Prezident Shavkat Mirziyoyev 21 may kuni Sog‘liqni saqlash loyihalari markazi tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar va yangi takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Ta’lim va tibbiyot eng muhim va keng qamrovli ijtimoiy sohalardir. Shu bois islohotlarni jadallashtirish va samaradorligini oshirish maqsadida bu sohalarda Loyiha ofislari tashkil etildi.
Xususan, davlatimiz rahbarining shu yil 22 yanvardagi qaroriga muvofiq tuzilgan Sog‘liqni saqlash loyihalari markazi tomonidan birlamchi bo‘g‘in va tez tibbiy yordam tizimini takomillashtirish, davlat tibbiy sug‘urtasini joriy etish, dori-darmonlar xaridini tartibga solish bo‘yicha qator takliflar ishlab chiqilgan.
Taqdimotda ushbu yo‘nalishlar atroflicha tahlil qilindi.
Mamlakatimizda hayot sifatiga bevosita daxldor bu sohaga katta e’tibor qaratilmoqda. So‘nggi 7 yilda sog‘liqni saqlash tizimiga ajratilayotgan mablag‘lar hajmi 5,9 trillion so‘mdan 33,5 trillion so‘mga, ya’ni 6 barobar oshirildi. Shifoxonalar zamonaviy jihozlanib, yangilari barpo etilmoqda. Tibbiyotni xalqqa yaqinlashtirish maqsadida joylarda skrining tekshiruvlari o‘tkazilmoqda.
Tahlillarga ko‘ra, sohada aholi murojaatlarining 30 foizigina birlamchi bo‘g‘inda hal bo‘layapti. Ayrim kasalliklar bo‘yicha davolash uslublari eskirgan. Hamshiralarning ish doirasi keng emas.
Bugungi kunda gipertoniya, yurak ishemik va surunkali o‘pka xastaliklari, bronxial astma, qandli diabet, gepatit kabi eng ko‘p uchraydigan 7 ta kasallik guruhi bo‘yicha davolash standartlari xalqaro talablar asosida yangilandi. Yil yakunigacha yana 300 ta klinik protokollar qayta ko‘rib chiqiladi. Bemorlarga odatiy tekshiruvlarni belgilash, dorisiz davolash kabi vazifalar shifokordan hamshiraga o‘tkaziladi. Poliklinikalarda bemorlar harakati tartibga solinib, shifokorlarga navbat kutish vaqti kamaytiriladi.
Ma’lumki, uch yil avval tajriba tariqasida Sirdaryo viloyatida tibbiy sug‘urta mexanizmlari yo‘lga qo‘yilgan edi. Bu sohadagi ko‘plab kamchiliklarni ko‘rsatib berdi.
Tibbiyot muassasalari yetarlicha raqamlashtirilmagani sababli sug‘urta tizimi to‘liq ishlamayapti. Shifokorlarning ko‘p vaqti hisobot to‘ldirishga ketayapti.
Shu bois Toshkent shahrida sohani raqamlashtirish bo‘yicha namunaviy tizim yaratish vazifasi qo‘yildi. Buning uchun barcha muassasalar yangi kompyuter va texnika vositalari bilan jihozlanadi. Yil yakunigacha “Elektron poliklinika” va “Elektron shifoxona” tizimlari ishga tushiriladi.
Shunga asoslanib, 2024 yilda poytaxtimizda davlat tibbiy sug‘urta mexanizmlari joriy etiladi. E’tiborlisi, bu aholi tomonidan to‘lanayotgan umumiy soliqlar hisobidan bo‘ladi va aholidan qo‘shimcha badallar undirilmaydi.
Tibbiy sug‘urta doirasida:
- davlat tomonidan aholiga bepul ko‘rsatiladigan tibbiy xizmatlar va dori vositalarining kafolatlangan paketi joriy etiladi;
- bemorlarni o‘zlari biriktirilgan oilaviy shifokorlar orqali tor soha mutaxassislariga yoki shifoxonalarga yo‘llash tizimi tashkil qilinadi. Bunda ushbu tartibga rioya qilingan holdagina bepul tibbiy xizmatlar ko‘rsatiladi;
- aholiga kafolatlangan paket doirasida eng ko‘p uchraydigan kasalliklar bo‘yicha dori vositalari elektron retsept asosida dorixonalar orqali bepul beriladi.
Tez tibbiy yordam tizimi tahlil qilinar ekan, asosiy muammo murojaatlarni kasallikning og‘irligiga qarab saralamaslik bilan bog‘liq ekani ko‘rsatib o‘tildi.
