Президент: “Ҳар бир қарор, ҳар бир хизмат, ҳар бир жараён фақат инсон манфаатига хизмат қилиши зарур”
Президент Шавкат Мирзиёев 28 ноябрь куни пойтахтимиздаги Халқаро конгресс марказида бюрократияни бартараф этиш масалаларига бағишланган халқаро форумнинг тантанали очилиш маросимида иштирок этди.
Форумда Ўзбекистон Республикаси ва Бирлашган Араб Амирликлари ҳукуматлари, хорижий давлатлар ва халқаро ташкилотларнинг юқори мартабали вакиллари, давлат хизмати соҳасидаги етакчи экспертлар ва жамоатчилик фаоллари қатнашмоқда.
Давлатимиз раҳбари ўз нутқида анжуманни ташкил этишдаги кўмаги учун Бирлашган Араб Амирликларининг Ҳукумат ишлари бўйича вазири Муҳаммад бин Абдуллоҳ ал-Гаргавийга самимий миннатдорлик билдирди. Ушбу мамлакат халқи ва раҳбариятини яқинлашиб келаётган айём – Бирлашган Араб Амирликлари ташкил этилган кун муносабати билан муборакбод этди.
– Биз Янги Ўзбекистонни барпо этишда “Халқ давлат идораларига эмас, давлат идоралари халқимизга хизмат қилиши керак” деган инсонпарвар ғояга амал қиляпмиз, – деди Президентимиз.
Таъкидланганидек, мамлакатимизда аҳоли ва бизнес учун бюрократия, оворагарчилик ва бошқа маъмурий тўсиқларни бартараф этишга устувор аҳамият қаратилмоқда. Давлат хизматлари кўрсатиш миллий тизимини тубдан ислоҳ қилиш ва рақамлаштириш, давлат органлари фаолиятини мақбуллаштириш, аҳоли билан давлат идоралари ўртасида тўғридан-тўғри мулоқот ўрнатиш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилди.
Сўнгги йилларда республикамизда бюрократияни қисқартиришга қаратилган 9 та фармон ва қарор қабул қилинди. Давлат хизматлари марказлари, Ягона портал платформаси, “Рақамли ҳукумат” каби тизимларнинг ташкил этилиши натижасида давлат хизматлари халқимиз учун янада қулай, тезкор ва шаффоф бўлмоқда.
Хусусан, 2017 йилда фақат 444 турдаги давлат хизматлари кўрсатилган бўлса, бугунги кунда бу кўрсаткич 1 минг 40 тага етди. Бунда кўрсатилган хизматлар сони қарийб 10 баробарга кўпайиб, 55 миллиондан ошди. 90 дан ортиқ хизматларни проактив ва композит шаклда кўрсатиш йўлга қўйилди.
Масалан, туғилиш билан боғлиқ хизматларнинг композит шаклда кўрсатилиши ҳар йили қарийб 1 миллион фуқарога қулайлик яратмоқда. Аҳолининг эҳтиёжманд қатламларига ижтимоий нафақалар, шунингдек, ёшга доир пенсия тайинланиши аҳоли мурожаатларисиз автоматик тарзда амалга оширилмоқда.
Рақамлаштириш натижасида 30 турдаги хизматларни реал вақт режимида олиш имконияти яратилди. Жорий йилнинг ўзида 8 миллионга яқин хизматлар автоматик равишда кўрсатилди. Ҳужжат алмашинувининг электрон шаклга ўтказилиши аҳолининг йилига 23 миллиард сўм маблағлари тежалишига имкон бермоқда.
Шу билан бирга, бизнес вакилларига ҳам енгиллик ва қулайликлар яратиш мақсадида 160 данзиёд лицензия ва рухсатномалар бекор қилинди. 150 дан ортиқ рухсатномалар бугунги кунда электрон шаклда берилмоқда, 140 турдаги ҳужжат ва маълумотларни талаб қилиш амалиётига чек қўйилди.
