йўли эканини тобора кўпроқ англаб етмоқдамиз”, — деди Ли Хункуй.
У, шунингдек, замонавий дунёда технологияларнинг ўрни ҳамда шу муносабат билан инсон ҳуқуқларини ривожлантиришнинг янги салоҳиятини очиш муҳимлигини таъкидлади. Шу билан бирга, инсонга йўналтирилганлик ва технологияларни инсон манфаатлари йўлида қўллаш тамойилига амал қилиш, рақамли бошқарувни такомиллаштириш ҳамда технологик жараён инсоннинг эркин ва ҳар томонлама камол топишига хизмат қилишини, рақамли дивидендлар эса барча халқлар учун очиқ бўлишини таъминлаш зарур.
Инсон ҳуқуқларини ривожлантиришда, — дея таъкидлади Ли Хункуй, — ҳақиқий кўп томонламаликни ёқлаш, инсон ҳуқуқлари масалаларининг сиёсийлаштирилишига қарши чиқиш ҳамда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги глобал бошқарувни такомиллаштиришни биргаликда илгари суриш муҳим.
– Марказий Осиё давлатлари ва Хитой учун инсон ҳуқуқлари масалалари аҳолининг муносиб турмуш даражасини таъминлаш, қашшоқликни қисқартириш, таълим, соғлиқни сақлаш ва замонавий технологиялардан фойдаланиш имкониятларини кенгайтириш билан чамбарчас боғлиқдир. Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов ўз табрик сўзи аввалида шу фикрларни алоҳида таъкидлади.
Акмал Саидовнинг фикрича, бугунги кунда юксак даражадаги ривожланиш инсоннинг муносиб ҳаёт кечиришини таъминлашнинг зарурий шарти сифатида тобора кўпроқ эътироф этилмоқда. Бандлик, ижтимоий ҳимоя, замонавий таълим олиш, тиббий ёрдам ва хавфсиз атроф-муҳитдан баҳраманд бўлиш масалалари инсон ҳуқуқ ва эркинликларининг рўёбга чиқишига бевосита таъсир кўрсатади ҳамда кўп жиҳатдан жамият барқарорлигини белгилайди. Шу маънода, инсон ҳуқуқларини илгари суришни ривожланиш вазифаларидан ажратган ҳолда кўриб чиқиш мумкин эмас.
Миллий марказ директори Марказий Осиё мамлакатлари ва Хитой учун ривожланиш ҳамда инсон ҳуқуқлари масалалари тобора чамбарчас боғланиб бораётганини қайд этди. Айнан шунинг учун ҳам инсон капиталини мустаҳкамлаш, билим ва технологиялардан фойдаланиш имкониятларини кенгайтириш, оила, ёшлар ва аҳолининг заиф қатламларини қўллаб-қувватлаш, шунингдек, инсоннинг муносиб ва хавфсиз ҳаёти учун шарт-шароитлар яратишга қаратилган вазифалар диққат марказида турибди.
А. Саидов ўз нутқида бугунги кунда Хитой ва Марказий Осиё давлатлари инсон ҳуқуқлари масалаларига минтақадаги умумий тараққиёт вазифасининг бир қисми сифатида ўхшаш нуқтаи назардан ёндашаётганини алоҳида таъкидлади.
Хитой Халқ Республикасининг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Юй Цзюнь Форум иштирокчиларини қутлар экан, Хитой ва Марказий Осиё ўртасида инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ҳамкорликдан манфаатдор бўлган барчага самимий миннатдорлик изҳор этди.
«Хитой ва Марказий Осиё мамлакатларини умумий тоғу дарёлар бирлаштириб туради. Халқларимизнинг қалби бир-бирига яқин. Икки минг йилдан зиёд вақт давомида Буюк ипак йўли мамлакатларимиз ўртасидаги дўстлик учун мустаҳкам пойдевор яратди. Сўнгги ўттиз йилдан ортиқ вақт мобайнида Хитой ва Марказий Осиёнинг беш давлати ўртасида юксак даражадаги стратегик шериклик муносабатлари ўрнатилди», — деди дипломатик ваколатхона раҳбари.
