Vatan ostonadan, o‘zi tug‘ilib o‘sgan go‘shadan boshlanadi. Har bir insonning Vatanga bo‘lgan muhabbati ona suti, ona allasi va ota-ona mehri bilan uning vujudiga singib boradi. O‘z ota-onasi, avlod-ajdodlari, ularning an’analari, urf-odatlari, kasb-korini sevmaydigan farzand o‘zgalarni ham sevmaydi. Shuningdek, millati, xalqi, adabiyoti, san’ati, dini va madaniyatidan g‘ururlanib, o‘zi o‘sgan yurt tabiatidan ilhomlanib, uning muqaddas tuprog‘i qadrini anglab yetmaydi. Bu esa manqurtlikdan o‘zga narsa emas. Zero, hech bir inson Vatandan tashqarida baxt-saodat topa olmaydi.
Konstitutsiyamizning 64-moddasida O‘zbekiston Respublikasini himoya qilish O‘zbekiston Respublikasi har bir fuqarosining burchi ekanligi qat’iy ta’kidlangan. Shu sababli ham oilada farzand tarbiyasida vatanparvarlik, harbiy vatanparvarlik hissini shakllantirish muhim ahamiyat kasb etadi. Yosh avlodni huquqiy jihatdan yetuk va barkamol qilib tarbiyalash, ona Vatanga bo‘lgan muhabbatni shakllantirish avvalo, oiladan boshlanishi hammamizga ayon.
Oila ham bir kichik mamlakat hisoblanadi. O‘zbekiston Konstitutsiyasining 76-moddasida ham oila jamiyatning asosiy bo‘g‘ini bo‘lib, jamiyat va davlat muhofazasida ekanligi belgilab qo‘yilgan. Mamlakatning ravnaq topishi uning boshchisi va xalqiga bog‘liq bo‘lgandek, oilada ham shu talab saqlanib qolgan. Oilada yosh avlodni ota-ona namunasi, oila an’analari, shajarasi, kasb-kori, axloqiy-ma’naviy qadriyatlari asosida tarbiyalash, ular ongida oilaga sadoqat, o‘zaro mehr-muhabbat, hurmat hissini shakllantirish vositasida ularni oilaviy hayotga tayyorlash kutilgan natija beradi. Yosh avlod qalbida vatanparvarlik tuyg‘usini shakllantirish har bir ota-onaning, tarbiyachi-murabbiylarning, jamoatchilikning Vatan oldidagi burchlaridir. Bu burchni halol, pok fidoyilik va jasorat bilan bajargan insongina haqiqiy vatanparvardir.
Fidokorlikni namoyon etish uchun ma’naviy muhit, ma’naviy faoliyat, ma’naviy o‘zlikni anglash tizimini yaratish va shu asosda yoshlarda vatanparvarlik, fidoyilik xususiyatlarini shakllantirish har bir fuqaroning, ota-ona va jamoatchilikning asosiy vazifasidir.
Konstitutsiyaning 78-moddasida esa davlat va jamiyat bolalarda hamda yoshlarda milliy va umuminsoniy qadriyatlarga sodiqlikni, mamlakatidan hamda xalqning boy madaniy merosidan faxrlanishni, vatanparvarlik va Vatanga bo‘lgan mehr-muhabbat tuyg‘ularini shakllantirish to‘g‘risida g‘amxo‘rlik qilishining mustahkamlab qo‘yilgani bugungi kunda kelajagimiz vorislari bo‘lgan yoshlarda vatanparvarlik ruhini rivojlantirish, Vatanga bo‘lgan muhabbat va uning ertangi kuniga ishonch ruhida tarbiyalashda mustahkam asos bo‘ladi.
Zero, bugungi tinch hayotimizning qadriga etish, kelajak avlodni munosib ravishda tarbiyalash, uyimizni, oilamizni asrash, farzandlarimizga to‘g‘ri turmush tarzini yaratib berishda oila institutining o‘rni beqiyos hamda uni ro‘yobga chiqarish barchamizning fuqarolik burchimizdir.

Родина начинается на пороге дома, там, где родился и вырос.
Любовь к Родине передается с молоком матери и воспитанием отца. Ребенок, который не любит и не уважает своих родителей, их профессию, не чтит традиции и обычаи, не уважает и других. Такой человек не будет гордиться своей нацией, народом, литературой, искусством, религией и культурой, вдохновляться красотами родного края, в котором он вырос, ценить каждую пядь земли своей Родины.
В статье 64 Конституции нашей страны четко закреплено, что Защита Республики Узбекистан — долг каждого гражданина Республики Узбекистан. Важно формировать чувство патриотизма и преданности Родине в семье с раннего детства. Ни для кого не секрет, что воспитание гармонично развитого молодого поколения, формирование в нем чувства любви и преданности Родине начинается с семьи.
Семья – это словно маленькое государство. Как закреплено в статье 76 Конституции Республики Узбекистана, семья является основной ячейкой общества и находится под охраной общества и государства. Подобно тому, как процветание страны зависит от ее лидера и ее народа, в семьи также есть такие требования. Воспитание детей в семье на основе семейных традиций, нравственно- духовных ценностей, подготовка к семейной жизни путем формирования в сознании верности семье, взаимной любви и уважения являются основой создания крепкой ячейки общества. Формирование чувства патриотизма в сердцах молодого поколения – долг каждого родителя, педагогов, общественности. Только тот, кто выполняет этот долг добросовестно, является настоящим патриотом своей Родины.
В Статье 78 Конституции закреплено, что государство и общество заботятся о формировании у детей и молодежи приверженности национальным и общечеловеческим ценностям, гордости за страну и богатое культурное наследие народа.
Исторически и эволюционно семья в Узбекистане всегда являлась источником защиты, безопасности, развития как отдельной личности, так и общества в целом. Семья - важнейшая жизненная ценность, основа национальных традиций и обычаев, формирования личности и поступательного развития страны и нации. Семья является основой общества, и ее ценности и традиции являются тем фундаментом, на котором строится целостное и процветающее общество.