Мамлакатимизда автомобилсозлик соҳаси ривожига катта эътибор қаратилаётгани бежиз эмас. Бу тармоқ юқори қўшилган қиймат, саноат кооперацияси, минглаб иш ўринлари ва экспорт имкониятларини кенгайтиришда муҳим аҳамиятга эга.
Сўнгги йилларда Ўзбекистон автомобилсозлик саноати рақобат ва истеъмолчи манфаатига йўналтирилган мутлақо янги босқичга кўтарилди. Ўн йил аввал автомобиль бозори деганда битта ишлаб чиқарувчи ва узоқ навбатлар тушунилган бўлса, бугунги кунда “Chevrolet”, “BYD”, “KIA” ва “Hyundai” каби йирик брендлар билан ҳамкорликда 5 та автомобиль заводи фаолият юритмоқда. Жорий йилда “Volkswagen”, “Foton” ва “JAC” заводлари ишга туширилиши режалаштирилган.
Энг муҳими, бу ўзгаришларни аҳоли бевосита ҳис қилмоқда. Бозорда танлов кенгайди, узоқ навбатлар барҳам топди. Жорий йилда автомобиль савдосига 20 та банк жалб қилиниб, автомобилларнинг 95 фоизи бўлиб-бўлиб тўлаш ва қулай кредит тизими орқали сотилди.
Айни пайтда қўшни давлатлар учун ҳам автомобиль ва бутловчи қисмлар ишлаб чиқариш ривожланмоқда. Соҳа атрофида янги кооперация занжирлари шаклланиб, 10 мингдан ортиқ ёшлар замонавий технологиялар асосида ишламоқда. 300 дан зиёд корхона “Chevrolet”, 40 га яқин корхона “KIA” ва “BYD” учун бутловчи қисмлар етказиб бермоқда.
Тақдимотда автомобилсозликда ишлаб чиқариш ҳажмини ва банд бўлганлар сонини 1 миллионтага етказиш масалалари кўриб чиқилди.
Енгил ва тижорат автомобилларини ишлаб чиқариш ҳамда йиғиш бўйича кўплаб лойиҳа таклифлари келиб тушаётгани Ўзбекистонда қулай инвестиция муҳити ва юқори даромадли бозор шаклланаётганини кўрсатади. Шу билан бирга, ҳар бир лойиҳа бозор талаби ва иқтисодий самара асосида баҳоланиши, асосий эътибор ташқи бозорларда рақобатбардош бўлишга қаратилиши зарурлиги таъкидланди.
Тақдимотда “Volkswagen” автомобилларини ишлаб чиқариш лойиҳаси ҳақида ахборот берилди. Режага кўра, биринчи босқичда Тошкент шаҳрида йирик узелли ишлаб чиқаришни бошлаш кўзда тутилган. Кейинги босқичда Ангрен эркин иқтисодий зонаси ҳудудида тўлиқ циклда ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш, маҳаллийлаштириш даражасини ошириш ва экспорт бозорларига чиқиш режалаштирилган.
Бугунги глобал вазият автомобилсозлик соҳасига сезиларли таъсир кўрсатаётгани қайд этилди. Шу боис, технологик мустақилликни таъминлаш, инновацияларни жорий этиш ва экспорт ҳамда логистика чекловларига камроқ боғлиқ бўлган рақобатбардош миллий маҳсулотлар яратиш вақти келгани таъкидланди.
Бу борада Андижон ва Жиззахда замонавий муҳандислик мактаблари очилгани, ёш тадқиқотчилар ва муҳандислар шаклланаётгани, умуман, маҳаллий маҳсулотларни кенгайтириш ва якуний маҳсулот яратиш учун зарур интеллектуал салоҳият мавжудлиги кўрсатиб ўтилди.
Шу мақсадда “Ўзавтосаноат” АЖ тизимида Илмий-тадқиқот ва тажриба-конструкторлик фаолияти ривожлантирилиши белгиланди.
