Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 12 fevral kuni qishloq xo‘jaligida ishga solinmagan yangi zaxiralarni safarbar etish chora-tadbirlari muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
So‘nggi yillarda qishloq xo‘jaligi ham miqdor, ham samaradorlik jihatidan rivojlanmoqda. Klaster tizimi orqali yuqori unumli texnika va chuqur qayta ishlash kirib kelmoqda.
2023 yilda sohada ishlab chiqarish 4,1 foizga o‘sib, 426 trillion so‘mni tashkil qilgan. Eksport esa qariyb 2 milliard dollarga yetgan. 152 ming gektar bog‘ va tokzorlar barpo etilib, 185 ming tonna meva-sabzavot, 31 ming tonna go‘sht va 485 ming tonna sutni qayta ishlash quvvatlari ishga tushirilgan.
Yaqin tariximizda ilk bor paxtadan 3 million 700 ming tonna, g‘alladan 8 million tonna hosil olindi. Ularning hisobini yuritish va mahsulotni sotish tizimi to‘liq raqamlashtirildi.
Yig‘ilishda asosiy e’tibor qishloq xo‘jaligida unumdorlikni oshirish, tannarxni kamaytirish, suvni tejashga qaratilib, galdagi vazifalar belgilandi.
Prezidentimiz yer va suv resurslari cheklangan sharoitda yangicha ishlab, mahsulotni ko‘paytirish, sohaga sanoat muhitini olib kirish zarurligini ta’kidladi.
Masalan, yurtimizda bir gektar maydondan olinadigan o‘rtacha hosil ilg‘or mamlakatlardagiga qaraganda kam. Lekin o‘g‘it ham, yoqilg‘i ham, suv ham 2 karra ko‘p ishlatiladi. Shu bois xorijdan serunum chigit va urug‘lar olib kelib, dehqonlarni yangi agrotexnologiyalarga o‘qitib, hosildorlikni paxtada 50 sentner, g‘allada 100 sentnerga yetkazish mumkinligi aytildi.
Davlatimiz rahbari fermerlarning manfaatdorligi masalasiga alohida e’tibor qaratdi. Bugungi kunda, yangi tartib asosida, paxta xomashyosi birja orqali sotilmoqda. Nyu-York birjasida paxta narxi oshmoqda. G‘allachilikda ham bozor munosabatlari hisobiga fermerlarning daromadi 2 baravar ortgan.
– Agar dehqon va fermerni iqtisodiy manfaatdor qilsak, ular davlat mablag‘isiz ham ishlay oladigan vaqtlar keladi. Mening maqsadim shu, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Manfaatdorlikni yanada oshirish uchun bu yil, paxtachilikda bo‘lgani kabi, g‘alla yetishtirishda ham imtiyozli kreditni to‘g‘ridan-to‘g‘ri fermerga berish tizimi joriy qilinadi. Bundan tashqari, davlat resursi uchun xarid qilingan bug‘doyni daladan tashib kelish va saqlash xarajati ham to‘liq byudjetdan qoplanadi.
Fermer xo‘jaliklarining barqarorligida xarajat kamligi ham muhim. Shuning uchun mineral o‘g‘itlar tannarxini bu yil 15 foizga kamaytirish, ularni birjaga yetarlicha chiqarish, yana 70 ta tumanda o‘g‘it omborlari tashkil qilish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Shuningdek, mineral o‘g‘it sifati va ustamasi alohida nazoratga olinadi. Fermerlarga o‘z hisobidan o‘g‘it sotib olish bo‘yicha qulaylik yaratiladi. Joylardagi omborlardan mineral o‘g‘itni tashish uchun transportni logistika portalida majburiy ro‘yxatdan o‘tkazish tartibi bekor qilinadi.
Suv yo‘qotilishini kamaytirish maqsadida bu yil 75 ta yirik kanalni betonlashga byudjetdan 680 milliard so‘m ajratilgan. Suv tejovchi texnologiyalar uchun 3 yil imtiyozli davr bilan 5 yilga 14 foizli kredit berish yo‘lga qo‘yilgan. Yig‘ilishda bu borada hududlardagi ishlar tahlil qilinib, sustkashliklar ko‘rsatib o‘tildi.
