Safar asnosida davlatimiz rahbari O‘zbekiston musulmonlari idorasi raisi, muftiy Nuriddin Xoliqnazarov bilan samimiy suhbatlashdi. Muloqotda diniy-ma’rifiy yo‘nalishlardagi ishlar, muborak Ramazon oyining fazilatlari haqida so‘z bordi.
Ma’lumki, 11-mart kuni butun islom ummati qatori yurtimiz musulmonlari ham bu qutlug‘ oyni xursandchilik bilan kutib oldilar. Ro‘zadorlar mamlakatimizdagi tinchlik va farovonlik sharofatidan ibodatlarini emin-erkin ado etmoqda, buning uchun Alloh taologa cheksiz shukronalar aytmoqda. Masjidlarda Qur’oni karim xatm etilib, xalqimizga osoyishtalik, fayz-u baraka tilab duolar qilinmoqda.
Muftiy bu ulug‘ ayyomda sabr-qanoat, xayr-u saxovat fazilatlari ziyoda bo‘lishini, yurtdoshlarimiz buni his qilib, savob amallarni ko‘p qilayotganini aytdi.
Prezidentimiz bu oyni yuksak darajada o‘tkazish, yurtimizdagi tinchlikni qadrlash va mehr-oqibat muhitini mustahkamlash bo‘yicha o‘z fikrlarini bildirdi. Inson qadrini ulug‘lash maqsadiga muvofiq, xalqimiz manfaatlarini ta’minlash, muhtoj insonlarni qo‘llab-quvvatlash davom ettirilishini aytdi.
Tadbirkorlikni rivojlantirish, tomorqa va uy xo‘jaliklaridagi imkoniyatlarni to‘liq ishga solish orqali qishloq aholisi turmushini yuksaltirish muhimligi ta’kidlandi. Yoshlarni bilim-ma’rifatli va vatanparvar etib tarbiyalash, ularni o‘qishga, mehnatsevarlikka undashning ahamiyati haqida suhbatlashildi.
Dastlab tumandagi Ittifoq mahallasida tomorqa va uy xo‘jaliklaridagi imkoniyatlarni to‘liq ishga solish orqali aholi daromadlarini oshirish chora-tadbirlari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Unda Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar rahbarlari, 208 ta tuman va shahar hokimlari, ularning o‘rinbosarlari, banklar va mahallalar vakillari qatnashdi. Davlatimiz rahbari odamlar yaxshi yashashga intilayotgani, ularga mablag‘ va ko‘mak berib, daromad manbai yaratish zarurligini ta’kidladi.
– Tadbirkorlik, bandlik, kambag‘allikdan chiqarishga katta mablag‘lar ajratayapmiz. “Mahalladagi yettilik”ni nima uchun tashkil qildik, kambag‘allikdan chiqarish tizimini nimaga xonadongacha olib bordik? Maqsadimiz – tomorqani ishlatib, xonadonda ishlab chiqarish qilib, ko‘chada xizmatlarni ko‘paytirib, har sotixdan 1-2 million so‘m daromad topishga o‘rgatish, – dedi davlatimiz rahbari.
Lekin Sayxunobodda natijalar bunday emas. Qishloq xo‘jaligi, qurilish va investitsiyaning tumandagi tizimi yetarlicha ishlamayapti, tadbirkorlik o‘smayapti.
Shu bois Sirdaryo viloyati hokimining birinchi o‘rinbosari, Sayxunobod tumani hokimi va boshqa bir qator rahbarlar vazifasidan ozod qilindi.
Yig‘ilishda Sayxunobod tumani misolida hududlardagi muammolar va foydalanilmayotgan imkoniyatlar ko‘rsatib o‘tildi.
Xususan, davlat tomonidan banklarga katta resurs ajratilayapti. O‘tgan yili mahalladagi tadbirkorlik uchun Sayxunobodga 120 milliard so‘m berilgan. Tuman tadbirkorlari soliqdan 85 milliard so‘mlik imtiyoz olgan.