Соҳадаги яна бир катта имконият – эҳтиёт қисмлар бозори экани таъкидланди. Шу муносабат билан эҳтиёт қисмлар бозорини тартибга солиш, маҳаллий маҳсулотлар улушини ошириш, сертификатлаш тизимини такомиллаштириш ва замонавий синов лабораторияларини ташкил этиш зарурлиги қайд этилди. 2026 йил якунига қадар халқаро консалтинг компанияларини жалб қилган ҳолда Автомобиль эҳтиёт қисмлар бозорини ривожлантириш стратегиясини амалга ошириш вазифаси қўйилди.
Президентимиз автомобилсозлик саноати мамлакат иқтисодиётининг стратегик тармоқларидан бири эканини таъкидлаб, соҳада рақобатни кучайтириш, маҳаллийлаштиришни чуқурлаштириш, миллий муҳандислик мактабини ривожлантириш юзасидан аниқ топшириқлар берди.

Не случайно в нашей стране особое внимание уделяется развитию автомобильной промышленности. Эта отрасль играет важную роль в создании высокой добавленной стоимости, развитии промышленной кооперации, создании тысяч рабочих мест и расширении экспортных возможностей.
За последние годы автомобильная промышленность Узбекистана вышла на совершенно новый этап развития, ориентированный на конкуренцию и интересы потребителей. Если десять лет назад автомобильный рынок ассоциировался с одним производителем и длинными очередями, то сегодня в сотрудничестве с такими крупными брендами, как Chevrolet, BYD, KIA и Hyundai, налажена деятельность 5 автомобильных заводов. В этом году также планируется запуск заводов Volkswagen, Foton и JAC.
Самое главное, эти изменения непосредственно ощущает население. Расширился ассортимент на рынке, исчезли длинные очереди. В этом году к финансированию покупок автомобилей были привлечены 20 банков, в результате чего 95 процентов автомобилей были реализованы в рассрочку и через систему доступного кредитования.
Наряду с этим развивается производство автомобилей и комплектующих, ориентированных на рынки соседних стран. Вокруг отрасли формируются новые кооперационные цепочки, более 10 тысяч молодых специалистов работают на основе современных технологий. Свыше 300 предприятий поставляют комплектующие для Chevrolet, а около 40 предприятий – для KIA и BYD.
В ходе презентации была рассмотрена реализация задачи по достижению в автомобильной промышленности уровня в 1 миллион как по объемам производства, так и по показателям занятости.
Поступление большого количества проектных предложений по производству и сборке легковых и коммерческих автомобилей указывает на то, что в Узбекистане формируется благоприятный инвестиционный климат и высоколиквидный рынок. Вместе с тем подчеркнуто, что каждый проект должен оцениваться с точки зрения рыночного спроса и экономической эффективности, а основное внимание необходимо сосредоточить на обеспечении конкурентоспособности на внешних рынках.
На презентации представлена информация о проекте производства автомобилей Volkswagen. Согласно плану, на первом этапе предусмотрен запуск крупноузловой сборки в городе Ташкенте. На следующем этапе планируется наладить полный производственный цикл на территории свободной экономической зоны «Ангрен», повысить уровень локализации и выйти на внешние рынки.
Отмечено, что нынешняя обстановка в мире оказывает значительное влияние на сферу автомобилестроения. В этой связи отмечена необходимость обеспечить технологическую независимость, внедрить инновации, приступить к разработке конкурентоспособного национального продукта, менее зависимого от экспортных и логистических ограничений.
Указано, что в Андижане и Джизаке открыты современные инженерные школы, формируется новое поколение молодых исследователей и инженеров, и в целом, имеется необходимый интеллектуальный потенциал для отечественного бренда.
В этих целях принято решение развитии научно-исследовательской и опытно-конструкторской деятельности в системе АО «Узавтосаноат».
Отмечено, что еще одной большой возможностью в отрасли является рынок автокомплектующих.
В этой связи подчеркивалась необходимость упорядочения рынка комплектующих, увеличения доли местной продукции, совершенствования системы сертификации и создания современных испытательных лабораторий. Поставлена задача до конца 2026 года разработать стратегию развития рынка автомобильных запасных частей с привлечением международных консалтинговых компаний.
Президент нашей страны подчеркнул, что автомобильная промышленность является одной из стратегических отраслей экономики страны, и дал конкретные поручения по усилению конкуренции, углублению локализации, развитию национальной инженерной школы в отрасли.