Гиёҳвандликка қарши курашиш ва йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш чоралари кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев аҳоли саломатлиги ва миллат генофондини гиёҳвандликдан ҳимоя қилиш, шунингдек, йўл ҳаракати иштирокчилари хавфсизлигини таъминлашга қаратилган қонунчиликни такомиллаштириш юзасидан тақдимот билан танишди.
Аввало, гиёҳвандлик воситалари, психотроп моддалар, уларнинг аналоглари ҳамда кучли таъсир қилувчи моддаларнинг қонунга хилоф муомаласи учун жавобгарликни кучайтиришга қаратилган қонун мазмун-моҳияти ҳақида маълумот берилди. Ушбу қонун парламент томонидан қабул қилинган.
Қонун билан Жиноят кодексига “Аҳоли саломатлиги ва генофондига қарши жиноятлар” номли янги боб киритилмоқда, бу орқали аҳоли, айниқса, ёшлар саломатлигига таҳдид солаётган хавфли қилмишлар учун жавобгарлик чораларини кучайтириш кўзда тутилган.
Наркожиноятларнинг замонавий усул ва шакллари инобатга олиниб, ғайриқонуний нарколаборатория ташкил этиш, наркотикларнинг ноқонуний муомаласига раҳнамолик қилиш, бангихона ташкил этиш каби қилмишлар учун алоҳида жавобгарлик белгиланмоқда. Шунингдек, 10 дан ортиқ хавфли қилмиш бўйича жазо чоралари оғирлаштирилади.
Давлатимиз раҳбари ушбу қонун наркожиноятчиликка қарши курашишни янги босқичга олиб чиқиш, аҳоли саломатлиги ва миллат генофондини ҳимоя қилишда муҳим ҳуқуқий асос бўлишини таъкидлади ҳамда уни имзолади.
Тақдимотда идоралараро ишчи гуруҳ томонидан ишлаб чиқилган “Наркотиклар ва кучли таъсир қилувчи моддалар тўғрисида”ги қонун лойиҳаси ҳақида ҳам ахборот берилди.
Қайд этилганидек, сўнгги йилларда нарковазият жиддий ўзгариб, анъанавий гиёҳвандлик воситаларининг ўрнини синтетик наркотиклар эгалламоқда. Уларни тарқатиш усуллари ҳам ўзгариб, асосан, интернет орқали контактсиз шаклда амалга оширилмоқда. Шунингдек, мамлакат ичкарисида яширин лабораториялар пайдо бўлаётгани ушбу соҳада ҳуқуқий ва ташкилий механизмларни тубдан қайта кўриб чиқишни тақозо этмоқда.
Янги қонун лойиҳасида давлат сиёсатининг 7 та асосий йўналиши белгиланмоқда. Улар орасида аҳоли, айниқса, хотин-қизлар ва ёшларда “гиёҳвандликка қарши иммунитет”ни шакллантириш, интернет орқали содир этилаётган наркожиноятларга барҳам бериш, гиёҳвандликнинг барвақт профилактикаси, диагностикаси, даволаш ва тиббий-ижтимоий реабилитация тизимини такомиллаштириш каби чоралар мавжуд.
Лойиҳада наркотиклар айланмаси, гиёҳвандлик ва наркожиноятларга қарши курашишда бевосита иштирок этувчи 14 та давлат органининг вазифа ва ваколатлари аниқ белгиланиши назарда тутилган. Қонуний муомаладаги моддалар устидан давлат назорати кучайтирилиб, уларни олиб киришдан тортиб, реализация қилишгача бўлган жараёнлар узлуксиз электрон назорат қилинади.
Прекурсорлар, гиёҳвандлик воситалари ва психотроп моддалар муомаласини қатъий тартибга солишни янада такомиллаштириш бўйича таклифлар ҳам кўриб чиқилди. Бу борада электрон назорат тизимини жорий этиш, ноқонуний ҳолатларга қарши идоралараро ҳамкорликни кучайтириш муҳимлиги қайд этилди.
Тақдимотда йўл-транспорт ҳодисаларининг олдини олиш масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилди.