Lekin buning samarasi shunga yarasha emas. Xususiy sektorda yaratilgan rasmiy ish o‘rni bor-yo‘g‘i 968 taga ko‘paygan. 2023-yilda tumanda 167 ta yangi tadbirkor paydo bo‘lgan bo‘lsa, shuning yarmi hali ish boshlamagan.
Banklar faqat qaytimni o‘ylab, oson yo‘l bilan resurslarni doimiy mijoziga berayapti. “Men ham tadbirkor bo‘lay, mahallada ish o‘rni yaratay”, degan oddiy odamlar chetda qolib ketayapti. Kambag‘allikni yo‘qotish uchun ularga tayyor loyiha berilmayapti.
O‘tgan yili Sayxunobodda sanoat hajmi ham o‘smagan. 19 ta mahalladan 16 tasida yuqori qo‘shilgan qiymat yaratadigan birorta ishlab chiqarish yo‘q. Tayyor infratuzilmasi bor 16 ta bino va inshoot sotilmay turibdi. Xomashyo tayyorlash, borini qayta ishlash, odamlarni mahsulot ishlab chiqarishga o‘rgatish va kooperatsiya qilish bo‘yicha tashabbuslar yo‘q.
Tumanning eng katta zaxirasi ham, imkoniyati ham – yer. Sayxunobod aholi tomorqasi 20 sotixdan ortiq bo‘lgan 26 ta tumandan biri. Tomorqalarda asosiy ekin beda bilan makka bo‘lib qolgan. Sarxil meva-sabzavotlar yetishtirib, daromad olish, eksport qilish yo‘lga qo‘yilmagan.
Sayxunobodning 19 kilometr hududidan Sirdaryo oqib o‘tgani uchun “suv tekin” degan tushuncha o‘rnashib qolgan. Atigi 22 foiz yerlarda suv tejovchi texnologiyalar joriy qilingan. Sholichilik fermer xo‘jaliklari lazerli tekislanmagan. Kanallarni betonlash rejasi to‘liq bajarilmagani oqibatida 9 ta mahalladagi 5 ming gektar yerga suv kam borayapti.
Yig‘ilishda bu muammolarni hal etish va ishsizlikni kamaytirish choralari muhokama qilindi.
Avvalo, Sayxunoboddagi 17 mingta xonadondagi tomorqani ishga solish, kichik sanoat va xizmatlarni yo‘lga qo‘yish orqali aholini daromadli qilish vazifasi qo‘yildi. Buning uchun banklar hokim yordamchilari bilan birga 19 ta mahalla va 794 ta ko‘chani nomma-nom bo‘lib olib, “drayver” yo‘nalishlardan kelib chiqib, har biriga texnik iqtisodiy asos ishlab chiqadi.
Sayxunobodda ilk bor yangi tajriba qilinib, 19 ta mahallaning har biriga bittadan mini traktor, 4 tadan motokultivator olib berildi. Endilikda hokim yordamchilari “1 sotix tomorqadan kamida 1-2 million so‘m daromad” degan mezon asosida aholi uchun biznes reja ishlab chiqadi. Mahalladagi agronomlar bilan birga tomorqa yerlarini haydash va ekin ekish xizmatlarini ko‘rsatadi. Bu tajriba butun respublikada ommalashtiriladi.
Tomorqada yetishtirilgan mahsulotni sotib olish tizimini yo‘lga qo‘yish ham muhim masala. Shu maqsadda tumanda eksportga ko‘maklashuvchi korxona ochilib, ustaviga 1 milliard so‘m kiritiladi. Bu korxona 4 ming xonadonga serhosil qovoq, mosh, loviya, rozmarin, brokkoli, timyan urug‘larini yetkazadi, yetishtirilgan mahsulotni sotib olib, eksport qiladi.
Bundan tashqari, mahallada sotib olishni yo‘lga qo‘ygan eksportchi, ilg‘or tadbirkorlarga 300 million so‘mdan 1 milliard so‘mgacha grant beriladi.
