Ўзбекистон делегацияси БМТнинг Аёллар мақоми бўйича комиссияси сессияси доирасидаги тадбирларда иштирок этди
Илгари хабар берганимиздек, Ўзбекистон делегацияси АҚШнинг Нью-Йорк шаҳрида бўлиб ўтаётган БМТ Аёллар мақоми бўйича комиссиясининг 70-юбилей сессиясида иштирок этмоқда. Унинг доирасида делация аъзолари бир қатор юқори даражадаги халқаро тадбирларда қатнашди.
Жумладан, вазирлар даражасидаги “Барча аёллар ва қизлар учун одил судловдан фойдаланиш имкониятларини таъминлаш ва мустаҳкамлаш” мавзусидаги давра суҳбати ҳамда “Тизимдаги бўшлиқларни бартараф этиш: барча аёллар ва қизлар учун одил судловни таъминлаш” мавзусида интерактив мулоқот давомида делегация аъзолари Ўзбекистонда хотин-қизларнинг одил судловга эришиш имкониятларини кенгайтириш ва суд тизимида гендер тенгликни таъминлашга қаратилган кенг кўламли ислоҳотларнинг натижалари билан ўртоқлашди.
Шунингдек, делегация аъзолари сессия доирасида ўтказилган ялпи мажлислар, тематик муҳокамалар ва турли халқаро учрашувларда иштирок этиб, Ўзбекистонда хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш, уларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш, ижтимоий-сиёсий ҳаётдаги фаоллигини ошириш борасида амалга оширилаётган ислоҳотлар ҳақида маълумот берди.
Шу билан бирга, ташриф доирасида бир қатор икки томонлама учрашувлар ҳам ўтказилди. Жумладан, Қозоғистон Республикаси делегацияси билан мазмунли мулоқот бўлиб ўтди. Хусусан, икки мамлакат ўртасида хотин-қизлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, гендер тенгликни таъминлаш, аёлларнинг иқтисодий ва ижтимоий фаоллигини ошириш, шунингдек, оила институтини мустаҳкамлаш борасидаги ҳамкорликни янада кенгайтириш масалаларига эътибор қаратилди. Учрашув якунида келгусида ҳам ҳамкорликни янада ривожлантириш, тажриба алмашиш ҳамда қўшма тадбирлар ташкил этишни давом эттириш бўйича келишувга эришилди.

Делегация Узбекистана приняла участие в мероприятиях в рамках сессии Комиссии ООН по положению женщин
Как ранее сообщалось, делегация Узбекистана принимает участие в 70-й юбилейной сессии Комиссии ООН по положению женщин, проходящей в Нью-Йорке США. В ее рамках члены делегации приняли участие в ряде международных мероприятий высокого уровня.
Так, в ходе «круглого стола» на уровне министров на тему «Обеспечение и укрепление доступа к правосудию для всех женщин и девочек» и интерактивного диалога на тему «Устранение пробелов в системе: обеспечение правосудия для всех женщин и девочек» члены делегации поделились результатами реформ, направленных на расширение доступа женщин к правосудию и обеспечение гендерного равенства в судебной системе Узбекистана.
Члены делегации также приняли участие в пленарных заседаниях, тематических обсуждениях и различных международных встречах, проведенных в рамках сессии, и предоставили информацию о проводимых в Узбекистане реформах по поддержке женщин, защите их прав и интересов, повышению их активности в общественно-политической жизни.
Наряду с этим, в рамках визита состоялся ряд двусторонних встреч. Так, прошел содержательный диалог с делегацией Республики Казахстан, в ходе которого обсуждены вопросы дальнейшего расширения сотрудничества между двумя странами в области защиты прав женщин, обеспечения гендерного равенства, повышения экономической и социальной активности женщин, а также укрепления института семьи. По итогам встречи достигнута договоренность о дальнейшем развитии сотрудничества, обмене опытом и организации совместных мероприятий.