Sohada hisob-kitob intizomida ham kamchiliklar borligi aytildi. Masalan, klasterlarning fermerlar oldidagi qarzdorligi hali to‘liq to‘lanmagan.
Endi yangi tizimga ko‘ra, oldingi qarzini 1 aprelgacha to‘liq to‘lamagan klaster bilan fyuchers shartnomasi bekor qilinadi va fermerga paxtani birjada sotishga ruxsat beriladi. Ma’lumotni elektron platformaga kiritgan va fyuchers shartnoma imzolagan fermerga kredit ko‘pi bilan uch kun ichida ajratilishi shart etib belgilandi.
Yig‘ilishda meva-sabzavot yetishtirish hamda eksporti hajmini oshirish choralari ham ko‘rib chiqildi.
Buning uchun, avval ajratilgan 200 ming gektarga qo‘shimcha, yana 60 ming gektar yer aholiga tarqatib beriladi. Shuningdek, tomorqalarda kooperatsiya asosida mahsulot yetishtirish qo‘llab-quvvatlanadi. Bu maqsadlarga 100 million so‘mgacha garovsiz, 150 million so‘mgacha garov ta’minoti pasaytirilgan holda imtiyozli kreditlar taqdim etiladi. Fermer va dehqonlarga zarur texnikalar “O‘zagrolizing” aksiyadorlik jamiyati tomonidan 10 yil muddatga 3 yil imtiyozli davr bilan lizingga beriladi. Chetdan olib kelinadigan motokultivator va minitraktorlarga bojxona imtiyozi 3 yilga uzaytiriladi.
So‘nggi yillarda yurtimizda issiqxona maydonlari, ularda yetishtirilgan mahsulotlar hajmi 3 barobarga ko‘paygan. Bugungi kunda yoqilg‘isiz isitiladigan issiqxonalar barpo qilish ommalashib borayapti.
Prezident bu tajribani ma’qullab, ularni ko‘paytirish, dehqonlarga tayyor holda qurib berish zarurligini ta’kidladi. Buning uchun “Oilaviy tadbirkorlik” dasturi doirasida 100 million so‘mgacha garovsiz kredit beriladi.
Qishloq xo‘jaligiga investitsiyalar ham faol jalb etilmoqda. Joriy yilda 655 million dollar xorijiy sarmoyani o‘zlashtirish rejalashtirilgan. Loyihalarda bozorga sarxil mahsulotlar yetkazib berish, oziq-ovqat inflyatsiyasini kamaytirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Xususan, import o‘rnini bosuvchi 25 turdagi oziq-ovqat bo‘yicha 342 ta loyiha amalga oshirilmoqda.
Buni davom ettirib, yangi loyihalar ishlab chiqish, xalqaro brendlarni jalb qilish muhimligi ta’kidlandi.
Jahon banki mablag‘lari hisobidan yangi loyihalar uchun 10 yil muddatga, aylanma mablag‘ uchun 2 yil muddatga milliy valyutada 18 foizdan kredit ajratiladi. Mashhur brendlar buyurtmalarini korxonalarga joylashtiradigan sorsing kompaniyalarni jalb qilish xarajatining 50 foizi qoplanadi. Bunda har bir brendga 500 million so‘mgacha subsidiya beriladi.
Endilikda so‘mda eksport qilgan tadbirkorlarga ham qo‘shilgan qiymat solig‘i qaytarib berilishi ma’lum qilindi.
Yig‘ilishda chorvachilik, ipakchilik va baliqchilik tarmoqlarini qo‘llab-quvvatlash choralari ham belgilandi.
Xususan, chorva kompleksi tashkil qilish, qoramol olish, omuxta-yem chiqarish uchun milliy valyutada 17 foizdan 3 yil imtiyozli davr bilan 10 yilga kredit beriladi. Chorva xo‘jaliklarini aylanma mablag‘ bilan ta’minlashga ham 1 trillion so‘m imtiyozli kredit yo‘naltiriladi. Uning 18 foizdan oshgan qismi Tadbirkorlik jamg‘armasidan qoplab beriladi.
