Ўзбекистон вакили Пекин форумида иштирок этди
1-3 ноябрь кунлари Хитой Халқ Республикаси пойтахтида 21-Пекин форуми бўлиб ўтди. Бу галги анъанавий халқаро анжуман “Цивилизациялар уйғунлиги ва барча учун фаровонлик: инновациялар ва инсон тараққиёти даври” мавзусига бағишланди.
Очилиш маросимида Бутунхитой халқ вакиллари кенгаши Доимий қўмитаси раиси ўринбосари Женг Жианбанг, Италия собиқ Бош вазири Романо Проди, Покистоннинг собиқ Бош вазири Шаҳид Ҳоқон Аббосий, академик Гонг Кихуанг, Нобель мукофоти совриндори, Пекин университети президенти, профессор Жерар Алберт Муру сўзга чиқди.
Ялпи ва 13 та шўба йиғилишларида барқарор ривожланиш ва атроф-муҳит гигиенаси; Хитойнинг глобал иқтисодий трансформацияси ва инновацион ривожланиши; сунъий интеллект даврида рақамлаштириш; Хитойнинг Марказий Осиё ва Яқин Шарқ билан ҳамкорлиги; барқарор энергетика тизимларини қуриш; Глобал цивилизация ташаббуси истиқболлари; жаҳон соғлиқни сақлаш тизими; инновациялар даврида гендер тенглик каби масалалар муҳокама қилинди.
Пекин форумида дунёнинг 30 мамлакатидан 500 дан ортиқ олим ва эксперт, сиёсий доиралар ва дипломатик корпус вакиллари иштирок этди. Форум ишида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директорининг биринчи ўринбосари М.Тиллабоев ҳам қатнашди.
Маълумот учун: Форум 2004 йилдан бери Пекин университети, Пекин мэрияси ва Чей илғор тадқиқотлар институти томонидан ҳар йили ўтказиб келинади. Унда инсониятнинг умумий фаровонлиги йўлида цивилизациялар ўртасидаги ўзаро ҳамкорликни асраб-авайлаш масалалари муҳокама қилинади. Ўтган 20 йил давомида Пекин форумларида 80 дан ортиқ давлатдан 7 мингдан зиёд таниқли арбоб ва олимлар иштирок этган.

Представитель Узбекистана принимает участие в работе 21-го Пекинского форума на тему «Гармония цивилизаций и процветание для всех: эра инноваций и развития человечества”
1 ноября начал свою работу 21-й Пекинский форум на тему “Гармония цивилизаций и процветание для всех: эра инноваций и развития человечества”.
На церемонии открытия выступили Женг Жианбанг, заместитель председателя Постоянного комитета Всекитайского собрания народных представителей, Романо Проди, бывший Премьер-министр Италии, Шахид Хакан Аббаси, бывший Премьер-министр Пакистана, академик Гонг Кихуанг, президент Пекинского университета, профессор Жерар Альберт Муру, Нобелевский лаурет по физике за 2018 год.
В работе 21-го Форума, который продлится до 3 ноября, принимают участие более 500 ученых и экспертов, представителей политических кругов и дипломатического корпуса из 30 стран мира. В ходе пленарного и 13 секционных заседаний Форума будут обсуждены вопросы: устойчивого развития и гигиены окружающей среды; глобальной экономической трансформации и инновационного развития Китая; цифровизации в эпоху искусственного интеллекта; сотрудничества Китая с Центральной Азией и Ближним Востоком; построения устойчивых энергетических систем; перспектив Глобальной цивилизационной инициативы; всемирного здравоохранения; гендерного равенства в эпоху инноваций и др.
В работе Пекинского форума принимает участие первый заместитель директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека М.Тиллабаев.
Справочно: Форум организуется ежегодно начиная с 2004 года Пекинским университетом, мэрией города Пекина и Институтом перспективных исследований Chey, в котором обсуждаются актуальные вопросы взаимодействия и сотрудничества по сохранению наследия между цивилизациями во благо общего процветания человечества. За последние 20 лет более 7000 видных деятелей и ученых более 80 стран приняли участие в работе Пекинских форумов.