Mustaqillik yillarida O'zbekistonning inson huquqlari va erkinliklarini himoya qilish sohasidagi davlat siyosatining tamoyillari va asosiy yo'nalishlari shakllandi, xususan:
birinchidan, demokratiya va inson huquqlarining umume'tirof etilgan g'oyalari va qadriyatlariga, shuningdek inson huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlarga sodiqlik;
ikkinchidan, demokratik huquqiy davlatchilik va fuqarolik jamiyatini shakllantirishga asoslangan milliy manfaatlar ustuvorligi;
uchinchidan, O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida mustahkamlangan shaxs manfaatlarining jamiyat va davlat manfaatlaridan ustunligi;
to'rtinchidan, davlat va jamiyatni isloh etish va modernizatsiya qilishda bosqichma-bosqich tamoyilining eng muhim ekanligi;
beshinchidan, ochiqlik va shaffoflik tamoyili asosida har qanday muammolarni xalq bilan, fuqarolik jamiyatining barcha institutlari, shuningdek xalqaro sheriklar bilan muloqotda muxokama qilish va hal etish.
Ushbu tamoyillarga amal qilgan holda, O'zbekistonda inson huquqlari sohasidagi xalqaro standartlarni fuqarolar va davlat xizmatchilari hamda jamiyat  hayotiga keng joriy etish ishlari amalga oshirildi.

За годы независимости сформировались принципы и основные направления государственной политики Узбекистана в сфере защиты прав и свобод человека, в частности:
во-первых, приверженность общепризнанным идеям и ценностям демократии и прав человека, а также международным обязательствам в области прав человека;
во-вторых, приоритет национальных интересов, основывающийся на формировании сильной правовой государственности и справедливого гражданского общества;
в-третьих, приоритет интересов личности над интересами общества и государства, закрепленный в Конституции Республики Узбекистан;
в-четвертых, принцип поэтапности является важнейшей составляющей реформирования и модернизации государства и общества;
в-пятых, принцип открытости и транспарентности, который означает, что обсуждение и решение всех проблем в этой сфере осуществляется в диалоге с народом, со всеми институтами гражданского общества, а также с международными партнерами.
Руководствуясь этими принципами, Узбекистан осуществил широкомасштабное внедрение международных стандартов в области прав человека, в жизнь общества, сознание граждан и государственных служащих.