Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 11 sentyabr kuni kambag‘allikni qisqartirish ishlarini keyingi sifat bosqichiga olib chiqish masalallari muhokamasi bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Bu yo‘nalish mamlakatimizda 2020 yilda boshlangan edi. O‘shanda 7,5 million yoki 23 foiz aholining daromadi kambag‘allik chegarasiga yetmasdi. O‘tgan yillarda 3,5 million odamni daromadli qilish orqali 2023 yil yakuni bilan kambag‘allik darajasi 11 foizga tushdi.
Avvalo, ijtimoiy himoya qamrovi 4,5 karra kengaytirilib, o‘tgan yili 12,3 trillion so‘m yo‘naltirildi. Pensiya va nafaqalar miqdori ham 1,5 baravar ko‘paytirildi.
Mahallada kambag‘allikni qisqartirish, tadbirkorlik loyihalariga 35 trillion so‘m arzon kredit, 7 trillion so‘m subsidiya berildi. Mahallalarni obod qilish, bog‘cha, maktab, tibbiyot, yo‘l, suv va elektr infratuzilmasi uchun 120 trillion so‘m ajratildi. Shuningdek, 260 ming gektar yer 800 ming aholiga dehqonchilik qilib, daromad topishi uchun tarqatildi.
Yana bir misol – 2020 yildan buyon 3 milliondan 5 million so‘mgacha oylik oladigan ishchilar 2 barobar, 5 milliondan 7 million so‘mgacha oluvchilar esa 3 barobar oshdi. Bularning natijasida kambag‘allik darajasi yiliga o‘rtacha 3 foizga kamayib borayapti.
Lekin, bu boradagi ishlar hamma viloyat va tumanda ham bir xil emas. Masalan, o‘tgan olti oyda Navoiy, Surxondaryo, Farg‘ona viloyatlari va Toshkent shahrida o‘zgarish bo‘lmagan. 15 ta tumanda kambag‘allik 20 foizdan yuqori.
16 ta tumanda aholiga bo‘lib berilgan yerlarda 2-3 martadan hosil olingani hisobiga kambag‘allik 2 karra kamaygan. Lekin 14 ta tumanda o‘zgarish sezilmayapti.
Prezidentimiz ta’kidlaganidek, kambag‘allikni faqat pul tarqatish, nafaqa to‘lash bilan hal qilib bo‘lmaydi. Buning uchun kambag‘al oila a’zorlarini o‘qitish, kasbga o‘rgatish va ish bilan ta’minlash muhim.
Bugungi kunda korxonalarda 250 mingta vakant bor. Lekin, kambag‘al oilalarning 35 foiz ishga layoqatli a’zolarida bilim va ko‘nikma kam. Yana ayrimlari surunkali kasalliklar tufayli tayinli ishlay olmayapti. Kambag‘al oilalarning 83 foizida tomorqa bor, lekin suv, elektr va yo‘l bilan bog‘liq muammolar qiyinchilik tug‘dirayapti.
Yig‘ilishda shu kabi masalalar atroflicha tahlil qilinib, yangi vazifalar belgilandi.
Davlatimiz rahbari keyingi yillar uchun “Kambag‘allikdan farovonlik sari” dasturi tayyorlanayotganini ma’lum qildi. Unda yettita imkoniyat va mas’uliyat tamoyili asosida O‘zbekistonni navbatdagi yangi yondashuvlari belgilab beriladi.
Ijtimoiy himoya milliy agentligi hokimliklar bilan birga bu yil har bir mahallani to‘liq xatlovdan o‘tkazib, “kambag‘al oilalar portreti”ni ishlab chiqadi. Kambag‘al oila bo‘yicha individual dastur bo‘ladi. Iqtisodiy kompleks oilalarni kambag‘allikdan olib chiqish bilan shug‘ullanadi. Bunda eng katta mas’uliyat tuman hokimlari va sektor rahbarlari zimmasida bo‘ladi.
Odamlarning ishi yurishishi mahallalardagi sharoitga ham bog‘liq. Shu bois kelasi yili mahallalar infratuzilmasini rivojlantirishga barcha manbalardan 1,6 milliard dollar ajratiladi. Buning bir qismi, avvalo, eng og‘ir 300 ta mahallada suv nasoslari va quyosh panellari o‘rnatishga beriladi. Yana 500 ta mahallada elektr, yo‘l, internet va boshqa infratuzilma masalalari hal etiladi.