Pillani Vetnam va Xitoy tajribasi asosida sanoat usulida yetishtirish yo‘lga qo‘yiladi, o‘rma tutzorlar barpo etiladi. Ipakchilik instituti huzurida 2 ta naslli urug‘lik stansiyasi ishga tushiriladi.
Tarmoqda moddiy manfaatdorlikni oshirish uchun ikki bosqichda bozor tamoyillariga o‘tiladi. Bu yil birinchi bosqichda pilla narxi 25 foizga oshiriladi. Aholiga pilla yetishtirish uchun subsidiya beriladi va pilla yetishtiruvchilar daromad solig‘idan ozod qilinadi. Ikkinchi bosqichda, 2025 yildan narxni davlat belgilashi, klasterlarga muayyan tuman va fermerlar biriktirilishidan voz kechiladi. Pilla fermer bilan klaster o‘rtasida erkin narxda tuziladigan shartnoma asosida yoki birja orqali sotiladi.
Daryo bo‘ylarida va xonadonlarda havzalar o‘rnatib, baliq yetishtirishni ko‘paytirish bo‘yicha ham vazifalar ko‘rsatib o‘tildi.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 12 февраля состоялось видеоселекторное совещание по задействованию новых резервов в сельском хозяйстве.
В последние годы сельское хозяйство развивается как в количественном, так и в качественном аспекте. Внедряются высокопроизводительная техника и глубокая переработка через систему кластеров. В 2023 году производство в отрасли выросло на 4,1 процента, составив 426 триллионов сумов. Экспорт достиг почти 2 миллиардов долларов. Были созданы 152 тысячи гектаров садов и виноградников, запущены мощности по переработке 185 тысяч тонн фруктов и овощей, 31 тысячи тонн мяса и 485 тысяч тонн молока.
Впервые в нашей недавней истории было получено 3 миллиона 700 тысяч тонн хлопка и 8 миллионов тонн зерна. Система учета и продажи продукции полностью цифровизирована.
На совещании основное внимание уделялось повышению производительности в сельском хозяйстве, снижению себестоимости и экономии воды, определены задачи на перспективу.
Президент подчеркнул необходимость новаторского подхода к работе и увеличению производства продукции в условиях ограниченных ресурсов земли и воды, а также внедрения промышленной культуры в отрасль. Например, средняя урожайность с гектара в нашей стране ниже, чем в передовых странах, при этом удобрения, топливо и вода используются в два раза больше. Отмечено, что можно достичь урожайности хлопка до 50 центнеров, а зерновых до 100 центнеров с гектара, ввозя производительные семена и обучив фермеров новым агротехнологиям.
Глава государства особо отметил вопрос заинтересованности фермеров. Сегодня на основе нового порядка хлопок-сырец продается через биржу. Цены на хлопок на Нью-Йоркской бирже растут. В зерноводстве доходы фермеров удвоились благодаря внедрению рыночных отношений.
- Если заинтересовать фермера, он сможет работать без субсидий от государства. Такие времена настанут и в этом моя цель, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Для дальнейшего стимулирования заинтересованности, в этом году в зерноводстве будет внедрена аналогичная применяемой в хлопководстве система предоставления льготных кредитов напрямую фермерам. Кроме того, расходы на транспортировку и хранение пшеницы, закупленной за государственные ресурсы, будут полностью покрываться из бюджета.
Важным аспектом устойчивости фермерских хозяйств является снижение затрат. В связи с этим даны поручения по снижению себестоимости производства минеральных удобрений на 15 процентов в этом году, созданию достаточного предложения на бирже и организации складов удобрений дополнительно в 70 районах.
Также будут взяты под контроль качество и наценка на минеральные удобрения. Фермерам будут созданы условия для покупки удобрений за свой счет. Порядок обязательной регистрации на логистическом портале транспорта для перевозки минеральных удобрений со складов будет отменен.
