Парламентлараро иттифоқнинг Женевада эълон қилинган йиллик ҳисоботида Тошкентда бўлиб ўтган 150-юбилей Ассамблея илғор тажриба сифатида эътироф этилди
2025 йилнинг 5–9 апрель кунлари Тошкент шаҳрида ўтказилган Парламентлараро иттифоқнинг 150-Ассамблеяси нафақат Ўзбекистон, балки бутун Марказий Осиё учун тарихий воқеа бўлди. Минтақада илк бор ташкил этилган ушбу нуфузли форум парламент дипломатиясида янги босқични бошлаб берди ҳамда Ўзбекистоннинг халқаро майдондаги нуфузини янада мустаҳкамлади. Бу ютуқ Парламентлараро иттифоқнинг Женевада эълон қилинган 2025 йил якунлари бўйича расмий йиллик ҳужжатида ҳам алоҳида қайд этилган.
Парламентлараро иттифоқининг 2025 йилдаги фаолият натижалари тўғрисидаги йиллик ҳисоботида ташкилотнинг ўтган йил давомида парламентлар ҳамкорлигини ривожлантиришга қаратилган ташаббуслари ҳамда аъзо давлатлар билан амалга оширилган ишлар таҳлил қилинган. Бунда Ўзбекистоннинг парламент соҳасидаги қатор ташаббуслари ва тажрибаси илғор намуна сифатида келтирилган.
Маълумотларга кўра, 2025 йил давомида Парламентлараро иттифоқ томонидан 80 та халқаро тадбир, жумладан 2 та Ассамблея ҳамда парламентлар салоҳиятини оширишга қаратилган 40 та миллий тадбир ташкил этилган. Шунингдек, парламент аъзоларининг ҳуқуқлари бузилиши билан боғлиқ 1 027 та мурожаат кўриб чиқилган, ташкилот фаолияти оммавий ахборот воситаларида қарийб 30 минг марта ёритилган.
Йиллик таҳлилда парламентлар самарадорлигини ошириш, хотин-қизлар ва ёшларнинг сиёсий жараёнлардаги иштирокини кенгайтириш, сунъий интеллектни ҳуқуқий тартибга солиш, дезинформацияга қарши курашиш, иқлим ўзгаришига қарши парламент назорати, парламент дипломатиясини ривожлантириш, шунингдек, ташкилот фаолиятининг очиқлиги ва ҳисобдорлигини таъминлаш 2025 йилнинг устувор йўналишлари сифатида белгиланган эди.
Ҳисоботнинг алоҳида қисми Тошкентда бўлиб ўтган 150-юбилей Ассамблеяга бағишланган. Унда мазкур форум Ўзбекистон парламенти томонидан юксак ташкилий даражада ўтказилгани, Марказий Осиё тарихида илк бор Парламентлараро иттифоқ Ассамблеясига мезбонлик қилгани алоҳида таъкидланган.
Шунингдек, Ассамблея иштирокчилари таркиби ҳам юқори баҳоланган. Хусусан, Ассамблеяда парламент аёл аъзолари улуши 37 фоиздан ошгани ва бу 2022 йилдан буён қайд этилган энг юқори кўрсаткич экани эътироф этилган.
Якуний ҳужжатда Ассамблеянинг асосий натижаси бўлган Тошкент декларациясига ҳам кенг ўрин ажратилган. Декларация парламентлар камбағалликни қисқартиришга қаратилган янги сиёсат ишлаб чиқиш, аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламлари манфаатларига жавоб берадиган демократик иқтисодиётни ривожлантириш ҳамда сунъий интеллект каби янги технологияларни самарали тартибга солувчи институтларни мустаҳкамлашга чақириши қайд этилган.
Бундан ташқари, Ассамблея доирасида Парламентлараро иттифоқнинг «Парламентларда гендер тенглигига эришиш йўлидаги 10 та амалий ҳаракат» номли янги халқаро ташаббуси тақдим этилгани ҳам муҳим ташаббус сифатида юқори баҳоланган.