«Инсон ҳуқуқлари бутун инсоният умумий қадриятларининг муҳим таркибий қисмидир. Хитой ва Марказий Осиё мамлакатлари “Глобал Жануб” тоифасига киради ва бизнинг олдимизда иқтисодиётни ривожлантириш ҳамда аҳоли турмушини яхшилашдек умумий вазифалар турибди. Мамлакатларимиз ўртасида инсон ҳуқуқлари масалалари бўйича кенг консенсусга эришилган. Биз инсон манфаатлари устувор бўлган тараққиёт концепциясига содиқмиз, яшаш ва ривожланиш ҳуқуқини инсоннинг энг асосий, биринчи даражали ҳуқуқлари деб биламиз», — деди Хитой элчиси.
У, шунингдек, Хитой ва Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги яқин ҳамкорлиги муҳим аҳамиятга эга эканини таъкидлади. Ўтган йили Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказининг фаол кўмагида ХХР Раиси Си Цзиньпиннинг инсон ҳуқуқларини ҳурмат қилиш ва таъминлашга оид асарининг ўзбек тилидаги нашри чоп этилди. «Ушбу воқеа ҳамкорлигимиз тарихида муҳим босқич бўлди», — дея қайд этди Юй Цзюнь.
Қозоғистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигининг алоҳида топшириқлар бўйича элчиси Алуа Надиркулова ўз нутқида таъкидлаганидек, “Хитой – Марказий Осиё – 2026” инсон ҳуқуқларини ривожлантириш форуми минтақада ва унинг ташқарисида кўп томонлама ҳамкорлик, ўзаро англашув, маданий хилма-хилликка ҳурмат ҳамда инсон ҳуқуқларини илгари суришга бўлган умумий садоқатни мустаҳкамлашга ҳисса қўшадиган муҳим мулоқот майдонига айланди.
“Марказий Осиё ва Хитойни ўзаро ҳурмат, ишонч ва стратегик шерикликка асосланган кўп йиллик ҳамкорлик боғлаб туради. Бизнинг ҳамкорлигимиз савдо, таълим, маданий алмашинув ва минтақавий ривожланиш каби кенг қамровли йўналишларни ўз ичига олади. Биз Хитойнинг инсон ҳуқуқлари ва барқарор ривожланиш соҳасидаги ютуқларини, шунингдек, барча давлатлар ўртасидаги мулоқот ва ҳамкорликни мустаҳкамлашга қаратилган халқаро майдонлардаги фаолиятини юқори баҳолаймиз”, — деди Қозоғистон делегацияси раҳбари.
У Хитойнинг ўта қашшоқликка барҳам беришда улкан натижаларга эришганини, 2020 йилга келиб қарийб 800 миллион кишини камбағалликдан чиқарганини алоҳида таъкидлади. Бу натижа инсон ҳуқуқларини барқарор равишда илгари суриш учун иқтисодий ва ижтимоий ҳуқуқлар нақадар муҳим эканини кўрсатади.
Алуа Надиркулова Форум иштирокчиларини ўз мамлакатининг сўнгги ютуқлари, хусусан, яқинда умумхалқ референдуми орқали қабул қилинган ва жорий йилнинг июль ойида кучга кирадиган Қозоғистоннинг янги Конституцияси билан таништирди. “Давлат раҳбари Қосим-Жўмарт Тоқаев амалга оширилаётган ислоҳотлар аввало инсон ҳуқуқларини илгари суриш, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликлари кафолатларини таъминлаш ҳамда мустаҳкамлашга қаратилганини таъкидлади”, — деди нотиқ.
Шунингдек, Алуа Надиркулова Қозоғистон ташаббусларини қўллаб-қувватлагани учун Хитой ва Ўзбекистонга самимий миннатдорлик билдирди.
Бу ўринда, хусусан, Олмаотада “БМТнинг Барқарор ривожланиш мақсадлари (БРМ) бўйича минтақавий хабини ташкил этиш тўғрисида”ги резолюция, шунингдек, Қозоғистон томонидан БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашига тақдим этилган резолюция лойиҳалари – Марказий Осиёнинг “Ҳар бир боланинг тинчлик ва бағрикенглик тамойилларига асосланган таълим олиш ҳуқуқини кафолатлаш” номли биринчи резолюцияси ҳамда “Оиладаги зўравонликка барҳам бериш” масаласига доир резолюция қўллаб-қувватлангани ҳақида сўз бормоқда.