Давлат хизматлари экстерриториал тамойил асосида кўрсатила бошланди. Шунингдек, “Бизнесни 15 дақиқада бошлаш” тамойили амалиётга жорий этилмоқда.
Давлатимиз раҳбари бугун бюрократияни камайтириш бўйича алоҳида дастур тасдиқланганини маълум қилди. Ушбу ҳужжат, энг аввало, давлат ва аҳоли, давлат ва бизнес ҳамда давлат тузилмасининг ички муносабатларида бюрократияни бартараф этиш, ҳар томонлама қулай давлат хизматлари экотизимини яратишни назарда тутади.
– Пировард мақсадимиз – 2030 йилга қадар Ўзбекистонни ортиқча бюрократиядан холи бўлган ҳудудга айлантиришдан иборатдир, – деди Президент.
Дастур доирасида 2030 йилга қадар амалга ошириладиган муҳим вазифалар белгилаб олинди. Жумладан, давлат хизматлари сони 1,5 мингтага, электрон хизматлар улуши 95 фоизга етказилади. Келгуси йилнинг ўзида 250 та хизматлар электрон шаклга ўтказилади. Масалан, автотранспорт воситасини рўйхатдан ўтказиш, қўшилган қиймат солиғини қайтариш каби хизматлардан электрон фойдаланиш йўлга қўйилади.
Янги Ўзбекистонда “Қоғозсиз ҳукумат” тизимига тўлиқ ўтилиб, қоғоз айланмасидан бутунлай воз кечилади. Мавжуд 40 миллион ҳужжатлардан 25 миллиони, шундан кейинги йилнинг ўзида 5 миллиони рақамлаштирилади.
Проактив ва композит хизматларнинг сони 400 тага етказилади. Келгуси йилнинг ўзида 180 турдаги бундай хизматлар жорий этилади.
– Натижада фуқаро мурожаат қилмасдан унга хизмат кўрсатиладиган тизимга ўтамиз, – деди давлатимиз раҳбари.
Шунингдек, барча давлат хизматлари хатловдан тўлиқ ўтказилади. Бунда бир-бирини такрорловчи, кераксиз, фуқароларга юк бўлаётган талаблар бекор қилинади.
Лицензия ва рухсатномалар бериш, коммунал тармоқларга уланиш, қурилиш соҳасида 300 дан ортиқ давлат хизматлари соддалаштирилади. Масалан, 4 та коммунал тармоққа ягона ариза асосида уланиш имконияти яратилади.
Хизмат кўрсатиш муддатлари кескин қисқартирилади ҳамда ортиқча ҳужжат ва маълумотлар талаб қилиш бекор қилинади.
100 дан зиёд давлат хизматларининг кўрсатиш муддатлари 50 фоизга қисқаради. 110 дан ортиқ маълумот ва ҳужжатлар талаб қилиш тўлиқ бекор қилинади.
Давлат хизматлари портали, “Лицензия” тизими, “Ягона дарча” божхона платформаси ва колл-марказлар тўлиқ сунъий интеллект асосида ишлашга ўтади.
Ҳар йили вазирлик ва идоралар фаолияти махсус рақамли платформа орқали баҳоланади. Энг яхши натижага эришган идоралар ва ходимларни рағбатлантириш тартиби жорий этилади.
Дастур натижадорлигини доимий равишда мониторинг қилиш, вазирлик ва идораларнинг бюрократияни қисқартиришга доир фаолиятини мувофиқлаштириш учун алоҳида Дастур офиси фаолияти йўлга қўйилади.
Аҳоли ва бизнес вакиллари учун дастурга қўшимчалар ва янги ташаббусларни тўғридан-тўғри киритиш, шу билан бирга, улар томонидан вазирлик ва идораларнинг дастур доирасидаги фаолиятини баҳолаш имконияти яратилади. Бунинг учун 3 миллион доллар миқдорида мукофот жамғармаси ташкил этилади.