Шу билан бирга, ҳисоботда таъкидланганидек Ўзбекистонда инсон ҳуқуқларига бағишланган семинарлар ташкил этилгани ҳам илғор тажрибалардан бири ҳисобланади. Олий Мажлис Сенати Парламентлараро иттифоқ қарорларини мамлакат миллий ривожланиш кун тартиби билан уйғунлаштиришга қаратилган “йўл харитаси”ни қабул қилгани алоҳида қайд этилган.
Парламентлараро иттифоқ экспертлари томонидан  Олий Мажлис Сенатининг Ассамблея ташаббус ва қарорларини миллий даражада амалга ошириш бўйича тизимли ва изчил ёндашувини барча парламентлар учун  намуна сифатида баҳоланган.

В ежегодном отчете Межпарламентского союза, опубликованном в Женеве, 150-я юбилейная Ассамблея, прошедшая в Ташкенте, признана в качестве передового опыта
150-я Ассамблея Межпарламентского союза, состоявшаяся в Ташкенте 5–9 апреля 2025 года, стала историческим событием не только для Узбекистана, но и для всей Центральной Азии. Этот престижный форум, впервые организованный в регионе, положил начало новому этапу парламентской дипломатии и еще больше укрепил авторитет Узбекистана на международной арене. Это достижение также особо отмечено в официальном ежегодном документе Межпарламентского союза, опубликованном в Женеве по итогам 2025 года.
В ежегодном отчете Межпарламентского союза об итогах деятельности в 2025 году проанализированы инициативы организации по развитию сотрудничества между парламентами и работа, проделанная со странами-членами. При этом ряд инициатив и опыт Узбекистана в парламентской сфере представлены как передовой опыт.
Согласно данным, в 2025 году Межпарламентский союз организовал 80 международных мероприятий, в том числе 2 Ассамблеи и 40 национальных мероприятий, направленных на наращивание потенциала парламентов. Также рассмотрено 1 027 обращений, связанных с нарушением прав депутатов, а деятельность организации освещалась в СМИ почти 30 тысяч раз.
В ежегодном анализе приоритетами на 2025 год были определены повышение эффективности парламентов, расширение участия женщин и молодежи в политических процессах, правовое регулирование искусственного интеллекта, борьба с дезинформацией, парламентский контроль за изменением климата, развитие парламентской дипломатии, а также обеспечение открытости и подотчетности деятельности организации.
Отдельная часть отчета посвящена 150-й юбилейной Ассамблее, состоявшейся в Ташкенте. Особо подчеркнуто, что парламент Узбекистана организовал данный форум на высоком организационном уровне и впервые в истории Центральной Азии принял Ассамблею Межпарламентского союза.
Также дана высокая оценка составу участников Ассамблеи. В частности, отмечено, что доля женщин-парламентариев в Ассамблее превысила 37 %, что является самым высоким показателем с 2022 года.
В итоговом документе также широко освещена Ташкентская декларация, которая стала главным результатом Ассамблеи. Подчеркнуто, что Декларация призывает парламенты разработать новые политики, способствующие сокращению бедности, развивать демократическую экономику, отвечающую интересам уязвимых слоев населения, и укреплять институты, которые эффективно регулируют новые технологии, такие как искусственный интеллект.
Кроме того, в качестве важной инициативы высоко оценено представление в рамках Ассамблеи новой международной инициативы Межпарламентского союза «10 практических действий по достижению гендерного равенства в парламентах».
Наряду с этим, в отчете особо отмечается, что организация семинаров по правам человека в Узбекистане также является ярким примером передового опыта. Особо следует отметить принятие Сенатом Олий Мажлиса «дорожной карты», направленной на гармонизацию решений Межпарламентского союза с национальной повесткой развития страны.
Системный и последовательный подход Сената Олий Мажлиса к реализации на национальном уровне инициатив и решений Ассамблеи был оценен экспертами Межпарламентского союза как эффективный пример для всех парламентов.