O‘zbekistonda inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar tizimi tarkibiga O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman), O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Bola huquqlari bo‘yicha vakili (Bolalar ombudsmani), O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Tadbirkorlik sub’ektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha vakil (biznes-ombudsman), Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi institutlari kiradi. Ularning faoliyati biz oldingi mavzularda ko‘rib chiqqan inson huquqlari bo‘yicha xalqaro andozalar va ilg‘or xorijiy tajriba asosida tashkil etilgan va doimiy ravishda takomillashib bormoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) fuqarolar huquqlarining beg‘araz va insonparvar himoyachisidir: u inson huquqlari buzilganligi to‘g‘risidagi shikoyatlarni ko‘rib chiqadi va tekshiradi, ayrim tashkilotlar va mansabdor shaxslar yo‘l qo‘ygan xatoliklarni tugatish yuzasidan tadbirlar tavsiya qiladi, fuqarolarning huquqlari tiklanishiga yordamlashib, inson huquqlarining jiddiy ravishda buzilishiga sababchi bo‘lgan shaxslarni qonunga binoan javobgarlikka tortish to‘g‘risida tavsiya qilishga ham haqlidir. Ombudsmanning mintaqaviy vakillari 2000 yildan buyon O‘zbekistonning barcha mintaqalarida faoliyat ko‘rsatib kelmoqda. Ular fuqarolarning kelib tushgan murojaatlari bo‘yicha joylarga, shuningdek, ozodlikdan mahrum etish joylariga ham chiqib, o‘z tekshiruvlarini amalga oshirish, yana shuningdek, tegishli mintaqalardagi Xalq deputatlari kengashlari majlislarida joylardagi inson huquqlariga rioya etilishi bo‘yicha axborotlarni taqdim etish yo‘li bilan Ombudsman ishining samaradorligini ancha kuchaytirmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 22 apreldagi “Bola huquqlari kafolatlarini yanada kuchaytirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Bola huquqlari bo‘yicha vakili lavozimi joriy etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Tadbirkorlik sub’ektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha vakil (biznes-ombudsman) tadbirkorlarning davlat tomonidan belgilangan huquqlari himoyasi uchun xizmat qiladi. Prezident huzuridagi tadbirkorlar huquqlarini himoya qilish bo‘yicha vakilning vazifalari va huquqlari tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirish, tadbirkorlarning huquq va manfaatlarini himoya qilish borasidagi davlat siyosatini shakllantirish va amalga oshirishda ishtirok etish, tadbirkorlar faoliyati tekshiruvida ularni qonuniy tomonlama qo‘llab-quvvatlash, tadbirkorlarning manfaatlarini ko‘zlab, sudlarga da’vo arizalari berish, ularning faoliyatini monitoring qilib borishdan iborat.
O‘zbekiston Respublikasining inson huquqlarini himoya qiluvchi milliy institutlari orasida Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi xalqaro va milliy idoralararo muvofiqlashtiruvchi rol o‘ynaydi. Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi inson huquqlari sohasidagi O‘zbekiston Respublikasining xalqaro majburiyatlarini bajarish bo‘yicha davlat organlari va boshqa tashkilotlarning o‘zaro hamkorligini, milliy ma’ruzalar tayyorlanishini, inson huquqlarini himoya qilish bo‘yicha xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlikni kengaytirishni ta’minlovchi davlat organi hisoblanadi. Markaz o‘z vakolatlarini barcha davlat organlari va tashkilotlar, ularning mansabdor shaxslaridan mustaqil ravishda amalga oshiradi. Markaz har yili O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalari, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga inson huquqlari sohasidagi O‘zbekiston Respublikasining xalqaro majburiyatlariga rioya etilishi holati to‘g‘risida axborot taqdim etadi. Markaz davlat organlari, fuqarolik jamiyati institutlari, ta’lim, ilmiy-tadqiqot va boshqa tashkilotlarning faoliyatiga inson huquqlari sohasidagi O‘zbekiston Respublikasining xalqaro majburiyatlarini bajarish masalalari bo‘yicha ko‘maklashadi.

В структуру национальных правозащитных учреждений Узбекистана входят Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсман), Уполномоченный при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства и Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека. Их работа организована и постоянно совершенствуется на основе международных стандартов в области прав человека и лучших международных практик.
Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсман) – рассматривает и расследует жалобы на нарушения прав человека, рекомендует меры по устранению ошибок, допущенных отдельными организaциями и должностными лицами, содействует восстановлению прав человека. Региональные представители Омбудсмана работают во всех регионах Узбекистана с 2000 года. Они значительно повысили эффективность работы Омбудсмана, рассматривая обращения граждан, а также в местах содержания под стражей, проводя свои собственные расследования, а также представляя информацию о правах человека на заседаниях местных советов.
Согласно постановлению Президента Республики Узбекистан
«О дополнительных мерах по дальнейшему усилению гарантий прав ребенка» от 22 апреля 2019 года введена должность -Уполномоченного по правам ребенка.
Уполномоченный при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства служит для защиты прав и законных интересов субъектов предпринимательства. В обязанности уполномоченного входят содействие предпринимательству, участие в разработке и реализaции государственной политики по защите прав и интересов предпринимателей, оказание им юридической поддержки при ведении предпринимательской деятельности, и подача исков в интересах предпринимателей, осуществление контроля за соблюдением прав и законных интересов субъектов предпринимательства государственными органами.
Среди национальных правозащитных учреждений Республики Узбекистан Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека играет координирующую роль как на международном, так и на национальном уровне. Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека является государственным органом, который обеспечивает сотрудничество между государственными органами и другими организациями в выполнении международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека, подготовке нaциональных докладов и расширении сотрудничества с международными правозащитными организaциями. Центр осуществляет свои полномочия независимо от всех государственных органов и организaций, их должностных лиц. Центр ежегодно представляет Президенту Республики Узбекистан, Палатам Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Кабинету Министров информaцию о соблюдении международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека. Центр содействует деятельности государственных органов, институтов гражданского общества, образовательных, исследовательских и других организaций по выполнению международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека.