Iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy huquqlar – bu inson huquqlarining bir turi bo‘lib, u bizga munosib hayot kechirish, jamiyat hayotida to‘laqonli ishtirok etish uchun zarur shart-sharoitlarni kafolatlaydi, bunda har bir kishi farovonlikka erishishi, o‘z salohiyatini ro‘yobga chiqarishi hamda baxtli bo‘lishi va o‘z hayotidan rozi bo‘lishini ta’minlash nazarda tutiladi.
Shu ma’noda iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy huquqlar insonning asosiy ehtiyojlarini va mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishini ta’minlaydi.
Iqtisodiy huquqlarga mehnat huquqi, majburiy mehnatdan ozod bo‘lish huquqi, adolatli ish haqi olish huquqi, xavfsiz ish muhiti, kasaba uyushmalarini tashkil etish va birlashtirish va boshqalar kiradi.
Ijtimoiy huquqlar sog‘liqni saqlash huquqi, uy-joy huquqi, ta’lim olish huquqi, ijtimoiy ta’minot olish huquqi va boshqalarni o‘z ichiga oladi.
Madaniy huquqlarga madaniyat va urf-odatlarni himoya qilish huquqi, jamiyatning madaniy hayotda ishtirok etish, shuningdek, ilmiy yutuqlardan foydalanish va undan foyda olish huquqi kiradi.
So‘nggi paytlarda sog‘lom atrof muhitga bo‘lgan huquq ham ushbu huquqlar doirasiga kiritilmoqda. Shu munosabat bilan, O‘zbekiston Respublikasining yangi tahrirdagi Konstitutsiyasida ham mazkur huquqlar iqtisodiy, ijtimoiy, madaniy va ekologik huquqlar sifatida bayon etilgan. Jumladan, Konstitutsiyaning 49-moddasida xar kim qulay atrof muhitga ega bo‘lish huquqiga ega ekanligi, davlat esa atrof-muhitni yaxshilash, tiklash va muhofaza qilish, ekologik muvozanatni saqlash bo‘yicha chora tadbirlarni amalga oshirishi belgilangan.
Iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy huquqlar ikkinchi avlod huquqlari hisoblanadi. Ushbu huquqlar turli xalqaro va mintaqaviy hujjatlar, shuningdek davlatlarning konstitutsiyalari bilan himoyalangan. Iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy huquqlar to‘g‘risidagi xalqaro pakt ushbu huquqlarni xalqaro darajada kafolatlaydi.
O‘zbekiston Respublikasi mazkur Xalqaro paktga O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining 1995 yil 31 avgustdagi 126-I-sonli «1966 yil 16 dekabrdagi Iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy huquqlar to‘g‘risidagi xalqaro paktga qo‘shilish haqida»gi qaroriga asosan qo‘shilgan. O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining IX bobi bilan ushbu huquqlar milliy darajada muhofaza qilingan.

Экономические, социальные и культурные права — это такие права человека, которые гарантируют нам необходимые условия для того, чтобы вести достойную жизнь, полноценно участвовать в жизни общества, где каждый может достичь процветания, реализовать свой потенциал и быть счастливым и удовлетворенным своей жизнью.
В этом смысле экономические, социальные и культурные права обеспечивают основные потребности человека и социально-экономическое развитие страны.
Экономические права включают право на труд, право на справедливую заработную плату, право на свободу от принудительного труда, безопасную рабочую среду и другие.
Социальные права включают право на достаточный жизненный уровень, право на охрану здоровья, право на медицинскую помощь, право на жилье, право на образование, право на социальное обеспечение и другие.
Культурные права включают право на защиту культуры и традиций, право на участие в культурной жизни общества, на свободный выбор нравственных и культурных ценностей, на доступ к культурным ценностям, на свободу творчества и самореализации, право на охрану интеллектуальной собственности.
Недавно в сферу этих прав было включено и право на здоровую окружающую среду. В связи с этим в новой редакции Конституции Республики Узбекистан эти права определены как экологические права.
Экономические, социальные и культурные права являются правами второго поколения. Эти права защищены различными международными и региональными документами, а также конституциями государств. Международный пакт об экономических, социальных и культурных правах гарантирует эти права на международном уровне.
Республика Узбекистан присоединилась к настоящему Международному пакту на основании Постановления Олий Мажлиса Республики Узбекистан «О присоединении к Международному пакту об экономических, социальных и культурных правах от 16 декабря 1966 года» от 31 августа 1995 года.