Қозоғистон Ташқи ишлар вазирлигининг алоҳида топшириқлар бўйича элчиси Форумда бугунги кунда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги кун тартиби тобора кенг қамровли тус олаётганини таъкидлади. У нафақат эркинликларни ҳимоя қилиш масалаларини, балки барқарор ривожланиш, ижтимоий фаровонлик, рақамли трансформация, экологик хавфсизлик каби муҳим йўналишларни ҳам қамраб олмоқда.
Туркманистон Омбудсмани Аппаратининг хусусий секторда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш масалалари бўлими бош маслаҳатчиси Алланур Қодиров ўз маърузасида табиий ҳуқуқнинг асосий унсури сифатида инсоннинг экологик ҳуқуқлари ҳақида сўз юритди.
«Бугунги кунда, глобаллашув жараёнлари ҳаётнинг барча жабҳаларини қамраб олган бир пайтда, инсоннинг экологик ҳуқуқлари табиий ҳуқуқнинг асосий унсури сифатида ҳал қилувчи аҳамият касб этмоқда. Уларни ҳимоя қилиш ва уларга риоя этиш эндиликда жамиятнинг энг муҳим вазифаларидан бири сифатида қаралмоқда», — дея таъкидлади нотиқ.
Алланур Қодировнинг қайд этишича, замонавий Туркманистон халқаро майдонда экологик фаровонликка қаратилган ташаббусларни тез-тез илгари сурмоқда. Булар қаторига Иқлим технологиялари бўйича минтақавий марказ очиш таклифи ҳам киради. Тахминан 80 миллион аҳоли истиқомат қиладиган, ноёб табиий ресурслар ва биохилма-хилликка эга, айни пайтда жиддий экологик таҳдидлар зонасида жойлашган минтақа учун БМТнинг бундай ихтисослаштирилган марказини ташкил этиш ташаббуси бугунги кунда яққол истиқболларга эга.
Нотиқ Туркманистон Омбудсман девонининг фаолияти давлат мажбуриятлари ва уларнинг амалий ижроси ўртасидаги муҳим боғловчи бўғин эканини, Девон экологик ҳуқуқлар ҳимоясини мамлакатдаги инсон ҳуқуқлари мониторингининг умумий тизимига интеграция қилаётганини таъкидлади. Бундан ташқари, Девон экология кун тартибини амалга ошириш масалалари бўйича халқаро институтлар, жумладан БМТ ва ЕХҲТ агентликлари билан фаол ҳамкорлик қилмоқда.
Қирғизистон Республикаси Омбудсман (Ақийқатчи) институтининг ёпиқ муассасаларга превентив ташрифларни амалга ошириш бўлими бошлиғи Эмилбек Ажибековнинг таъкидлашича, бугунги кунда, айниқса, глобал муаммолар, шиддатли технологик тараққиёт ва халқаро кун тартибининг ўзгариши шароитида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, инсон қадр-қимматини таъминлаш, ижтимоий адолат ва барқарор ривожланиш масалалари биргаликдаги саъй-ҳаракатларни талаб этмоқда. Айнан шунинг учун ҳам “Хитой — Марказий Осиё” ҳамкорлик шакли алоҳида долзарблик ва аҳамият касб этади.
У Қирғизистон Республикаси Омбудсман (Ақийқатчи) институти инсон ва фуқароларнинг ҳуқуқ ҳамда эркинликларига риоя этилиши устидан парламент назоратини олиб борувчи мустақил конституциявий орган эканини қайд этди. “Фаолиятимизда ёпиқ муассасаларда, яъни озодликдан маҳрум этиш жойларида сақланаётган шахсларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, қийноқ ва шафқатсиз муомаланинг бошқа шаклларини олдини олиш, шунингдек, инсон қадр-қиммати ва қонунийлик тамойилларига риоя этишга алоҳида эътибор қаратамиз”, — деди нотиқ.