Bugun yurtimizda kamida 50 ta ish o‘rni yaratgan 9 ming 200 ga yaqin tadbirkor bor. Ularning rejalari qo‘llab-quvvatlansa, faoliyatini kengaytirib, yana ishchi olishi mumkin.
Masalan, Andijon viloyatidagi 58 ta parranda korxonasi tuxum yetishtirishga 10 ming ehtiyojmand aholini jalb qilish, 660 ta baliq xo‘jaligi kooperatsiya orqali yana shuncha ish joyi yaratish tashabbusini bildirgan.
Davlatimiz rahbari bunday loyihalarni moliyalashtirish bo‘yicha yangi tizim qilish va boshqa hududlarda ham kengaytirish bo‘yicha topshiriqlar berdi.
Ikki yil avval Prezident farmoni bilan umumiy ovqatlanish sohasidagi tadbirkorlarga ijtimoiy soliqdan imtiyoz berilgan edi. Buning natijasida qator korxonalar Toshkent, Samarqand va Andijonda 2 ming odamni ishli qildi. Shu imtiyoz yana 2 yilga uzaytirib berilsa, tadbirkorlar yana o‘n minglab ehtiyojmand aholini ish bilan ta’minlashga tayyor.
Sanoatda eng ko‘p ish o‘rni yaratadigan tarmoq – to‘qimachilik. Bu soha tadbirkorlari ham ikki yil avval tayyor trikotaj, bo‘yalgan mato va gazlama korxonalariga ijtimoiy soliqdan berilgan imtiyozni uzaytirib berishni so‘ragan.
Aholi bandligidagi ahamiyatini inobatga olib, mutasaddilarga bu sohalarga imtiyozlarni uzaytirish bo‘yicha taklif kiritish topshirildi.
Agar korxonalar kambag‘al aholini band qilsa, o‘sha ishchiga ijtimoiy soliqdan imtiyoz yana uch yilga saqlanib qoladi. Ushbu imtiyoz nafaqat to‘qimachilikka, balki barcha sohadagi korxonalarga beriladi. Bu orqali to‘qimachilik, qurilish materiallari, charm-poyabzal, elektr texnikasi, oziq-ovqat, chorvachilik va qurilish tarmoqlarida yuz minglab kambag‘al aholini ishli qilish mumkin.
O‘tgan yillarda 260 ming gektar yer 800 ming aholiga dehqonchlilik uchun ajratilgan edi. Endi yana 50 ming gektar yer 100 mingta kambag‘al oilaga bo‘lib berilishi aytildi.
Ushbu yerlarda “kompaniya – kooperativ – dehqon xo‘jaligi” tamoyili asosida dehqonchilik va bog‘dorchilik tashkil etiladi. Bunda, Xitoy tajribasi asosida, yerdan uch xil daromad oladigan tizim qilinadi:
1) qishloq xo‘jaligi mahsuloti yetishtiruvchi va eksport qiluvchi katta kompaniya kambag‘al oilalardan yerni ikkilamchi ijaraga oladi.
2) yoki yer egalari ulushdor sifatida kooperatsiyaga birlashib, kompaniyalardan buyurtma oladi va topilgan daromad ular o‘rtasida taqsimlanadi.
3) har ikki holatda ham ushbu aholi yerda o‘zi mahsulot yetishtirib, buning uchun oylik oladi.
Ya’ni, kambag‘al oila o‘ziga berilgan yerdan yanada samarali foydalanib, oylik olish bilan birga, ijara yoki dividenddan daromad ko‘radi. Kompaniya esa bir konturda bir mahsulot yetishtirib, sifat va tannarxdan yutadi.
Bandlik loyihalarini amalga oshirishda mikromoliya xizmatlari ham muhim va bu boradagi imkoniyatlar kengaymoqda.
Endi 2024-2025 yillarda odamlar o‘zini o‘zi band qilishi, kichik va o‘rta tadbirkorlik bilan shug‘ullanishi uchun mikrokreditlar ajratishga 10 trillion so‘m beriladi. Shuningdek, kambag‘al oilalarga 30 million so‘mgacha uskuna, ko‘chma do‘kon, motoroller, skuter kabi vositalar 5 yilda bo‘lib to‘lash sharti bilan beriladi. Kambag‘al oila farzandlariga kompyuter sotib olish uchun 5 yilga 2 yillik imtiyozli davr bilan foizsiz kredit ajratiladi.
Savdo-sanoat palatasi huzurida tadbirkorlarga ishchi topib, ularni tayyorlab beradigan markaz tashkil qilinadi. Kambag‘al oila a’zolariga korxona talabiga mos ko‘nikmalar o‘rgatilib, ishga joylashtiriladi.