Ушбу жамғарма ҳисобидан бюрократияни бартараф этиш бўйича янги ташаббус билан чиққан аҳоли, бизнес вакиллари ҳамда давлат хизматчилари алоҳида пул мукофотлари билан рағбатлантирилади.
Шунингдек, қўшимча номинациялар бўйича ҳам рағбатлантириш механизмлари жорий этилади.
– Бюрократияни бартараф этиш – давлатнинг халққа хизмат қилишга қаратилган устувор вазифасидир. Биз биргаликда шундай тизимни яратишимиз керакки, фуқаро давлат идорасига эмас, давлатнинг ўзи ҳар бир фуқаронинг олдига бориши ва муаммосини ҳал қилиши лозим. Бу – Янги Ўзбекистон давлат бошқарувининг замонавий ва инсонпарвар қиёфаси бўлиши зарур, – деди Президентимиз.
Шундан сўнг давлатимиз раҳбари рамзий тугмани босиб, Бюрократияни бартараф этиш дастурини ишга туширди.
Очилиш маросимидан сўнг Президентимиз форум мавзуси, илгари сурилган ташаббусларнинг аҳамияти ҳақида жамоатчилик вакиллари билан суҳбатлашди. Юртимизда “Инсон қадри учун” ғояси барча ислоҳотларнинг асосини ташкил этаётгани, бюрократияни бартараф этиш замирида ҳар бир қарор, ҳар бир хизмат, ҳар бир жараён фақат инсон манфаатига хизмат қилиши зарурлиги таъкидланди.

Президент: каждое решение, каждая услуга и каждый процесс должны служить интересам человека
Президент Шавкат Мирзиёев 28 ноября принял участие в торжественной церемонии открытия международного форума, посвященного вопросам устранения бюрократии, который проходит в столичном Международном конгресс-центре.
В форуме принимают участие высокие представители правительств Республики Узбекистан и Объединенных Арабских Эмиратов, зарубежных государств и международных организаций, ведущие эксперты в сфере государственного управления, а также представители общественности.
Глава государства в своем выступлении выразил искреннюю благодарность министру по делам Правительства ОАЭ Мухаммаду аль-Гергави за содействие в организации данного мероприятия. Президент тепло поздравил народ и руководство Объединенных Арабских Эмиратов с приближающимся национальным праздником – Днем образования государства.
– Мы строим Новый Узбекистан, руководствуясь гуманистической идеей: «Не народ должен служить государственным органам, а государственные органы должны служить нашему народу», – подчеркнул Президент.
Как было отмечено, в нашей стране уделяется приоритетное внимание устранению бюрократии, излишних процедур и административных барьеров для населения и бизнеса. Проведены системные реформы по коренному преобразованию и цифровизации национальной системы государственных услуг, оптимизации деятельности государственных органов, установлению прямого и открытого диалога между государственными структурами и гражданами.
За последние годы в республике принято 9 указов и постановлений, направленных на сокращение бюрократии. Созданные центры государственных услуг, Единый портал государственных услуг, система «Цифровое правительство» сделали услуги доступными, быстрыми и прозрачными.
Если в 2017 году предоставлялось всего 444 вида государственных услуг, то сегодня их количество достигло 1 040. Число оказанных услуг увеличилось почти в десять раз и превысило 55 миллионов. Более 90 видов услуг стали предоставляться в проактивном и композитном формате.
Например, композитное предоставление услуг, связанных с рождением ребенка, ежегодно облегчает процесс почти миллиону граждан. Социальные пособия и возрастные пенсии назначаются автоматически, без обращения граждан.
Благодаря цифровизации появилась возможность предоставлять 30 видов услуг в режиме реального времени. Только в текущем году почти 8 миллионов услуг были предоставлены автоматически. Переход на электронный документооборот позволяет населению ежегодно экономить 23 миллиарда сумов.