Tumandagi 19 ta mahallaning har birida 10 tadan xonadonda namunaviy intensiv bog‘ yaratiladi. Kooperatsiya asosida ularga eskportchilar bog‘lanib, 2 ming tonnalik saqlash, saralash va qayta ishlash majmualari tashkil etiladi. Har bir namunaviy xonadon esa kelgusida qo‘ni-qo‘shnilarini ham bunga o‘rgatadi. Buning uchun hokim – bog‘ egasi – bank o‘rtasida uch tomonlama shartnoma tuziladi.
Mebel korxonalari uchun terak yetishtirish imkoniyati ham bor. Shu bois tumandagi 98 kilometr kanallar va drenaj tarmoqlari atrofidagi 100 gektar bo‘sh yerlar kooperatsiya asosida 500 ta xonadonga terak ekish uchun bo‘lib beriladi.
Sayxunobodda sanoat usulida yiliga atigi 60 ming parranda yetishtirilayapti. Bu juda kam. Shu bois 4 ta yirik parrandachilik fermasi tashkil etilib, 2 mingta xonadon bilan kooperatsiya yo‘lga qo‘yiladi. Natijada xonadonlarda yiliga 10 million parranda boqilib, qo‘shimcha 22 ming tonna parranda go‘shti yetishtirish mumkin bo‘ladi.
Shuningdek, Sirdaryo oqib o‘tadigan mahallalarda sun’iy havzalar qurib, baliq yetishtirishni ko‘paytirish, tomorqalarga uya tarqatib, asal eksportini yo‘lga qo‘yish vazifalari ko‘rsatib o‘tildi.
Chorvasini ko‘paytirish istagidagi oilalarga 400 gektar yer ozuqa uchun beriladi. Oilaviy tadbirkorlik dasturi doirasida qoramol, qo‘y va echki olish uchun 33 million so‘m imtiyozli kredit garovsiz, naqd pulda beriladi. Bu orqali tumandagi 1,5 ming xonadonga chorvani ko‘paytirish uchun sharoit yaratiladi. Bunday mahallalarda sutni yig‘ish shoxobchalari ishga tushiriladi.
Xonadonlarda kichik ishlab chiqarishni tashkil qilishga ko‘maklashish zarurligi ta’kidlandi. Shu maqsadda tumanda tadbirkorlik infratuzilmasini yaxshilashga 60 milliard so‘m beriladi. Bo‘sh turgan 21 ta inshootga investorlar jalb qilinib, foydalanishga kiritiladi. Farovon mahallasida 35 gektar maydonda kichik sanoat zonasi tashkil qilinib, kamida 100 million dollarlik sanoat loyihalari boshlanadi.
Davlatimiz rahbari Sayxunobodda o‘tgan yili birorta ko‘p qavatli uy qurilmaganiga to‘xtalib, bu bo‘yicha mutasaddilarga ko‘rsatma berdi.
Umuman, bu tizim orqali Sayxunoboddagi har bir mahalla, har bir ko‘cha, har bir xonadon qamrab olinishi ta’kidlandi. Mutasaddilarga ushbu yangi tizimni respublikaning barcha 9 ming 452 ta mahallasida yo‘lga qo‘yish topshirildi.
– Bu yil iqtisodiyotimizda hayotiy uyg‘onish va yuksalish yili bo‘ladi. Buning uchun joylardagi mutasaddilar fidoyilik bilan ishlab, hammani uyg‘otishi kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yig‘ilishda hokimlar va sektor rahbarlari, iqtisodiy kompleks vakillari, mahalla raislarining hisobot va takliflari eshitildi.
Shundan so‘ng Prezident Shavkat Mirziyoyev Ittifoq mahallasidagi tomorqa va uy xo‘jaliklaridagi omilkorlik bilan tanishdi.
Mamlakatimizda dolzarb masalalardan biri – bandlik. Iqtisodiy islohotlar yoki hududiy dasturlar bo‘lsin, barchasining zamirida ish o‘rinlari ochish, aholi hayotini yaxshilash maqsadi mujassam.