Har bir kambag‘al oilada, ayniqsa, xotin-qizlar orasida oliy ma’lumotlilar bo‘lishiga alohida e’tibor qaratiladi. Buning uchun ular foizsiz ta’lim kreditlari, grantlar va boshqa moliyaviy yordamlar orqali qo‘llab-quvvatlanadi.
Umuman, davlatimiz rahbari bu maqsad juda keng ko‘lamli ekani, unga barcha hissa qo‘shishi kerakligini ta’kidladi.
– Bundan buyon kambag‘allikni qisqartirish umummilliy harakatga aylanadi. Hukumatdan tortib, tuman tashkilotigacha barcha bo‘g‘indagi rahbarlarning kundalik ishi oilalarni kambag‘allikdan olib chiqish bo‘lishi kerak. Bu borada nazorat ham, so‘rov ham qattiq bo‘ladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yig‘ilishda Bosh vazir o‘rinbosari, viloyat va tuman hokimlari axborot berdi. Kambag‘al oilalar uchun ajratilayotgan mablag‘larning manzilliligi va samaradorligini oshirish, mas’ullarning bu boradagi ishlarini muhokama qilib, muammolarni hal etib borish yuzasidan vazifalar belgilandi.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 11 сентября состоялось видеоселекторное совещание по вопросам перехода на качественно новый уровень работы по сокращению бедности.
Работа в этом направлении началась в 2020 году, когда доходы 7,5 миллиона человек, что составляло 23 процента населения, были ниже черты бедности. Благодаря усилиям последних лет 3,5 миллиона человек вышли из этого состояния, и к концу 2023 года уровень бедности сократился до 11 процентов.
Прежде всего, значительно расширился охват населения мерами социальной защиты, на что в прошлом году было направлено 12,3 триллиона сумов. Размеры пенсий и пособий увеличились в полтора раза.
На проекты по сокращению бедности и развитию предпринимательства в махаллях было выделено 35 триллионов сумов льготных кредитов и 7 триллионов сумов субсидий. 120 триллионов сумов направлено на благоустройство махаллей, строительство и ремонт детских садов, школ, медицинских учреждений, а также на улучшение дорожной инфраструктуры, водо- и электроснабжения. Кроме того, 800 тысяч жителей получили 260 тысяч гектаров земли для занятия сельским хозяйством и получения дохода.
Примечательно, что с 2020 года число работников, получающих от 3 до 5 миллионов сумов в месяц, выросло вдвое, а тех, кто зарабатывает от 5 до 7 миллионов сумов, — втрое. В результате уровень бедности снижается в среднем на 3 процента в год.
Однако прогресс в этом направлении идет неравномерно. В некоторых областях, таких как Навоийская, Сурхандарьинская, Ферганская, в городе Ташкенте за последние полгода изменений не произошло, а в 15 районах уровень бедности остается выше 20 процентов.
В 16 районах за счет получения 2-3 урожаев на выделенных населению землях бедность сократилась в два раза, однако в 14 районах прогресс не виден.
Президент подчеркнул, что бедность не может быть преодолена исключительно путем денежных выплат и пособий. Основной акцент должен быть сделан на обучение людей профессиям и обеспечении их работой.
На сегодняшний день в предприятиях имеется 250 тысяч вакансий, однако 35 процентов трудоспособных членов малообеспеченных семей не имеют необходимых знаний и навыков, а некоторые не могут работать из-за хронических заболеваний. У 83 процентов малообеспеченных семей есть приусадебные участки, но их возделывание затруднено из-за проблем с доступом к воде, электричеству и дорогам.
На совещании проанализированы актуальные проблемы и определены новые задачи.
Глава государства объявил о подготовке программы "От бедности к благополучию", в которой будут определены новые подходы Узбекистана к борьбе с бедностью по семи направлениям.
Национальное агентство социальной защиты вместе с хокимиятами проведет полную инвентаризацию махаллей, создав «портрет» малообеспеченных семей, и разработает индивидуальные программы для их поддержки. Экономический комплекс, районные хокимияты и руководители секторов будут заниматься выведением семей из бедности.
Особое внимание будет уделено развитию инфраструктуры махаллей: в следующем году на эти цели будет выделено 1,6 миллиарда долларов. Часть этих средств пойдет на установку насосов и солнечных панелей в 300 наиболее проблемных махаллях. Еще в 500 махаллях будут решены вопросы водоснабжения, электрификации и дорожной инфраструктуры, подключения к интернету.