Эмилбек Ажибеков бу борада Марказий Осиё мамлакатлари ва Хитой ўртасида миллий превенция механизмларини такомиллаштириш, жиноят-ижроия тизимини инсонпарварлаштириш, инсон ҳуқуқлари мониторингида замонавий ёндашувларни жорий этиш ҳамда аҳолининг заиф қатламларини ҳимоя қилиш кафолатларини мустаҳкамлаш масалаларида амалий тажриба алмашиш муҳим аҳамият касб этишини таъкидлади. Шу боис Форум минтақавий мулоқотни мустаҳкамлаш, илғор тажрибалар билан ўртоқлашиш ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг долзарб масалалари бўйича биргаликдаги ёндашувларни ишлаб чиқишнинг муҳим механизми сифатида кўрилмоқда.
Тожикистон Республикаси Президенти Ижроия аппаратининг Инсон ҳуқуқлари кафолатлари бошқармаси бош мутахассиси Парвиз Олимзода Форумдаги нутқида таъкидлаганидек, инсон ҳуқуқлари масаласи замонавий жамият тараққиётида алоҳида ўрин тутади ва уларга риоя этилиши барқарор ривожланишни мустаҳкамлашга ёрдам беради.
“Демократик Тожикистон ҳар қандай қонун талаби ақида эмаслигини, у вазият ўзгариши ва жамият ривожланиши билан ўзгариши кераклигини тан олади. Республика Конституциясининг 5-моддасида шундай дейилган: “Инсон, унинг ҳуқуқ ва эркинликлари олий қадрият ҳисобланади. Улар давлат томонидан тан олинади, уларга риоя этилади ва улар ҳимоя қилинади”. Конституциянинг 10-моддаси эса республика ҳуқуқ тизимида конституциявий нормаларнинг олий кучга эга эканлигини тан олган ҳолда, Конституция нормаларига бошқа ҳуқуқ манбаларидан устунлик беради”, — деди тожикистонлик нотиқ.
Парвиз Олимзода мамлакатда инсон ҳуқуқлари соҳасида муҳим натижаларга эришилганини, хусусан, инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро шартномаларни ратификация қилиш даражасининг юқорилиги, зарур миллий қонунчилик базасининг яратилгани, ўлим жазосини қўллашга мораторий жорий этилгани, шунингдек, инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институт ташкил этилганини алоҳида таъкидлади. Бироқ, ҳали қилинадиган ишлар кўп. Унинг фикрича, “Бу борадаги мақсадли ва доимий саъй-ҳаракатлар Тожикистон Республикаси ўз фаолиятини инсоннинг, унинг ҳуқуқ ва эркинликларининг юксак қадрияти масъулиятини англаш асосида изчил ривожлантириб бораётганидан далолат беради”.
Форум якунлари бўйича Якуний ҳужжат — минтақа мамлакатлари ўртасида инсон ҳуқуқларини ривожлантириш ва ҳимоя қилиш соҳасидаги келгуси ҳамкорликнинг асосий йўналишларини акс эттирувчи “Тошкент ташаббуси” қабул қилинди.
Форум доирасида, шунингдек, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази билан Хитойнинг Инсон ҳуқуқларини ривожлантириш жамғармаси ўртасида Англашув меморандуми имзоланди. Ҳужжатни ташкилотлар раҳбарлари – Акмал Саидов ва Ли Хункуй имзолади.

Китай и страны Центральной Азии подходят к вопросам прав человека с близких позиций
В Ташкенте 14 мая 2026 года состоялся Форум по развитию прав человека «Китай — Центральная Азия», организованный Китайским фондом по развитию прав человека совместно с Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека.
В мероприятии приняли участие более 100 представителей государственных структур, экспертного и научного сообщества, деловых кругов и СМИ из Китая, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана.
В ходе открытия Форума было подчеркнуто, что Китай и страны Центральной Азии, как развивающиеся государства, разделяют схожие подходы к вопросам устойчивого развития и продвижения прав человека.