Bularning natijasida so‘nggi yillarda 2 million 400 ming aholi o‘zini o‘zi band qildi. Qariyb 2 million odam kambag‘allikdan chiqarildi. “20 ming tadbirkor 500 ming malakali mutaxassis” dasturi doirasida 455 ming aholining bandligini ta’minlash bo‘yicha shartnomalar imzolandi. Mahallabay asosda 51 mingta mikroloyiha amalga oshirilib, 206 mingta yangi ish o‘rni yaratildi. Ishsiz fuqarolar “Ishga marhamat” monomarkazlarida zamonaviy kasb-hunar va xorijiy tillarga o‘qitilmoqda.
Joriy yilgi Davlat dasturida 5 million aholining bandligini ta’minlash belgilangan. Shundan 2 milliondan ziyodi qishloq xo‘jaligi va tomorqachilik sohasiga to‘g‘ri keladi.
Shu yil 7-mart kuni davlat rahbari huzurida o‘tgan yig‘ilishda mahallalardagi imkoniyatlarni ishga solib, oilalarga daromad manbai yaratish tizimi muhokama qilingan edi. Bunda eng qulay va hammabop imkoniyat tomorqadan foydalanish ekani ta’kidlandi.
Prezidentimiz har doim mamlakat miqyosidagi dasturlarni, xayrli ishlarni eng og‘ir tumanlardan boshlash kerakligini aytadi. Bundan maqsad, avvalo, o‘sha yerdagi sharoitni yaxshilab, odamlarning og‘irini yengil qilish hamda, shuning barobarida, bunday tumanlarda nimalar qilish mumkinligini amalda ko‘rsatishdir.
Sayxunobod tumani ham ana shunday og‘ir hududlardan biri. Mahalliy byudjet xarajatining 60 foizi yuqori turuvchi byudjetdan hal bo‘layapti. Sababi tadbirkorlik o‘smayapti. Tumanda 2 ming 400 ta ishsiz bor. Kambag‘allik darajasi ham yurtimizdagi o‘rtacha ko‘rsatkichdan yuqori.
Tumandagi Ittifoq mahallasida 6 ming 672 nafar aholi yashaydi. Uchta maktab, uchta bolalar bog‘chasi, poliklinika, o‘nlab tadbirkorlik va fermer xo‘jaliklari faoliyat yuritmoqda. Lekin bu bandlikni to‘liq ta’minlash uchun yetarli emas. Mehnatga layoqatli 100 kishi ishsiz. Xorijda ishlayotganlar, nogironligi bo‘lgan fuqarolar ham bor. O‘tgan yili aholini tadbirkorlikka jalb etish uchun 140 ta loyihaga kredit berilgan. 137 kishiga dehqonchilik qilish uchun uzoq muddatga yer ajratilgan.
Aslida, tuman aholisiga qo‘shimcha yer ajratish shart emas. Chunki Sayxunobod tomorqalar 20 sotix atrofida bo‘lgan 26 ta tumandan biri. Shundan ham to‘la foydalanilmayapti. Asosiy ekinlar beda bilan makka bo‘lib qolgan.
Jumladan, Ittifoq mahallasida umumiy tomorqa maydoni 185 gektar. Tumandan Sirdaryo oqib o‘tgani uchun suv ham yaxshi. Lekin sarxil mahsulotlar yetishtirib, ro‘zg‘orga baraka kiritish sust. Xususan, Farg‘ona vodiysi viloyatlarida 6 sotix tomorqadan olinayotgan daromad bu yerdagi katta tomorqalar mahsuldorligidan bir necha barobar ko‘p.
Shu bois Sayxunobod tomorqa va uy xo‘jaliklaridagi imkoniyatlarni to‘liq ishga solish bo‘yicha namunaga aylantirilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining shu yil 5-martda qabul qilingan “Aholi xonadonlarida sanoat usulida mahsulot ishlab chiqarishni qo‘llab-quvvatlash hamda tomorqa va dehqon xo‘jaliklarida yangi zaxiralarni ishga solishga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarorida katta imkoniyatlar belgilandi. Jumladan, 2024-yilda eksportbop va serdaromad ekinlar ekish, aholining bu sohadagi bilim va ko‘nikmalarini oshirish uchun 54 ta tumanda namunaviy o‘quv-tajriba maydonlari tashkil etilishi ko‘zda tutilgan.