Для сокращения потерь воды в этом году на бетонирование 75 крупных каналов из бюджета выделено 680 миллиардов сумов. Введена система предоставления кредитов под 14 процентов на срок до 5 лет с льготным периодом в 3 года для внедрения водосберегающих технологий. На совещании в разрезе регионов проанализирована работа в этом направлении и указаны недостатки.
Отмечены проблемы в отрасли, связанные с дисциплиной расчетов. Например, задолженность кластеров перед фермерами еще не погашена полностью. Согласно новому порядку фьючерсный контракт с кластером, который не погасил задолженность до 1 апреля, будет аннулирован, и фермер получит право продать хлопок на бирже. Фермерам, внесшим данные в электронную платформу и подписавшим фьючерсный контракт, кредит должен быть предоставлен в течение трех дней, указано на совещании.
На совещании также обсуждены меры по увеличению объемов производства и экспорта фруктов и овощей. В дополнение к уже выделенным 200 тысячам гектаров, среди населения будут распределены еще 60 тысяч гектаров земли. Кроме того, будет поддерживаться производство продукции на основе кооперации в личных подсобных хозяйствах. Для этих целей будут предоставляться льготные кредиты до 100 миллионов сумов без залога и до 150 миллионов сумов с уменьшенным залоговым обеспечением. Фермерам и дехканам будет предоставлена необходимая техника в лизинг от акционерного общества "Узагролизинг" на срок до 10 лет с льготным периодом в 3 года. Таможенная льгота при ввозе мотокультиваторов и мини-тракторов будет продлена на 3 года.
В последние годы в нашей стране количество теплиц и объем производимой в них продукции утроились. Сегодня все больше строятся теплицы, не требующие топлива для отопления. Президент одобрил этот опыт и подчеркнул необходимость их расширения, предоставления фермерам теплиц "под ключ". В рамках программы "Семейного предпринимательства" на эти цели будет выдаваться беззалоговый кредит до 100 миллионов сумов.
В сельское хозяйство также активно привлекаются инвестиции. В текущем году планируется освоить 655 миллионов долларов иностранных инвестиций. В проектах уделяется особое внимание поставке на рынок качественной продукции и снижению продуктовой инфляции. В частности, реализуются 342 проекта по выпуску 25 видов импортозамещающей продовольственной продукции.
Подчеркнута важность продолжения этой работы, разработки новых проектов и привлечения международных брендов. За счет средств Всемирного банка на новые проекты будет выделяться кредиты на срок до 10 лет под 18 процентов в национальной валюте, а на пополнение оборотных средств - кредиты сроком до 2 лет. Будут покрываться 50 процентов расходов на услуги сорсинговых компаний, размещающих заказы мировых брендов на отечественных предприятиях. За каждый привлеченный бренд будет выделяться субсидия до 500 миллионов сумов.
Отныне предпринимателям, экспортирующим продукцию за сумы, также будет возвращаться налог на добавленную стоимость.
На совещании определены меры по поддержке животноводства, шелководства и рыбоводства. В частности, на создание животноводческих комплексов, приобретение скота, производство комбикормов будут выделяться кредиты в национальной валюте под 17 процентов с льготным периодом в 3 года на срок до 10 лет. Животноводческим хозяйствам также будет направлено 1 триллион сумов льготных кредитов на оборотные средства. Часть кредита, превышающая 18 процентов ставки, будет покрываться из Фонда поддержки предпринимательства.
Шелководство будет развиваться промышленным способом на основе опыта Вьетнама и Китая, будут создаваться сетчатые плантации шелковицы. При Институте шелководства будут запущены две шелководческие станции.
Для повышения материальной заинтересованности в отрасли будет совершен переход к рыночным принципам в два этапа. В этом году на первом этапе цена на коконы будет увеличена на 25 процентов. Населению будут предоставляться субсидии на заготовку коконов, производители коконов будут освобождены от подоходного налога. На втором этапе, начиная с 2025 года, отменяется государственное регулирование цен, за кластерами больше не будут закрепляться определенные районы и фермеры. Коконы будут реализовываться по свободной цене на основе договора между фермером и кластером или через биржу.
Также определены задачи по расширению выращивания рыбы в бассейнах вдоль рек и в частных хозяйствах.