В Китае часто говорят: «Близкий сосед лучше дальнего родственника». Это подчеркнул в своём приветственном слове Вице-президент и Генеральный секретарь Китайского фонда по развитию прав человека Ли Хункуй.
«В последние годы всестороннее сотрудничество между Китаем и странами Центральной Азии достигло беспрецедентно высокого уровня. На Втором саммите «Китай — Центральная Азия», состоявшемся в прошлом году председатель КНР Си Цзиньпин и главы пяти государств Центральной Азии единогласно приняли решение продвигать дух «Китай — Центральная Азия», основанный на взаимном уважении, доверии, выгоде и поддержке, а также совместно строить еще более тесное сообщество единой судьбы Китая и Центральной Азии», — отметил глава китайской делегации.
Как подчеркнул спикер, темой нынешнего форума выбрано «Совместное продвижение прогресса в области прав человека через высококачественное развитие», выступая за то, чтобы Китай и страны Центральной Азии твердо придерживались курса через сотрудничество содействовать развитию, совместно открывать новые горизонты развития прав человека.
«Председатель Си Цзиньпин отмечал, что в основе китайской модернизации лежит благосостояние народа. Мы считаем, что счастливая жизнь людей — это величайшее право человека», — подчеркнул Ли Хункуй. Он отметил, что Китай и пять стран Центральной Азии являются развивающимися государствами и партнерами на пути модернизации.
«Наши подходы к развитию прав человека и пути их реализации имеют много общего. Мы должны отвечать стремлению народов шести стран к общему благополучию, внедрять ориентированный на человека подход в практику развития», — сказал генеральный секретарь Китайского фонда по развитию прав человека.
«Необходимо сосредоточиться на таких сферах, как сокращение бедности, занятость, образование, медицина, укрепляя практическое сотрудничество ради того, чтобы все больше людей ощутили счастье, уверенность и безопасность и могли пользоваться плодами развития прав человека», — подчеркнул спикер.
Он также отметил, что необходимо продвигать зеленую трансформацию и совместно писать новую страницу развития прав человека. Благоприятная экологическая среда является самым справедливым общественным благом и важнейшей составляющей благосостояния народа.
«Мы все больше осознаем, что «зеленое» низкоуглеродное развитие является ключевым элементом модернизации и единственным путем к устойчивому развитию, имеющим важное значение для продвижения прав человека», — сказал Ли Хункуй.
Он также отметил роль технологий в современном мире и важность раскрытия в этой связи нового потенциала развития прав человека. Вместе с тем важно придерживаться принципа человекоориентированности и технологии во благо человека, совершенствовать цифровое управление и обеспечивать, чтобы технологический процесс служил свободному и всестороннему развитию человека, а цифровые дивиденды были доступны всем народам.
Развивая права человека, подчеркнул далее Ли Хункуй, важно выступать за подлинную многосторонность, против политизация вопросов прав человека и совместно продвигать совершенствование глобального управления в сфере человека.
Для государств Центральной Азии и Китая вопросы прав человека тесно связаны с обеспечением достойного уровня жизни населения, сокращением бедности, расширением доступа к образованию, здравоохранению и современным технологиям. Это подчеркнул в своём приветственном слове директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека   Акмал Саидов.
Высококачественное развитие сегодня всё чаще рассматривается как необходимое условие для обеспечения достойной жизни человека. Вопросы занятости, социальной защищённости, доступа к современному образованию, медицинской помощи и безопасной окружающей среды напрямую влияют на реализацию прав и свобод человека и во многом определяют устойчивость общества. В этом смысле продвижение прав человека невозможно рассматривать отдельно от задач развития, отметил Акмал Саидов.
Он подчеркнул, что для стран Центральной Азии и Китая вопросы развития, и прав человека всё теснее взаимосвязаны. Именно поэтому в центре внимания находятся задачи, направленные на укрепление человеческого капитала, расширение доступа к знаниям и технологиям, поддержку семьи, молодёжи и уязвимых групп населения, а также создание условий для достойной и безопасной жизни человека.
В своей речи А. Саидов особо подчеркнул, что к вопросам прав человека Китай и страны Центральной Азии сегодня подходят с близких позиций как к части общей задачи развития в регионе.