Shunday namunaviy tomorqalar Ittifoq mahallasida ham tashkil etildi. Davlatimiz rahbari ushbu xonadonlarni kirib ko‘rdi.
Masalan, Risolat G‘ulomova xonadonining 14 sotix tomorqasida shu paytgacha sabzi, sarimsoq piyoz ekilib, yerning o‘ttiz foiz imkoniyatidan foydalanilgan.
Hokimlik va mutasaddi tashkilotlar ko‘magida tomorqaga olma va tok ko‘chatlari, ularning orasiga turli ko‘katlar ekildi. Bunga qo‘shimcha tovuq, quyon, asalari va sog‘in sigir boqish yo‘lga qo‘yildi.
Bugun yurtimizda yoqilg‘isiz isiydigan issiqxonalar barpo qilish ommalashib borayapti. Davlatimiz rahbari bu tajribani ma’qullab, ularni ko‘paytirish, dehqonlarga tayyor holda qurib berish zarurligini aytgan edi. Risolat aya xonadoniga ham ikki sotixli issiqxona qurib berildi. Unga 30 tup limon, qator oralarida esa pomidor va qulupnay ekildi.
Davlatimiz rahbari shu yerda tomorqa egalari, mahalla faollari bilan suhbatlashdi.
– Xalqimiz o‘z hayotida sezishi uchun hamma ishlarni mahallada tashkil qilayapmiz. Endi davlat idoralarining butun imkoniyatlarini har bir ko‘chaga, xonadonga olib kiramiz. Masalan, mahallaga biriktirilgan bank mablag‘ berish bilan birga odamlarning dunyoqarashini ham o‘zgartiradi. Maqsadimiz xalqning daromadini oshirish, boy qilish. Albatta, oson bo‘lmaydi. Bu mashaqqatli mehnat, tinimsiz izlanish, yangi-yangi g‘oyalar degani. Lekin bajarsa bo‘ladi. Mezon bitta – iqtisodiy kompleks xalqning dardi bilan yashaydi, – dedi Prezident.

Президент Шавкат Мирзиёев 14 марта посетил Сайхунабадский район Сырдарьинской области, ознакомился с условиями жизни его жителей.
По пути глава государства искренне побеседовал с председателем Управления мусульман Узбекистана, муфтием шейхом Нуриддином Холикназаром. Говорилось о проводимой работе в духовно-просветительской сфере, добродетелях священного месяца Рамазан.
Как известно, 11 марта мусульмане нашей страны, как и вся исламская умма по всему миру, с радостью встретили этот благословенный месяц. Наши соотечественники, держащие пост, исполняют свои религиозные обряды в мире и благополучии. В мечетях проводится чтение Корана, во благо нашего народа возносятся молитвы о мире, изобилии и достатке.
Муфтий отметил, что в эти светлые дни еще ярче проявляются такие качества, как терпимость и щедрость, наши соотечественники по зову сердца стремятся приумножить добрые дела.
Президент поделился мнениями о том, как достойно провести этот месяц, о необходимости ценить мир в нашей стране и укреплять атмосферу доброты и взаимопомощи. Подчеркнуто, что политика по возвышению чести и достоинства человека, обеспечению интересов народа, поддержке нуждающихся будет продолжена.
Развитие предпринимательства и полное использование возможностей приусадебных и домашних хозяйств отмечены как важный аспект улучшения уровня жизни сельского населения. Говорилось о важности воспитания молодежи образованными, просвещенными и патриотичными личностями, привития ей прилежности в учебе и труде.
Сначала в махалле "Иттифок" района состоялось видеоселекторное совещание по мерам повышения доходов населения за счет полного использования возможностей приусадебных земель и домашних хозяйств.