Айрим фуқаролар томонидан вояга етмаган шахсларга транспорт воситасини бошқаришга рухсат берилаётгани, бу эса йўлларда ўлим ва жиддий жароҳат олиш ҳолатларига сабаб бўлаётгани қайд этилди.
Шу боис, янгича ёндашув асосида йўл ҳаракати қоидаларига риоя этилишини таъминлаш, оғир оқибатли аварияларнинг олдини олиш, бунинг учун жавобгарликни кучайтириш зарурлиги таъкидланди.
Президентимиз гиёҳвандлик ва наркожиноятларга қарши курашишни замон талаблари асосида ташкил этиш, ёшлар орасида мазкур иллатнинг тарқалишига қатъий чек қўйиш, шунингдек, йўлларда инсон ҳаёти ва хавфсизлигини таъминлаш бўйича таклифларни маъқуллади. Муҳокама қилинган масалалар юзасидан мутасаддиларга тегишли топшириқлар берди.

Рассмотрены меры по борьбе с наркопреступлениями и обеспечению безопасности дорожного движения
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией о совершенствовании законодательства, направленного на защиту здоровья населения и генофонда нации от наркомании, а также обеспечение безопасности участников дорожного движения.
Прежде всего была представлена информация о сути и значении закона, направленного на усиление ответственности за незаконный оборот наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов, а также сильнодействующих веществ. Данный закон был принят парламентом.
Законом в Уголовный кодекс вводится новая глава «Преступления против здоровья населения и генофонда», предусматривающая усиление мер ответственности за опасные деяния, угрожающие здоровью населения, особенно молодежи.
С учетом современных способов и форм совершения наркопреступлений устанавливается отдельная ответственность за организацию незаконных нарколабораторий, покровительство незаконному обороту наркотиков, организацию притонов. Также ужесточаются меры наказания более чем за 10 опасных деяний.
Отметив, что данный закон станет важной правовой основой для вывода борьбы с наркопреступностью, защиты здоровья населения и генофонда нации на новый уровень, глава нашего государства подписал его.
На презентации также доложено о проекте закона «О наркотиках и сильнодействующих веществах», разработанном межведомственной рабочей группой.
Отмечено, что в последние годы наркоситуация серьезно изменилась: традиционные наркотические средства вытесняются синтетическими наркотиками. Изменились и способы их распространения – все чаще они осуществляются бесконтактным способом через интернет. Кроме того, появление в стране подпольных лабораторий требует коренного пересмотра правовых и организационных механизмов в данной сфере.
В новом законопроекте определяются 7 основных направлений государственной политики. Среди них – формирование у населения, особенно женщин и молодежи, «иммунитета против наркомании», пресечение наркопреступлений, совершаемых через интернет, совершенствование системы ранней профилактики, диагностики, лечения и медико-социальной реабилитации наркозависимости.
Проектом предусматривается четкое определение задач и полномочий 14 государственных органов, непосредственно участвующих в противодействии обороту наркотиков, наркомании и наркопреступности. Будет усилен государственный контроль за законным оборотом соответствующих веществ, а все процессы – от их ввоза до реализации – будут находиться под непрерывным электронным контролем.
Рассмотрены и предложения по дальнейшему совершенствованию регулирования оборота прекурсоров, наркотических средств и психотропных веществ. Отмечена важность внедрения системы электронного контроля и усиления межведомственного взаимодействия в противодействии незаконным действиям.
Особое внимание на презентации было уделено вопросам предупреждения дорожно-транспортных происшествий.
Отмечалось, что отдельные граждане передают транспортные средства в управление несовершеннолетним, что приводит к дорожно-транспортным происшествиям со смертельным исходом и тяжелыми травмами.
В связи с этим подчеркнута необходимость обеспечить соблюдение правил дорожного движения на основе новых подходов, предупреждать аварии с тяжелыми последствиями и усилить ответственность за такие нарушения.
Президент нашей страны одобрил предложения по организации борьбы с наркоманией и наркопреступностью в соответствии с современными требованиями, решительному пресечению распространения этого зла среди молодежи, а также обеспечению безопасности на дорогах. По обсужденным вопросам ответственным лицам даны соответствующие поручения.