Сунъий интеллект ва ҳуқуқ
2024 йил 18 октябрь куни Россия пойтахти Москва шаҳрида шу мавзуда “Рақамли асрда ҳуқуқ” туркумининг XIII Халқаро илмий-амалий анжумани бўлиб ўтди.
Видеоконференция алоқа тарзида ташкил этилган анжуман ишида Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари Акмал Саидов иштирок этди ва маъруза қилди.
Таъкидланганидек, сўнгги йилларда Ўзбекистонда ахборот технологиялари жадал ривожланиб, иқтисодиёт ва ижтимоий ҳаётнинг барча жабҳаларига жорий этилмоқда. Агар жорий йил бошида мамлакатимизда рақамли хизматлар ҳажми 21 триллион сўмдан ошган бўлса, йил охирига келиб бу кўрсаткич 43 триллион сўмга етиши кутилмоқда. IT-парклар резидентлари сони 2 минг нафардан ошди. Ушбу йўналишда фаолият юритаётган ёш мутахассислар сони эса 32 минг нафарга етди.
Соғлиқни сақлаш, энергетика, транспорт, таълим, қишлоқ ва сув хўжалиги, қурилиш каби соҳаларда рақамлаштириш лойиҳалари амалга оширилмоқда. Бироқ, шу билан бир қаторда, сунъий интеллектдан фойдаланган ҳолда ҳуқуқбузарлик ҳолатлари қайд этилмоқда. Бу эса соҳани тартибга солиш учун қонунчилик базасини яратишни тақозо этяпти.
Президентимизнинг 2021 йилдаги “Сунъий интеллект технологияларини жадал жорий этиш учун шарт-шароитлар яратиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори ва “Сунъий интеллект технологияларини ўрганиш ва жорий этиш чора-тадбирлари дастури” ҳамда бу борада устувор йўналишлар бўйича синов лойиҳалар рўйхати тасдиқланди. Шунингдек, давлатимиз раҳбарининг 2024 йил 14 октябрдаги қарори асосида Сунъий интеллект технологияларини 2030 йилга қадар ривожлантириш стратегияси қабул қилинди.
А.Саидов ўз чиқишида сунъий интеллект технологияларидан фойдаланишнинг юқорида кўрсатилган ва бошқа ҳуқуқий асослари, бу борадаги Ўзбекистон тажрибасига алоҳида тўхталиб ўтди.
Шунингдек, “сунъий интеллект”, “кибер зўравонлик” ва “кибербуллинг” тушунчаларини, рақамли тафовут, онлайн муҳитда инсон ҳуқуқларини таъминлаш ва камситмаслик, маданий хилма-хилликни сақлаш тамойилларини қонунчиликда мустаҳкамлаб қўйиш ҳамда “инсоннинг рақамли ҳуқуқлари” тахминий рўйхатини белгилаш бўйича бир қатор таклифларни илгари сурди.
Анжуман давомида иштирокчилар сунъий интеллектни ривожлантириш учун қулай муҳитни сақлаш, интернетда контент яратиш учун сунъий интеллектдан фойдаланишнинг амалий ва ҳуқуқий жиҳатлари, сунъий интеллектни ўқитиш учун маълумотларнинг фойдаланиш учун очиқлиги ва хавфсизлиги, генератив сунъий интеллект туғдирадиган хавф ва таҳдидлар ҳамда бошқа масалаларни ҳам муҳокама қилдилар.
Конструктив руҳда ўтган анжуман якунлари бўйича соҳани ривожлантириш ва ҳуқуқий тартибга солиш бўйича таклифлар ишлаб чиқилди.

Искусственный интеллект и право
18 октября 2024 года в Москве прошла XIII Международной научно-практическая конференция «Право в цифровую эпоху».
В конференции, организованной в формате видеоконференцсвязи, приняли участие руководители ведомств и организаций, ведущие юристы, профессора, специалисты сферы из свыше 20 государств.
В работе конференции на тему «Искусственный интеллект и право» принял участие и выступил первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Акмал Саидов.
Необходимо отметить, что в Узбекистане наблюдается стремительное развитие информационных технологий, которые внедряются во все сферы экономики и социальной жизни. Если в начале этого года в нашей стране объем цифровых услуг превысил 21 трлн сумов, то к концу года ожидается, что он достигнет 43 трлн сумов. Число резидентов IT-парков свыше 2 тыс, а количество работающих в этой сфере молодых специалистов достигло 32 тыс. Реализуются проекты цифровизации в таких областях, как здравоохранение, энергетика, транспорт, образование, сельское и водное хозяйство, строительство и другие. Но, наряду с этим, наблюдаются случаи правонарушений с использованием искусственного интеллекта, что требует создания законодательной базы для регулирования данного направления.
В 2021 году принято Постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по созданию условий для ускоренного внедрения технологий искусственного интеллекта» и утверждена «Программа мер по изучению и внедрению технологий искусственного интеллекта, а также перечень пилотных проектов в приоритетных сферах». Также на основе Постановления главы нашего государства от 14 октября 2024 года принята Стратегия развития технологий искусственного интеллекта до 2030 года.
В своем выступлении первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса А. Саидов подробно остановился на этих и других правовых основах использования технологий искусственного интеллекта, опыте Узбекистана в данной сфере.
А. Саидов акцентировал внимание на разработке права искусственного интеллекта, так как в результате возрастания роли цифровых технологий стало формироваться цифровое право, как относительно самостоятельная отрасль современного права, активно развивается национальное законодательство в условиях цифровизации общества. А также выдвинул ряд предложений по закреплению в законодательстве понятия «искусственный интеллект», «кибернасилие» и «кибербулинг», цифрового разрыва, принципа обеспечения прав человека в онлайн среде и недопустимости дискриминации, принципа сохранения культурного разнообразия, а также определению примерного перечня «цифровых прав человека».
Участниками конференции также рассмотрены вопросы сохранения благоприятной среды для развития искусственного интеллекта, практические и юридические аспекты использования искусственного интеллекта для создания контента в сети Интернет, доступность и безопасность данных для обучения ИИ, риски и угрозы генеративного искусственного интеллекта и другие.
По итогам конференции, прошедшей в конструктивном духе, разработаны предложения по развитию и правовому регулированию сферы.