Парламент аъзолари инсон ҳуқуқлари ҳимояси масалаларини муҳокама қилди
Парламентлараро иттифоқнинг 150-юбилей ассамблеяси доирасида ташкил этилган давра суҳбатида Марказий Осиё мамлакатлари парламентлари аъзолари инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш масалаларини муҳокама қилди. Асосий эътибор БМТ Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенциясини амалга оширишда парламентларнинг ўрни ва аҳамиятига қаратилди.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати, Ўзбекистон Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий маркази директори Акмал Саидов тадбирни очиб берар экан, инсон ҳуқуқларини таъминлашда парламентлараро ҳамкорлик ва халқаро мулоқотнинг долзарблигини алоҳида таъкидлади.
Сўзга чиққанлар, хусусан БМТ Бола ҳуқуқлари бўйича қўмитаси раиси ўринбосари Софи Киладзе, Парламентлараро иттифоқ ҳамда БМТ вакиллари парламент салоҳиятини ошириш, халқаро тажрибани жорий қилиш ва назорат механизмларини мустаҳкамлаш юзасидан ўз фикрларини билдиришди.

Парламентарии обсудили вопросы защиты прав человека
В ходе “круглого стола”, организованного в рамках 150-й юбилейной Ассамблеи Межпарламентского союза, парламентарии стран Центральной Азии обсудили вопросы защиты прав человека. Основное внимание было уделено роли парламентов в реализации Конвенции ООН о правах ребенка.
Открывая мероприятие, депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса, директор Национального центра Узбекистана по правам человека Акмал Саидов особо подчеркнул актуальность межпарламентского сотрудничества и международного диалога в обеспечении прав человека.
Выступившие, в частности заместитель председателя Комитета ООН по правам ребенка Софи Киладзе, представители МПС и ООН высказали свои мнения относительно повышения потенциала парламента, внедрения международного опыта и укрепления механизмов контроля.