В совещании приняли участие руководство Республики Каракалпакстан и областей, хокимы 208 районов и городов, их заместители, представители банков и махаллей. Глава нашего государства подчеркнул, что жители Сайхунабада стремятся к лучшей жизни, для чего им необходимо предоставлять условия и создавать источники дохода.
- Мы выделяем значительные средства для развития предпринимательства, занятости и сокращения бедности. Почему мы организовали "махаллинскую семерку", зачем мы охватили системой борьбы с бедностью каждый дом? Наша цель – задействовать приусадебные участки, наладить производство на дому, расширить услуги и научить получать доход в 1-2 миллиона сумов с каждой сотки, - сказал глава нашего государства.
Однако в Сайхунабаде результаты далеки от ожидаемых. Системы, ответственные за сельское хозяйство, строительство и инвестиции в районе, не работают должным образом, предпринимательство не растет.
По этой причине первый заместитель хокима Сырдарьинской области, хоким Сайхунабадского района и ряд других руководителей были освобождены от своих должностей.
На совещании проанализированы проблемы и неиспользованные возможности регионов на примере Сайхунабадского района.
В частности, государством выделяются значительные ресурсы банкам. В прошлом году для поддержки предпринимательства Сайхунабада было выделено 120 миллиардов сумов. Предприниматели района получили налоговые льготы в объеме 85 миллиардов сумов.
Однако результаты не соответствуют затраченным усилиям. В частном секторе количество официальных рабочих мест увеличилось всего на 968. В 2023 году в районе появилось 167 новых субъектов предпринимательства, половина из которых еще не начала работать.
Банки только идут по легкому пути и выделяют ресурсы своим постоянным клиентам. Простые люди, желающие стать предпринимателями и создать рабочие места в махаллях, остаются в стороне. Готовые проекты, которые бы позволили выйти из бедности, им не предоставляются.
В прошлом году объем промышленности в Сайхунабаде практически не вырос. В 16 из 19 махаллей нет производств, создающих высокую добавленную стоимость. Простаивают 16 зданий и сооружений с готовой инфраструктурой. Нет инициатив по переработке сырья, обучению людей производству товаров и кооперации.
Наибольшие резервы и возможности района – это земля. Сайхунабад – один из 26 районов, где площадь приусадебного участка превышает 20 соток. Основными культурами на приусадебных участках остаются кормовые и кукуруза. Не организовано производство и экспорт высокодоходных фруктов и овощей.
На 19-километровом участке территории Сайхунабада протекает Сырдарья, легкий доступ к воде укоренил в сознании людей представление о том, что вода бесплатна. Водосберегающие технологии внедрены всего на 22 процентах земель. Фермерские хозяйства не используют лазерное выравнивание. Из-за неполного выполнения плана по бетонированию каналов на 5 тысяч гектаров земли в 9 махаллях поступает мало воды.
На совещании обсуждались меры по решению этих проблем и сокращению безработицы.
Прежде всего поставлена задача обеспечить рост доходов населения за счет задействования приусадебных участков, развития мелкой промышленности и услуг в 17 тысячах домохозяйств Сайхунабада. Для этого ответственные банки вместе с помощниками хокимов распределят между собой 19 махаллей и 794 улицы, разработают для каждой из них технико-экономическое обоснование исходя из "драйверных" направлений.
Впервые в Сайхунабаде проведен эксперимент: каждой из 19 махаллей предоставлены по одному мини-трактору и по четыре мотокультиватора. Теперь помощники хокимов будут разрабатывать для населения бизнес-планы на основе критерия "минимум 1-2 миллиона сумов дохода с сотки". Вместе с агрономами махаллей будут оказывать услуги по вспашке и посадке культур на приусадебных участках. Этот опыт будет распространен по всей республике.
Важным вопросом является организация системы закупок выращенной продукции. С этой целью в районе будет открыто предприятие, способствующее экспорту, с уставным капиталом в 1 миллиард сумов. Оно обеспечит 4 тысячи хозяйств семенами высокоурожайной тыквы, маша, фасоли, розмарина, брокколи, тимьяна, будет покупать выращенную продукцию и экспортировать ее.