Юй Цзюнь, Чрезвычайный и Полномочный Посол Китайской Народной Республики в Республике Узбекистан, приветствуя участников форума, выразил искреннюю благодарность всем тем, кто заинтересован в сотрудничестве в области прав человека между Китаем и Центральной Азией.
«Китай и страны Центральной Азии соединяют общие горы и реки. Наши народы близки сердцами. Великий шелковый путь на протяжении более двух тысячелетий закладывал прочный фундамент для дружбы между нашими странами. За последние тридцать с лишним лет между Китаем и пятью странами Центральной Азии установлены стратегические партнерские отношения высокого уровня», — сказал глава дипломатического представительства.
«Права человека являются важной составляющей общей ценности всего человечества. Китай и страны Средней Азии относятся к категории «Глобального юга», и мы сталкиваемся с общими задачами по развитию экономики и улучшению жизни населения. Между нашими странами достигнут широкий консенсус по вопросам прав человека. Мы привержены концепции развития, ориентированный на человека, рассматриваем право на выживание и развитие, как первостепенные фундаментальные права человека», — сказал Посол Китая.
Он также подчеркнул, что тесное сотрудничество в области прав человека между Китаем и Узбекистаном имеет важное значение. В прошлом году при активной поддержке Национального центра по правам человека в Узбекистане были опубликовано узбекское издание председателя КНР Си Цзиньпиня об уважении и обеспечении прав человека. «Данное событие стало важной вехой в истории нашего сотрудничества», — считает Юй Цзюнь.
Как отметила в своём выступлении Посол по особым поручениям Министерства иностранных дел Республики Казахстан Алуа Надиркулова, Форум по развитию прав человека «Китай – Центральная Азия 2026» стал важной диалоговой площадки, способствующей укреплению многостороннего сотрудничества, взаимопонимания, уважения культурного многообразия и общей приверженности продвижению прав человека в регионе и за его пределами.
«Центральную Азию и Китай связывает многолетнее сотрудничество, основанное на взаимном уважении, доверии и стратегическом партнерстве. Наше взаимодействие охватывает широкий спектр направлений, включая торговлю, образование, культурный обмен и региональное развитие. Мы высоко оцениваем достижения Китая в области прав человека и устойчивого развития, а также его активную деятельность на международных площадках, направленную на укрепление диалога и сотрудничества между всеми государствами», — отметила глава делегации Казахстана.
Она подчеркнула, что Китай добился выдающихся результатов в искоренении крайней нищеты, выведя из нее почти 800 миллионов человек к 2020 году. Этот результат подчеркивает, насколько важны экономические и социальные права для устойчивого продвижения прав человека.
Алуа Надиркулова поделилась с участниками Форума последними достижениями своей страны, в частности, новой Конституции Казахстана, недавно принятой посредством общенационального референдума, которая вступит в силу в июле текущего года. «Глава государства Касым-Жомарт Токаев подчеркнул, что проводимые реформы прежде всего ориентированы на продвижение прав человека, обеспечение и укрепление гарантий прав и свобод граждан», — сказала спикер.
Алуа Надиркулова также выразила искреннюю благодарность Китаю и Узбекистану за поддержку казахстанских инициатив, в частности, резолюции «О создании Регионального хаба ООН по целям устойчивого развития» (ЦУР) в Алматы, а также проектов резолюций, представленных Казахстаном в Совете ООН по правам человека: первой центральноазиатской резолюции «Гарантирование права каждого ребенка на образование, основанное на принципах мира и терпимости» и резолюции по вопросу «Исключения насилия в семье».
Посол по особым поручениям МИД Казахстана подчеркнула на Форуме, что сегодня повестка в области прав человека приобретает все более комплексный характер, охватывая не только вопросы защиты свобод, но, и такие важные направления, как устойчивое развитие, социальное благополучие, цифровая трансформация, экологическая безопасность.
Об экологических правах человека как базовом элементе естественного права говорил в своём докладе главный консультант отдела по вопросам защиты прав человека в частном секторе Аппарата Омбудсмена Туркменистана Алланур Кадыров.
