Joriy yilning 25-yanvar kuni Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining (YETTB) Londondagi bosh qarorgohida “Yangi O‘zbekiston: taraqqiyot uchun yangi imkoniyatlar va ijtimoiy sheriklik” mavzusida xalqaro forum o‘tkazildi.
Tadbirda 100 dan ortiq yuqori darajadagi ishtirokchilar, jumladan, YETTB vakillari, Oliy Majlis Senati aʼzolari, vazirliklar, nodavlat notijorat tashkilotlari va biznes hamjamiyatlari vakillari ishtirok etdi.
Xalqaro forumda O‘zbekistonning davlat organlari, biznes tuzilmalari va fuqarolik jamiyati institutlari o‘rtasida muvaffaqiyatli hamkorlik yo‘lga qo‘yilgani, ayollar tadbirkorligi bilan bog‘liq muammolarni hal etish, xotin-qizlarning iqtisodiy imkoniyatlarini kengaytirishda ko‘mak berilayotgani taʼkidlandi.
Forumning ochilish marosimida Oliy Majlis Senati Raisi, Xotin-qizlarning jamiyatdagi rolini oshirish, gender tenglik va oila masalalari bo‘yicha respublika komissiyasi raisi Tanzila Narbayeva keyingi 7 yilda mamlakatimizda inson huquq va manfaatlarini taʼminlash, iqtisodiyotni liberallashtirish borasida tub o‘zgarishlar amalga oshirilganini alohida taʼkidladi.
– Bugun o‘zbekistonlik tadbirkorlar jahon bozorlariga ishonch bilan qadam qo‘ymoqda. Byurokratik to‘siqlar bartaraf etildi, majburiy va bolalar mehnatiga to‘liq barham berildi, gender tenglikni taʼminlashda amaliy natijalarga erishildi. Bularning barchasi jahon hamjamiyatining munosib eʼtirofiga sazovor bo‘lmoqda. Bunday natijalarga erishishda fuqarolik bundan keyin ham shunday bo‘lib qoladi, – deb taʼkidladi T.Narbayeva.
Qo‘yilayotgan yuksak maqsadlarga erishishda xalqaro hamkorlarning qo‘llab-quvvatlashi muhim ahamiyat kasb etishiga to‘xtalar ekan, Senat Raisi Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki O‘zbekistonning barqaror rivojlanish yo‘lidagi strategik hamkoriga aylanganini eʼtirof etdi.
Taʼkidlash joiz, Markaziy Osiyo davlatlari orasida O‘zbekiston YETTB tomonidan moliyalashtirilayotgan loyihalar bo‘yicha yetakchilik qilmoqda va mazkur investitsiyalar qayta tiklanadigan energetikadan tortib, bank ishigacha bo‘lgan sohalarga kiritilmoqda. Bankning mamlakatdagi loyihalar portfeli 4 mlrd yevrodan oshadi hamda so‘nggi to‘rt yilda 3,3 mlrd yevrolik loyihalar o‘z ishini boshlagan.
Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki prezidenti Odil Reno-Basso O‘zbekiston va YETTB o‘rtasida mustahkam sheriklik va hamkorlik yo‘lga qo‘yilgani hamda gender tenglikni rag‘batlantirish va ayollarning iqtisodiy imkoniyatlarini kengaytirish umumiy strategik ustuvor vazifalardan biri ekaniga alohida urg‘u berdi. Mazkur yo‘nalish kuni kecha ushbu moliyaviy tuzilmaning Direktorlari kengashi tomonidan maʼqullangan O‘zbekistonga oid 2024-2029-yillarga mo‘ljallangan yangi strategiyada ham o‘z aksini topganini aytib o‘tdi.
– Darhaqiqat, bugungi kunda O‘zbekiston butun Markaziy Osiyo mintaqasida yetakchi islohotchi sifatida tan olingan. Biz bu borada O‘zbekistonni qo‘llab-quvvatlashda davom etamiz va men 2024-yilda va undan keyingi yillarda ham kuchli hamkorligimizdan umidvorman, – deb taʼkidladi YETTB prezidenti.
Forumda 2016-yildan buyon O‘zbekistonda nafaqat davlat boshqaruvi, balki barcha jabhalarda, jumladan, nodavlat notijorat tashkilotlarini, ayollar tadbirkorligini rivojlantirish, moliyaviy va nomoliyaviy resurslardan foydalanish borasida amalga oshirilayotgan innovatsion o‘zgarishlar taqdim etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev YETTB Boshqaruvchilar kengashining 32-yillik yig‘ilishi va biznes forumida Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki kabi xalqaro moliya institutlari bilan hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari, jumladan, tadbirkor ayollarni yana-da qo‘llab-quvvatlashga alohida eʼtibor qaratgan edi.
Darhaqiqat, keyingi yillarda O‘zbekistonda davlat boshqaruvi, iqtisodiyot va tadbirkorlik tuzilmasida tub o‘zgarishlar ro‘y berdi, qator tashabbuslar amalga oshirilib, xotin-qizlarning jamiyatdagi rolini yuksaltirish borasida ijobiy qadamlar qo‘yildi.
Bugungi kunda O‘zbekiston ijobiy tajribalarni o‘rganish va kelajakda bajariladigan strategiyalarni ishlab chiqish maqsadida fuqarolik jamiyati institutlari uchun ham mamlakat ichida, ham xalqaro hamjamiyat bilan ijtimoiy sheriklik o‘rnatish imkoniyatlarini yaratishga qaratilgan qator tashabbuslarni amalga oshirmoqda.
