Konstitutsiyamizning ushbu moddasiga ko‘ra, xalq deputatlari Kengashlarining vakolatlari muddati besh yil bo‘lib, ayni bir shaxs surunkasiga ikki muddatdan ortiq ayni bir viloyat, tuman, shahar xalq deputatlari Kengashining raisi etib saylanishi mumkin emas.
Ayni kunlarda joylarda yangilangan xalq deputatlari mahalliy Kengashlarining ilk sessiyalari o‘tkazilib, hokimlar o‘z lavozimlariga tasdiqlanmoqda. Shu bilan birga, mahalliy Kengashlarga raislar saylanmoqda. Bu jarayonda yuqoridagi konstitutsiyaviy normalarga amal qilinayotgani e’tiborga molik.
Bu haqda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati Odil Tojiyev quyidagilarni qayd etdi:
— Demokratik taraqqiyot sari yana bir katta qadam tashlanmoqda. Mamlakatimiz tarixida ilk marotaba viloyat Kengashlariga hokimlar raislik qilishi amalda bekor qilinib, viloyat Kengashi deputatlari orasidan saylangan deputat viloyat Kengashiga raislik qilishni boshladi. Bu xalqimiz bilan maslahatlashib, 2023 yilda referendum asosida qabul qilingan yangi tahrirdagi Konstitutsiyamizning yana bir muhim normasining amalda qo‘llanilganini ko‘rsatadi.
Viloyat Kengashiga raislik qilish insondan, eng avvalo, katta hayotiy tajriba talab qiladi. Bu lavozimdagi shaxs xalq dardini o‘z dardi deb biladigan, hayot sinovlarida toblangan, tegishli hududdagi masala va muammolarni yaxshi biladigan, odamlar orasida katta obro‘ga ega, shu bilan birga, kun tartibiga dolzarb masalalarni qo‘ya oladigan shaxs bo‘lishi lozim.
Xalq deputatlari Samarqand, Jizzax, Navoiy va Xorazm viloyatlari Kengashlari sessiyalarida viloyat Kengashi raislari saylandi. Ijtimoiy tarmoqlarni kuzatar ekanmiz, o‘sha viloyatdagi jamoatchilik, hamkasblarimiz ilk saylangan Kengash raislari haqida ijobiy fikrlar bildirayotgani kishini quvontiradi. Ayrim raislarning faoliyatini yaqindan kuzatganim uchun ham to‘g‘ri tanlov bo‘layotganini aytishni joiz deb bilaman, — deydi O.Tojiyev.
Darhaqiqat, mahalliy Kengashlar va hokimlarning vakolatlari alohida-alohida qilib belgilab qo‘yilgan. Bu esa ushbu organlar mas’uliyati va javobgarligini oshiradi, vazifalar takrorlanishining oldini oladi. Hokimlarning mahalliy Kengashlarga raislik qilish amaliyotidan voz kechilgani mahalliy vakillik organlari xalq nomidan muhim siyosiy qarorlarni mustaqil qabul qilishiga, hokimliklar faoliyati ustidan ta’sirchan kengash va deputatlik nazorati o‘rnatilishiga xizmat qiladi.

Статьей 120 XXI главы Конституции в новой редакции закреплено: Кенгаш народных депутатов возглавляет председатель, избираемый в соответствии с законом из числа его депутатов. Лицо, занимающее должность хокима области, района, города, не может одновременно занимать должность председателя Кенгаша народных депутатов.
Согласно этой статье срок полномочий Кенгашей народных депутатов – пять лет. Одно и то же лицо не может быть избрано председателем Кенгаша народных депутатов одной и той же области, района, города более двух сроков подряд.
В эти дни на местах проводятся первые сессии обновленных местных Кенгашей народных депутатов, избираются их председатели, утверждаются на своих должностях хокимы. В ходе данных процессов соблюдаются указанные выше конституционные нормы.
Подробнее об этом рассказал депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Одил Тожиев:
– Совершается еще один шаг на пути демократического развития. Впервые в истории нашей страны Кенгаш народных депутатов возглавляет председатель, избираемый из числа его депутатов, а не хоким. Таким образом реализуется норма обновленной Конституции, принятой в ходе референдума 2023 года.
Должность председателя областного Кенгаша должен занимать человек, закаленный жизненными испытаниями, способный воспринимать боль народа как свою собственную, хорошо знающий проблемы соответствующей территории, завоевавший авторитет среди людей и способный включать в повестку дня наиболее актуальные вопросы.
Кандидатуры избранных на сессиях областных Кенгашей народных депутатов председателей были широко поддержаны общественностью, их коллегами, и это радует. Я наблюдал за прежней деятельностью некоторых председателей Кенгашей и считаю, сделан правильный выбор, – сказал О. Тожиев.
Определены полномочия председателей местных Кенгашей и хокимов, что усилит ответственность этих органов и предупредит повторное фокусирование на некоторых задачах. Отмена практики председательства хокимов в местных Кенгашах будет способствовать принятию местными представительными органами важных политических решений от имени народа, установлению действенного депутатского контроля над деятельностью хокимиятов.