Ҳуқуқшунос олимлар юридик таълимдаги ислоҳотлар бўйича фикр алмашди
Тошкент давлат юридик университетида “Юридик таълимга янгича ёндашув: ҳуқуқшунос олимлар нигоҳида” мавзусида илмий-амалий муҳокама ўтказилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 26 ноябрдаги “Ўзбекистон Республикасида юридик таълим ва илм-фанни янада ислоҳ қилиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармонида белгиланган вазифаларни изчил амалга ошириш мақсадида ташкил этилган анжуманда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси, Конституциявий суд, Судьялар Ассоциацияси, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, Коррупцияга қарши курашиш агентлиги, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман), Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Давлат ва ҳуқуқ институти, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги давлат сиёсати ва бошқаруви академияси, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси ҳузуридаги Парламент тадқиқотлари институти, Одил судлов академияси, Ички ишлар вазирлиги академияси, Жамоат хавфсизлиги университети, Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги академияси, Криминология тадқиқот институти ва олий таълим муассасалари вакиллари, ҳуқуқшунос олимлар, соҳа мутахассислари, профессор-ўқитувчилар ва ёш олимлар иштирок этди.
Тадбирда Фармонда белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш, юртимизда юридик таълим сифатини ошириш, юридик таълимнинг замонавий тамойиллари ва устувор йўналишлари, халқаро стандартларга жавоб берадиган юқори малакали ҳуқуқшунос кадрларни тайёрлаш жараёнини такомиллаштириш, таълим — илм-фан — амалиёт интеграциясини кучайтириш, илмий тадқиқотлар самарадорлигини ошириш ва уларни амалиёт билан уйғунлаштириш, халқаро тажриба асосида юридик кадрлар тайёрлашнинг янги механизмларини белгилаш масалалари муҳокама қилиниб, бу борада кўплаб таклиф ва фикр-мулоҳазалар билдирилди.
Мамлакатимиздаги ҳуқуқшунос олимларни бир жойга жамлаган анжуман давомида юридик таълимда фундаментал фанларни ўқитиш, миллий ҳуқуқий қадриятларни талабаларга етказиш, юридик илм-фанни ривожлантиришнинг устувор йўналишларини белгилаш, юридик таълим ва илм-фанни мувофиқлаштириш борасида ҳамкорликни кучайтириш, юридик илм-фаннинг натижадорлигини ошириш ва илмий тадқиқотларни тижоратлаштириш механизмларини ишлаб чиқиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Илмий-амалий муҳокама юридик таълим соҳасидаги кенг кўламли ислоҳотларни жадаллаштириш, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 26 ноябрдаги “Ўзбекистон Республикасида юридик таълим ва илм-фанни янада ислоҳ қилиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармонида белгиланган вазифаларни амалиётга самарали татбиқ этиш ва ҳуқуқшунослик соҳасида халқаро талаблар даражасида рақобатбардош кадрлар тайёрлашга қаратилган муҳим платформага айланди. Анжуман юртимизда юридик таълимни янги сифат босқичига кўтариш, ҳуқуқий давлат барпо этиш жараёнига муносиб ҳисса қўшадиган профессионал, интеллектуал салоҳиятга эга юридик кадрлар тайёрлаш йўлида муҳим қадам бўлди.
Тадбир давомида билдирилган таклифлар, фикрлар ва амалий тавсиялар юридик таълимни модернизация қилиш, илмий фаолиятни кучайтириш, таълим — илм-фан — амалиётнинг узвий интеграциясини таъминлаш бўйича аниқ стратегик йўналишлар ишлаб чиқилишига хизмат қилади.

Ученые-правоведы обменялись мнениями о реформах в юридическом образовании
В Ташкентском государственном юридическом университете состоялась научно-практическое обсуждение на тему «Новый подход к юридическому образованию: взгляд ученых-правоведов».
В конференции, организованной в целях последовательной реализации задач, определенных в Указе Президента Республики Узбекистан от 26 ноября 2025 года «О мерах по дальнейшему реформированию юридического образования и науки в Республике Узбекистан», приняли участие представители Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Конституционного суда, Ассоциации судей, Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, Агентства по противодействию коррупции, Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана), Института государства и права Академии наук Республики Узбекистан, Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан, Института парламентских исследований при Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Академии правосудия, Академии Министерства внутренних дел, Университета общественной безопасности, Академии правоохранительных органов, Академии Министерства по чрезвычайным ситуациям, Института криминологических исследований и высших учебных заведений, ученые-правоведы, специалисты отрасли, профессорско-преподавательский состав и молодые ученые.
На мероприятии обсуждались вопросы обеспечения выполнения задач, определенных в Указе, повышения качества юридического образования в стране, современные принципы и приоритетные направления юридического образования, совершенствования процесса подготовки высококвалифицированных юридических кадров, отвечающих международным стандартам, усиления интеграции образования, науки и практики, повышения эффективности научных исследований и их гармонизации с практикой, определения новых механизмов подготовки юридических кадров на основе международного опыта, было высказано множество предложений и мнений по этим вопросам.
В ходе конференции, собравшей ученых-юристов страны, особое внимание было уделено вопросам преподавания фундаментальных наук в юридическом образовании, донесения до студентов национальных правовых ценностей, определения приоритетных направлений развития юридической науки, усиления сотрудничества в области координации юридического образования и науки, повышения результативности юридической науки и разработки механизмов коммерциализации научных исследований.
Научно-практическое обсуждение стало важной платформой, направленной на ускорение широкомасштабных реформ в сфере юридического образования, эффективную реализацию задач, определенных в Указе Президента Республики Узбекистан от 26 ноября 2025 года «О мерах по дальнейшему реформированию юридического образования и науки в Республике Узбекистан», и подготовку конкурентоспособных кадров в области юриспруденции на уровне международных требований. Обсуждение стало важным шагом на пути поднятия юридического образования в стране на качественно новый уровень, подготовки юридических кадров с профессиональным и интеллектуальным потенциалом, которые внесут достойный вклад в процесс построения правового государства.
Предложения, мнения и практические рекомендации, высказанные в ходе мероприятия, послужат разработке конкретных стратегических направлений по модернизации юридического образования, усилению научной деятельности, обеспечению тесной интеграции образования, науки и практики.