Shu bois tez yordam “koll-markaz”larida bemorlarga shifokor maslahati ham yo‘lga qo‘yilishi belgilandi. Bu yil Toshkent shahrida, kelasi yili boshqa hududlarda paramedik va pediatrik brigadalar tashkil qilinishi aytildi. Tizim xodimlari tibbiy maslahat shifokori, chaqiruvni saralash operatori, feldsher-paramedik yo‘nalishida qayta tayyorlanadi.
Taqdimotda dorilarga haqiqiy ehtiyojni shakllantirish, ularni xarid qilish va joylarga o‘z vaqtida yetkazib berish masalasiga ham alohida e’tibor qaratildi. To‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnoma asosida sotib olinadigan dori vositalari va tibbiy buyumlar ro‘yxatini hamda xarid jarayonini takomillashtirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.

Президент Шавкат Мирзиёев 21 мая ознакомился с презентацией о деятельности и новыми предложениями Центра проектов здравоохранения.
Образование и медицина являются самыми важными и всеобъемлющими социальными сферами. В целях ускорения реформ и повышения их эффективности в этих сферах были созданы соответствующие проектные офисы.
В частности, Центром проектов здравоохранения, организованном в соответствии с постановлением Президента от 22 января текущего года, были разработаны предложения по совершенствованию первичного звена здравоохранения и системы скорой медицинской помощи, внедрению государственного медицинского страхования и упорядочению закупок лекарств.
На презентации всесторонне проанализированы эти направления.
В нашей стране уделяется большое внимание медицинской сфере, непосредственно влияющей на качество жизни. За последние 7 лет объем финансирования системы здравоохранения увеличился с 5,9 триллиона до 33,5 триллиона сумов, то есть в 6 раз. Больницы оснащаются современным оборудованием, строятся новые. В целях приближения медицины к народу проводятся скрининговые обследования на местах.
Как показывает анализ, в этой сфере лишь 30 процентов обращений населения решаются на первичном уровне. Лечение некоторых заболеваний проводится по устаревшим методам. Ограничен круг задач, которые могут выполнять медсестры.
В связи с этим на основе международных требований обновлены методики лечения 7 таких наиболее распространенных сегодня заболеваний, как гипертония, ишемические болезни сердца и хронические заболевания легких, бронхиальная астма, сахарный диабет, гепатит и другие. До конца года будут пересмотрены еще 300 клинических протоколов. Такие функции, как назначение больным обычных обследований и немедикаментозная терапия, будут переданы от врачей медсестрам. В поликлиниках будет упорядочена маршрутизация больных, что сократит время ожидания в очереди на прием.
Как известно, три года назад в Сырдарьинской области в качестве эксперимента была внедрена система медицинского страхования. Она выявила множество недостатков в сфере.
Из-за недостаточной цифровизации медицинских учреждений система страхования не функционирует полноценно. Много времени врачей уходит на заполнение отчетов.
В связи с этим поставлена задача создать в Ташкенте модель цифровизации сферы. Для этого все учреждения будут оснащены новыми компьютерами и техническими средствами. До конца года будут запущены системы "Электронная поликлиника" и "Электронная больница".
Вслед за выполнением этих мероприятий в 2024 году в столице будут внедрены механизмы государственного медицинского страхования. При этом система будет финансироваться за счет общих налогов, уплачиваемых гражданами, дополнительных сборов с населения взиматься не будет.
В рамках медицинского страхования:
- будет введен гарантированный пакет оказываемых государством бесплатных медицинских услуг и лекарственных средств;
- будет организована система направления пациентов к специалистам узкого профиля или в больницы через закрепленных семейных врачей. Бесплатные медицинские услуги будут предоставляться только при соблюдении данного порядка;
- лекарства в рамках гарантированного пакета будут бесплатно предоставляться населению через аптеки на основании электронного рецепта для лечения наиболее распространенных заболеваний.
В ходе анализа системы скорой медицинской помощи было отмечено, что основная проблема связана с отсутствием сортировки обращений по степени тяжести заболевания.
В связи с этим принято решение о налаживании врачебной консультации пациентов через колл-центры скорой помощи. В этом году в Ташкенте, а в следующем году в других регионах будут созданы бригады парамедиков и педиатров. Работники системы будут переподготовлены по специальностям врача-консультанта, оператора сортировки вызовов и фельдшера-парамедика.
На презентации особое внимание уделено также вопросу формирования реальной потребности в лекарствах, их закупке и своевременной доставке на места. Даны указания по совершенствованию перечня лекарственных средств и медицинских изделий, закупаемых на основе прямых договоров, а также самого процесса закупок.
Глава государства подчеркнул важность профилактики заболеваний и повышения чувство ответственности людей за своё здоровье через широкое продвижение в обществе идей здорового образа жизни.