Oliy Majlis Senati Raisi Tanzila Narbayeva Nyu-York shahrida Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibi Antoniu Guterrish bilan uchrashuv o‘tkazdi.
O‘zbekiston Respublikasining BMT va uning ixtisoslashgan idoralari bilan hamkorligining hozirgi holati va istiqbollari ko‘rib chiqildi. Xususan, Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish, gender tenglikni taʼminlash, shuningdek, ekologik muammolar, jumladan Orol fojiasi oqibatlarini yumshatish masalalariga eʼtibor qaratildi.
Uchrashuv davomida O‘zbekistonning BMT bilan o‘zaro aloqalari tobora kengayib borayotgani, iqtisodiyot, ilm-fan, sog‘liqni saqlash, ekologiya, madaniyat va taʼlim yo‘nalishlaridagi hamkorlikning samarali natijalari alohida qayd etildi.
O‘zbekiston BMT doirasida jahon hamjamiyati tomonidan qo‘llab-quvvatlangan, barqarorlik va izchil taraqqiyotni taʼminlash, inson huquqlarini himoya qilishga amaliy hissa qo‘shayotgan tashabbuslarni ilgari surib kelayotgani qayd etildi. Jumladan, O‘zbekiston tashabbusi bilan so‘nggi yillarda mintaqaviy hamkorlik, ekologiya, inson huquqlarini himoya qilish, BRMga erishishni jadallashtirishda parlamentlararo muloqotni rivojlantirishga qaratilgan BMT Bosh Assambleyasining 7 ta maxsus rezolyutsiyasi qabul qilingan.
A.Guterrish Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi munosabatlarning bugungi ijobiy holatida O‘zbekistonning muhim roliga alohida to‘xtalib o‘tdi. “Prezident Shavkat Mirziyoyevning saʼy-harakatlari bilan Markaziy Osiyo bugun ahil-inoq yashamoqda, mamlakatlar barcha sohalarda jadal hamkorlik qilmoqda. O‘zbekiston tashabbusi bilan mintaqa ayollari ham faoliyati ishonchli qo‘llarda bo‘lgan Markaziy Osiyo mamlakatlari yetakchi ayollarining noyob muloqoti doirasida birlasha oldi”.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston tashabbuslarini xalqaro maydonda ilgari surish, mamlakatda amalga oshirilayotgan islohotlar hamda mintaqaviy hamkorlikni kengaytirishga doir aniq takliflarni qo‘llab-quvvatlashda BMT bilan konstruktiv hamkorlik yuzasidan fikr almashildi.
Samimiy va amaliy ruhda kechgan muloqot yakunida O‘zbekiston va BMT o‘rtasida barcha sohalarda o‘zaro manfaatli munosabatlarni yana-da kengaytirishga kelishib olindi.

Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева в Нью-Йорке провела встречу с Генеральным секретарем Организации Объединенных Наций Антониу Гутерришем.
Рассмотрены сегодняшнее состояние и перспективы развития сотрудничества Республики Узбекистан с ООН и ее специализированными учреждениями. В частности, внимание уделено вопросам достижения Целей устойчивого развития, обеспечения гендерного равенства, а также смягчения экологических проблем, в том числе последствий Аральской катастрофы.
В ходе встречи особо подчеркивалось, что взаимодействие Узбекистана с ООН все больше расширяется, достигнуты значимые результаты благодаря сотрудничеству в таких сферах, как экономика, наука, здравоохранение, экология, культура и образование.
Отмечалось, что Узбекистан в рамках ООН выдвигает инициативы, которые находят поддержку мирового сообщества и являются практическим вкладом в обеспечение стабильности и устойчивого развития, защиты прав человека. Так, по инициативе Узбекистана в последние годы принято 7 специальных резолюций Генеральной Ассамблеи ООН, направленных на развитие регионального сотрудничества в области экологии, защиты прав человека, межпарламентского диалога в ускорении достижения ЦУР.
А.Гутерриш особо подчеркнул важную роль Узбекистана в сегодняшнем позитивном развитии отношений между странами Центральной Азии. «Благодаря стараниям Президента Шавката Мирзиёева сейчас Центральная Азия живет в гармонии, страны динамично сотрудничают по всем направлениям. По инициативе Узбекистана женщины региона также смогли объединиться в рамках уникального Диалога женщин лидеров стран ЦА, деятельность которого находится в надежных руках».
В ходе беседы состоялся обмен мнениями по конструктивному сотрудничеству с ООН по продвижению инициатив Узбекистана на международной арене, поддержке реализуемых в стране реформ, принятию конкретных шагов по расширению и углублению регионального сотрудничества.
По завершении диалога, прошедшего в дружеской и деловой обстановке, достигнута договоренность относительно дальнейшего расширения взаимовыгодных отношений между Узбекистаном и ООН во всех сферах.