Кроме того, для повышения удобства бизнеса отменено свыше 160 видов лицензий и разрешений. Более 150 разрешительных документов выдаются в электронном формате. Требование предоставления более 140 видов справок и документов полностью отменено.
Государственные услуги стали оказываться на основе экстерриториального принципа. Вводится в практику принцип «Начни бизнес за 15 минут».
Президент сообщил, что сегодня утверждена отдельная программа по снижению бюрократии. Документ предполагает устранение бюрократии в отношениях «государство – население», «государство – бизнес» и внутри государственного аппарата, а также создание максимально удобной экосистемы государственных услуг.
– Наша конечная цель – к 2030 году превратить Узбекистан в страну с нулевой бюрократией, – отметил Президент.
В рамках программы определены важные задачи, которые будут реализованы до 2030 года. В частности, количество государственных услуг будет увеличено до 1,5 тысячи, доля электронных услуг доведена до 95 процентов.
Только в следующем году в электронный формат будет переведено дополнительно 250 услуг. В частности, в электронный формат перейдут регистрация транспортных средств, возврат НДС и другие популярные услуги.
В Новом Узбекистане полностью будет внедрена система «Безбумажное правительство», предусматривающая полный отказ от бумажного документооборота. Из существующих 40 миллионов документов 25 миллионов будут оцифрованы, при этом 5 миллионов – уже в следующем году.
Количество проактивных и композитных услуг будет доведено до 400. Только в следующем году появится 180 новых композитных услуг.
– В результате мы перейдем к системе, в которой услуга предоставляется гражданину без его обращения, – подчеркнул Президент.
Кроме того, все государственные услуги будут полностью инвентаризированы. Будут отменены дублирующие, избыточные и создающие необоснованную нагрузку на граждан требования.
Более 300 процедур в сфере лицензирования и разрешений, подключения к инженерным сетям и строительства будут упрощены. Например, подключение к четырем видам коммунальных сетей будет осуществляться на основе единого заявления.
Сроки предоставления услуг будут значительно сокращены. Для более чем 100 видов услуг сроки будут уменьшены на 50 процентов. Требование представления свыше 110 видов документов будет полностью отменено.
Единый портал государственных услуг, система «Лицензия», таможенная платформа «Единое окно» и колл-центры будут работать на базе искусственного интеллекта.
Ежегодно деятельность министерств и ведомств будет оцениваться посредством специальной цифровой платформы. Учреждения и сотрудники, добившиеся высоких результатов, будут поощрены.
Для постоянного мониторинга исполнения программы, а также координации деятельности министерств и ведомств по снижению бюрократии будет создан Офис программы.
Для населения и бизнеса создаются возможности напрямую вносить свои предложения и новые инициативы в рамках программы. Также им будет предоставлена возможность оценивать деятельность государственных органов в этом направлении. Для этого будет создан призовой фонд в 3 миллиона долларов.
За счет этого фонда отдельные денежные вознаграждения будут вручаться гражданам, представителям бизнеса и государственным служащим, предложившим эффективные решения по сокращению бюрократии. Будут введены дополнительные номинации.
– Устранение бюрократии – одна из ключевых задач государства, направленная на служение людям. Мы должны создать такую систему, при которой не гражданин идет в государственный орган, а государство само приходит к каждому гражданину и решает его проблемы. Это должен быть современный и человекоцентричный облик государственного управления Нового Узбекистана, – подчеркнул Президент.
После выступления глава государства нажал символическую кнопку и дал старт Программе по устранению бюрократии.
По завершении церемонии открытия Президент пообщался с представителями общественности о значении форума и предложенных инициатив. Было отмечено, что идея «Во имя чести и достоинства человека» лежит в основе всех реформ, проводимых в стране, и что в центре любой реформы, каждого решения, каждой государственной услуги и каждого процесса должны стоять интересы человека.