Сегодня в Узбекистане насчитывается около 9 тысяч 200 предпринимателей, создавших по меньшей мере 50 рабочих мест каждый. Оказание поддержки позволит им расширить свою деятельность производство и трудоустроить еще больше людей.
Например, 58 птицеводческих предприятий Андижанской области выступили с инициативой привлечь к производству яиц 10 тысяч нуждающихся жителей, а 660 рыбоводческих хозяйств - создать столько же рабочих мест за счет кооперации.
Глава государства поручил создать новую систему финансирования подобных проектов и расширить ее в других регионах.
Два года назад указом Президента предпринимателям в сфере общественного питания была предоставлена льгота по социальному налогу. В результате ряд предприятий обеспечил работой 2 тысячи человек в Ташкенте, Самарканде и Андижане. Если эту льготу продлить еще на 2 года, предприниматели готовы обеспечить работой еще десятки тысяч нуждающихся граждан.
Наибольшее количество рабочих мест в промышленности создает текстильная отрасль. Предприниматели этой сферы также попросили продлить льготу по социальному налогу, предоставленную двумя годами ранее предприятиям по производству готового трикотажа, крашеных тканей и текстиля.
Учитывая их значение в обеспечении занятости населения, ответственным лицам поручено внести предложения о продлении льгот в этих сферах.
Принято решение о сохранении действия льгота по социальному налогу еще на три года для каждого нанятого работника из малообеспеченных категорий населения. Данная льгота будет предоставлена не только текстильным предприятиям, но и предприятиям всех отраслей. Благодаря этому можно обеспечить работой сотни тысяч малоимущих в индустрии строительных материалов, текстильной, кожевенно-обувной, электротехнической, пищевой, животноводческой и строительной отраслях.
За прошедшие годы 260 тысяч гектаров земли были выделены для ведения сельского хозяйства 800 тысячам жителей. Теперь еще 50 тысяч гектаров земли будут распределены между 100 тысячами малообеспеченных семей.
На этих землях будут организованы земледелие и садоводство по принципу "компания - кооператив - дехканское хозяйство". При этом, на основе китайского опыта, создается система, позволяющая получать доход тремя способами: 1) крупная компания, производящая и экспортирующая сельскохозяйственную продукцию, получает землю в субаренду у малообеспеченных семей; 2) или землевладельцы объединяются в кооператив в качестве дольщиков, получают заказы от компаний, и полученный доход распределяется между ними; 3) в обоих случаях семьи будут самостоятельно производить продукцию на земле и получать за это заработную плату.
То есть малообеспеченная семья, более эффективно используя предоставленную ей землю, наряду зарплатой будет получать доход от аренды или дивидендов. А компания выращивает один вид продукции на одном участке и выигрывает в качестве и себестоимости.
Микрофинансовые услуги также важны для реализации проектов занятости. Возможности в этом направлении расширяются.
Так, в 2024–2025 годах будет выделено 10 триллионов сумов на микрокредиты для самозанятости, занятия малым и средним предпринимательством. Кроме того, малообеспеченным семьям будут предоставлены оборудование стоимостью до 30 миллионов сумов, передвижные магазины, мотороллеры, скутеры с условием оплаты в рассрочку на 5 лет. Для приобретения компьютеров детям из малообеспеченных семей будет выделен беспроцентный кредит сроком на 5 лет с 2-летним льготным периодом.
При Торгово-промышленной палате будет создан центр по трудоустройству и подготовке работников для предпринимателей. Членов малообеспеченных семей будут обучать навыкам, соответствующим требованиям предприятий.
Особое внимание будет уделено тому, чтобы в каждой малообеспеченной семье, особенно среди женщин, были люди с высшим образованием. Для этого они будут получать беспроцентные образовательные кредиты, гранты и другую финансовую поддержку.
В целом глава государства подчеркнул, что эта цель очень масштабная и в ее достижение должны внести свой вклад все.
- Отныне сокращение бедности станет общенациональным движением. Повседневной работой руководителей всех уровней, от правительства до районной организации, должно стать выведение семей из бедности. И контроль, и требования будут жесткими, - сказал Шавкат Мирзиёев.
На совещании представили информацию заместитель Премьер-министра, хокимы областей и районов. Определены задачи по повышению адресности и эффективности средств, выделяемых для малообеспеченных семей, мониторингу работы ответственных лиц в этом направлении и решению возникающих проблем.