Forumda ayollar tadbirkorligi, jumladan, uni moliyalashtirish va taʼlim dasturlari bilan bog‘liq muvaffaqiyatlar, ilg‘or tajribalar, muammolar va yechimlar bo‘yicha ekspert panellari tashkil etildi.
Tadbir ishtirokchilari ijobiy tajribalarni o‘rgandilar va kelajak uchun o‘z strategiyalarini ishlab chiqdilar.
Forum doirasida O‘zbekiston tadbirkor ayollari va hunarmandlarining “Sharq bozori” xayriya ko‘rgazma-yarmarkasi hamda taniqli fotograf Muxitdin Alining yurtimiz olimlari, shifokorlari, o‘qituvchilari, ijodkorlari, sportchilari, hunarmand va boshqa ayollari portretlaridan iborat “O‘zbekiston ayollari hayotida bir kun” ijodiy fotoko‘rgazmasi tashkil etildi.

Делегация Узбекистана во главе с Председателем Сената приняла участие в форуме, организованном ЕБРР в Лондоне
25 января текущего года в штаб-квартире Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) в Лондоне состоялся международный форум на тему «Новый Узбекистан: новые возможности и социальное партнерство для развития».
В мероприятии приняли участие свыше 100 высокопоставленных участников, в том числе представители ЕБРР, члены Сената Олий Мажлиса, представители министерств, ННО и бизнес-сообщества.
В ходе международного форума отмечалось, что установлено успешное взаимодействие между государственными органами, бизнес-структурами и институтами гражданского общества Узбекистана, оказывается содействие в решении проблем, связанных с женским предпринимательством и расширением экономических возможностей женщин.
На открытии форума Председатель Сената Олий Мажлиса, председатель Республиканской комиссии по вопросам повышения роли женщин в обществе, гендерного равенства и семьи Танзила Нарбаева особо подчеркнула, что за последние 7 лет в нашей стране осуществлены кардинальные изменения в обеспечении прав и интересов человека, либерализации экономики.
– Сегодня предприниматели Узбекистана уверенно выходят на мировые рынки. Устранены бюрократические преграды, полностью искоренены принудительный труд и детский труд, достигнуты практические результаты в обеспечении гендерного равенства. Все это получает заслуженное признание мирового сообщества. Важно, что институты гражданского общества усилили свою активность по достижению таких результатов, работа в данном направлении будет продолжена, – отметила Т.Нарбаева.
Председатель Сената, подчеркивая важность содействия, оказываемого международными партнерами в достижении поставленных высоких целей, признала, что ЕБРР стал стратегическим партнером Узбекистана на пути к устойчивому развитию.
Следует отметить, что среди стран Центральной Азии Узбекистан лидирует по проектам, финансируемым ЕБРР. Эти инвестиции направляются в различные секторы, от возобновляемых источников энергии до банковского дела. Портфель банковских проектов в стране превышает 4 млрд евро, а за последние четыре года запущено проектов на 3,3 млрд евро.
Президент Европейского банка реконструкции и развития Одиль Рено-Бассо подчеркнула, что между Узбекистаном и ЕБРР налажено прочное партнерство и сотрудничество, одним из общих стратегических приоритетных задач является стимулирование гендерного равенства и расширение экономических возможностей женщин. Данное направление нашло отражение и в новой Стратегии на 2024-2029 годы по Узбекистану, одобренной вчера Советом директоров этой финансовой структуры.
– Действительно, сегодня Узбекистан признан ведущей страной по реализации реформ в Центральной Азии. Мы продолжим поддерживать Узбекистан в этом вопросе, и я надеюсь на прочное сотрудничество в 2024 году и в последующие годы, – подчеркнула президент ЕБРР.
На форуме были представлены инновационные разработки, реализуемые в Узбекистане с 2016 года не только в области государственного управления, но и во всех сферах, включая развитие негосударственных некоммерческих организаций, женского предпринимательства, использование финансовых и нефинансовых ресурсов.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев на 32-м ежегодном заседании Совета управляющих ЕБРР и бизнес-форуме уделил особое внимание основным направлениям сотрудничества с международными финансовыми институтами, такими как Европейский банк реконструкции и развития, в том числе дальнейшей поддержке женщин-предпринимателей.
Действительно, в последние годы в Узбекистане произошли кардинальные изменения в структуре государственного управления, экономики и предпринимательства, реализован ряд инициатив, предприняты позитивные шаги по повышению роли женщин в обществе.
Сегодня Узбекистан осуществляет ряд инициатив, направленных на создание для институтов гражданского общества возможностей для установления социального партнерства как внутри страны, так и с международным сообществом с целью изучения положительного опыта и разработки стратегий, которые будут реализованы в будущем.
В ходе форума были организованы экспертные панельные дискуссии по вопросам достижения успеха, передового опыта, проблем и решений, связанных с женским предпринимательством, включая его финансирование и образовательные программы.
Участники мероприятия изучили положительные практики и разработали свои стратегии на будущее.
В рамках форума были организованы благотворительная выставка-ярмарка женщин-предпринимателей и ремесленников Узбекистана «Восточный базар» и творческая фотовыставка известного фотографа Мухитдина Али «Один день в жизни женщин Узбекистана», состоящая из портретов ученых, врачей, учителей, творческих людей, спортсменов, ремесленников и других женщин нашей страны.