"Al Harir" газетаси: Парламентлараро иттифоқ ассамблеясининг Тошкентда ўтказилиши Марказий Осиёда парламент дипломатиясини ривожлантиришда янги босқичдир
АР-РИЁЗ, 4 апрель. /"Дунё" АА/. Саудия Арабистонининг "Al Harir" газетаси "Тошкент парламент дипломатияси маркази сифатида: Парламентлараро иттифоқнинг юбилей ассамблеяси" сарлавҳали мақола эълон қилинди, деб хабар қилмоқда "Дунё" АА мухбири.
Унда жорий апрель ойида Тошкент Марказий Осиё тарихида биринчи марта Парламентлараро иттифоқнинг 150-юбилей ассамблеясини қабул қилиши таъкидланган.
Қайд этилишича, ушбу тадбир 100 дан ортиқ миллий парламентлардан 2000 дан ортиқ парламент аъзоларини бирлаштиради, бу эса асосий глобал масалаларни муҳокама қилиш учун ноёб имконият яратади.
"Тошкентнинг ушбу муҳим тадбир учун майдон сифатида танланиши Янги Ўзбекистоннинг халқаро парламент дипломатиясидаги таъсири ортиб бораётганини ва унинг демократик ислоҳотларга содиқлигини таъкидлайди", – деб ёзган электрон нашр.
Саудия ОАВга кўра, Парламентлараро иттифоқнинг 150-юбилей ассамблеясининг Тошкентда ўтказилиши нафақат мамлакат учун тарихий воқеа, балки Марказий Осиёда парламент дипломатиясини ривожлантиришда янги босқичдир.
Мақолада Ўзбекистоннинг Парламентлараро иттифоқ билан ҳамкорлиги амалий ва институционал характерга эга эканлиги қайд этилан. Ўзбекистон Олий Мажлис палаталари вакиллари Ижроия қўмитада, турли қўмиталарда фаол ишладилар, шунингдек, Парламентлараро Иттифоқнинг хотин-қизлар ва ёшлар форумларида иштирок этдилар.
"Шунингдек, сўнгги йилларда Ўзбекистонда парламентнинг ролини кучайтириш, унинг ваколатларини кенгайтириш ва демократик механизмларни жорий этишда сезиларли ютуқларга эришилди", –дейилади "Al Harir" мақоласида.

Газета «Al Harir»: Проведение юбилейной Ассамблеи Межпарламентского союза в Ташкенте — это признание успехов страны в развитии демократических институтов
ЭР-РИЯД, 4 апреля. /ИА «Дунё»/. Популярная саудовская газета «Al Harir» опубликовала статью депутата Законодательной палаты Олий Мажлиса, вице-президента Межпарламентского союза (2020—2023 гг.), академика Акмала Саидова под заголовком «Ташкент как центр парламентской дипломатии», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В ней отмечается, что в апреле Ташкент впервые в истории Центральной Азии примет 150-ю юбилейную Ассамблею Межпарламентского союза (МПС). Это событие объединит свыше 2 тысяч парламентариев из более чем 100 национальных парламентов, предоставляя уникальную возможность для обсуждения ключевых глобальных вопросов.
"В последние годы Узбекистан активно интегрируется в механизмы международного парламентского сотрудничества, участвуя в деятельности МПС, Парламентской Ассамблеи ОБСЕ, Европарламента, ТюркПА, Межпарламентской Ассамблеи СНГ", - говорится в материале.
По словам автора, сотрудничество Узбекистана с МПС носит практический и институциональный характер: представители палат Олий Мажлиса активно работали в Исполнительном комитете, участвовали в женских и молодежных форумах МПС.
«Выбор Ташкента в качестве столицы юбилейной,150-й Ассамблеи Межпарламентского союза — это свидетельство доверия со стороны международного парламентского сообщества и признание масштабных реформ парламентаризма, проводимых в Узбекистане. В последние годы страна демонстрировала значительный прогресс в укреплении роли парламента, расширении его полномочий и внедрении демократических механизмов», - констатируется в статье.
Отмечается, что 150-я Ассамблея Межпарламентского союза в Ташкенте на тему «Парламентские действия в интересах социального развития и справедливости» охватывает широкий спектр вопросов, актуальных для всего мирового сообщества.
«Проведение с 5 по 9 апреля 2025 года юбилейной Ассамблеи Межпарламентского союза в Ташкенте — это признание успехов страны в реформировании парламентаризма и развитии демократических институтов. Как отмечал Антониу Гутерриш, «парламентарии через законы могут внести существенный вклад в достижение устойчивого развития», - резюмирует газета «Al Harir».