Кроме того, экспортерам и передовым предпринимателям махаллей будут выделяться гранты от 300 миллионов до 1 миллиарда сумов.
В домохозяйствах каждой из 19 махаллей создадут по 10 образцовых интенсивных садов. В кооперации с экспортерами будут организованы комплексы для хранения, сортировки и переработки вместимостью 2 тысячи тонн. Каждое образцовое хозяйство впоследствии научит всему своих соседей. Для этого будет заключено трехстороннее соглашение между хокимом, владельцем сада и банком.
Есть также возможность выращивать тополя для мебельных предприятий. Поэтому 100 гектаров пустующей земли вокруг каналов и дренажных сетей района протяженностью 98 километров будут разделены между 500 хозяйствами для посадки тополей.
В Сайхунабаде промышленным методом ежегодно выращивают 60 тысяч птиц. Это очень мало. Поэтому будут созданы 4 крупные птицефермы, с которыми наладят кооперацию 2 тысячи хозяйств. В результате там смогут выращивать 10 миллионов птиц в год, производя дополнительно 22 тысячи тонн птичьего мяса.
Кроме того, в махаллях, через территории которых протекает река Сырдарья, будут построены искусственные водоемы для разведения рыбы, распространят ульи для пчеловодства и экспорта меда.
Семьям, желающим увеличить поголовье скота, будет выделено 400 гектаров земли под кормовые культуры. В рамках программы семейного предпринимательства для покупки крупного рогатого скота, овец и коз будет предоставляться беззалоговый кредит в размере 33 миллионов сумов наличными. Это создаст условия для увеличения поголовья скота в 1,5 тысячи хозяйств. В таких махаллях будут запущены пункты сбора молока.
Подчеркнута необходимость помощи в организации мелкого производства в домашних условиях. С этой целью району выделят 60 миллиардов сумов для улучшения инфраструктуры предпринимательства. Будут реализованы проекты на базе 21 пустующего здания с привлечением инвесторов. В махалле "Фаровон" на площади 35 гектаров будет создана малая промышленная зона, где заработают промышленные проекты общей стоимостью не менее 100 миллионов долларов.
Глава государства остановился на том, что в прошлом году в Сайхунабаде не было построено ни одного многоэтажного дома, и дал указания по этому вопросу.
В целом, как было подчеркнуто, этой системой должны быть охвачены каждая махалля, каждая улица, каждое домохозяйство Сайхунабада. Ответственным лицам поручено внедрить эту новую систему во всех 9452 махаллях республики.
- Этот год станет годом жизненного пробуждения и подъема нашей экономики. Для этого ответственные лица на местах должны работать самоотверженно и вести за собой других, - сказал Шавкат Мирзиёев.
На совещании заслушаны отчеты и предложения хокимов и руководителей секторов, представителей экономического комплекса, председателей махаллей.
После этого Президент Шавкат Мирзиёев в махалле "Иттифок" осмотрел приусадебные и домашние хозяйства населения.
Один из актуальных вопросов в нашей стране – занятость. Будь то экономические реформы или региональные программы, – все они направлены на создание рабочих мест и улучшение качества жизни населения.
В результате этих мероприятий за последние годы 2 миллиона 400 тысяч человек стали самозанятыми. Почти 2 миллиона человек были выведены из бедности. В рамках программы "20 тысяч предпринимателей – 500 тысяч квалифицированных специалистов" были подписаны договоры на обеспечение занятости 455 тысяч человек. На уровне махалли реализована 51 тысяча микропроектов, создано 206 тысяч новых рабочих мест. Безработные граждане обучаются современным профессиям и иностранным языкам в моноцентрах "Ишга мархамат".
В государственной программе на текущий год предусмотрено обеспечение занятости 5 миллионов человек, в том числе более 2 миллионов в сельском и приусадебном хозяйстве.
На совещании у главы государства, прошедшем 7 марта, были рассмотрены возможности задействования потенциала махаллей, создания источников дохода для семей. Одним из наиболее доступных и массовых способов была названа реализация потенциала приусадебных земель.