«Сегодня, когда процессы глобализации охватили все сферы жизни, экологические права человека как базовый элемент естественного права стали играть ключевую роль. Их защита и соблюдение теперь рассматриваются как одна из важнейших задач общества», — подчеркнул спикер.
Он отметил, что современный Туркменистан на международной арене часто выступает с инициативами, направленные на экологическое благополучие. Среди них — предложения об открытии Регионального центра по климатическим технологиям. Инициатива по созданию такого специализированного центра ООН для региона с населением около 80 миллионов человек, уникальными природными ресурсами и биоразнообразием, и одновременно расположенного в зоне серьезных экологических угроз, сегодня имеет явные перспективы.
Докладчик отметил, что важным связующим звеном между государственными обязательствами и их практической реализацией выступает деятельность Аппарата Омбудсмена Туркменистана, который интегрирует защиту экологических прав в общую систему мониторинга прав человека в стране. Кроме того, Аппарат активно взаимодействует с международными институтами, включая агентства ООН и ОБСЕ, по вопросам реализации экологической повестки.
Как подчеркнул заведующий отделом по проведению превентивных посещений закрытых учреждений Института Омбудсмена (Акыйкатчы) Кыргызской Республики Эмилбек Ажибеков, сегодня вопросы защиты прав человека, обеспечения человеческого достоинства, социальной справедливости и устойчивого развития требуют совместных усилий, особенно в условиях глобальных вызовов, стремительного технологического развития и изменения международной повестки. Именно поэтому формат сотрудничества «Китай — Центральная Азия» приобретает особую актуальность и значение.
Он подчеркнул, что Институт Омбудсмена (Акыйкатчы) Кыргызской Республики является независимым конституционным органом, осуществляющим парламентский контроль за соблюдением прав и свобод человека и гражданина.
«Особое внимание в нашей деятельности уделяется защите прав лиц, находящихся в закрытых учреждениях — местах лишения свободы, предупреждения пыток и иных форм жестокого обращения, а также соблюдения принципов человеческого достоинства и законности», — сказал спикер.
Он отметил, что в этом контексте большое значение имеет обмен практическим опытом между странами Центральной Азии и Китаем в вопросах совершенствования механизмов национальной превенции, гуманизации уголовно-исполнительной системы, внедрения современных подходов к мониторингу прав человека и укрепления гарантий защиты уязвимых категорий населения. Поэтому Форум рассматривается как важный механизм укрепления регионального диалога, обмена лучшими практиками и выработки совместных подходов по актуальным вопросам защиты прав человека.
Как подчеркнул в своем докладе на Форуме главный специалист управления гарантий прав человека Исполнительного аппарата Президента Республики Таджикистан Парвиз Олимзода, вопрос прав человека занимает особое место в развитии современного общество, а их соблюдение способствует укреплению устойчивого развития.
«Демократический Таджикистан признает, что требование любого закона не является догмой, и оно по мере изменения ситуации и развития общества подлежит изменению. Статья 5 Конституции республики гласит: «Человек, его права и свободы являются высшей ценностью, и они признаются, соблюдаются и защищаются государством». А статья 10 Конституции, признавая высшую силу конституционных норм в системе права республики, дает примат нормам Конституции над другими источниками права», — отметил докладчик.
Он подчеркнул, что в стране достигнуты значимые результаты в области прав человека, такие как высокий уровень ратификации международных договоров по правам человека, создание необходимой национальной законодательной базы, действие моратория на применение смертной казни, создание национального института по правам человека. Однако предстоит еще многое сделать. «Целенаправленные и постоянные работы в этой области являются свидетельством того, что Республика Таджикистан неуклонно развивает свою деятельность, основанную на понимании ответственности высокой ценности человека, его прав и свобод», — подчеркнул Парвиз Олимзода.
По итогам Форума был принят итоговый документ — «Ташкентская инициатива», отражающий основные направления дальнейшего сотрудничества в сфере развития и защиты прав человека между странами региона.
В рамках мероприятия также состоялось подписание Меморандума о взаимопонимании между Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека и Китайским фондом по развитию прав человека. Документ подписали руководители организаций — Акмал Саидов и Ли Хункуй.