Президент всегда отмечает необходимость начинать программы национального масштаба с самых тяжелых районов, чтобы прежде всего улучшить условия на местах, облегчить тяготы людей и в то же время показать на практике, чего возможно достичь на таких территориях.
Сайхунабад – один из таких районов. 60 процентов местного бюджета обеспечивается за счет вышестоящих бюджетов. Развитие предпринимательства отстает от других районов. В районе 2 тысячи 400 безработных. Уровень бедности здесь выше среднего по стране.
В махалле "Иттифок" проживают 6 тысяч 672 человека. Здесь работают три школы, три детских сада, поликлиника, десятки предприятий и фермерских хозяйств. Но этого недостаточно для полного обеспечения занятости. Не имеют работы более ста трудоспособных человек. Есть те, кто работает за границей, есть лица с инвалидностью, желающие трудиться. В прошлом году для привлечения населения к предпринимательству были выделены кредиты на 140 проектов. 137 гражданам выделены на долгий срок земельные участки для ведения фермерского хозяйства.
В действительности же жители не нуждаются в выделении дополнительных земельных участков. Поскольку Сайхунабад входит в число 26 районов, где на одну семью в среднем приходится по 20 соток приусадебных участков. Однако они не используются в полной мере. Основными культурами, выращиваемыми на таких землях, остаются люцерна и кукуруза.
В частности, в махалле "Иттифок" общая площадь приусадебных участков составляет 185 гектаров. Благодаря протекающей здесь реке Сырдарья воды в достатке. Но объемы производства ценной продукции и соответственно благосостояние домохозяйств остаются на низком уровне. В частности, доходы от 6 соток приусадебного участка в Ферганской долине в несколько раз выше, чем производительность намного большего участка здесь.
Поэтому Сайхунабад решено превратить в образец полномасштабного использования возможностей приусадебных и домашних хозяйств.
В постановлении Президента Республики Узбекистан от 5 марта этого года "О мерах по поддержке производства продукции в домохозяйствах населения промышленным методом и задействованию новых резервов в приусадебных и дехканских хозяйствах" определены большие возможности для этого. В частности, в 2024 году предусмотрено создание образцовых учебно-опытных участков в 54 районах для посадки экспортоориентированных и высокодоходных культур, повышения знаний и умений населения в этой сфере.
Такие образцовые приусадебные участки также были созданы в махалле "Иттифок". Глава государства посетил эти домохозяйства.
Например, на 14 сотках приусадебного участка Рисолат Гуломовой до сих пор выращивались морковь, чеснок, использовалось всего тридцать процентов земли.
С помощью хокимията и ответственных организаций в огороде были посажены саженцы яблони и винограда, а между ними – различная зелень. Кроме того, было организовано разведение кур, кроликов, пчел и молочных коров.
Сегодня в нашей стране набирает популярность строительство теплиц, работающих без использования топлива. Глава государства одобрил этот опыт и указал на необходимость его масштабирования и предоставления фермерам таких парников в готовом виде. В доме Рисолат-ая также была построена теплица площадью две сотки. В ней посажено 30 лимонных деревьев, а между рядами – помидоры и клубника.
Президент побеседовал здесь с владельцами приусадебных участков и активом махалли.
- Мы организуем всю работу в махалле, чтобы наш народ чувствовал происходящие изменения. Теперь мы направим все возможности государственных учреждений в каждый дом. Например, банк, закрепленный за махаллей, наряду с предоставлением средств будет менять подход людей к своему хозяйству. Наша цель – увеличить доходы народа, сделать его зажиточнее. Конечно, это не будет легко. Это упорный труд, непрерывный поиск, всегда новые идеи. Но это выполнимо. Единственный критерий – экономический комплекс должен жить заботами народа, - сказал Президент.
Представители махалли сообщили, что ее жители и всего Сайхунабада проявляют большой интерес к широкому использованию подсобных хозяйств. Ответственные лица пообещали расширить этот опыт, помочь владельцам приусадебных участков и превратить махалли в территории без безработицы.